“İmam Hatip Liseleri medar-ı iftiharımız”

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Konya’ya gelerek çeşitli ziyaretlerde bulundu ve programlara katıldı.
“İmam Hatip Liseleri medar-ı iftiharımız”

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Konya’ya gelerek çeşitli ziyaretlerde bulundu ve programlara katıldı. Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz da yaklaşık 110 yıllık bir geçmişe sahip imam hatip okullarının bugünlere gelinceye kadar çok önemli badireler atlattığını, bugün ise gelinen noktada çok çeşitli alanlarda eğitim veren güzide eğitim kurumları olduklarını ifade ederken, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, ilk imam hatip okullarından biri olan Konya Anadolu İmam Hatip Lisesinin Türkiye’nin medar-ı iftiharı bir eğitim kurumu olduğunu ifade etti.

 

İlk olarak Meram Belediyesi Tantavi Kültür Merkezinde düzenlenen Konya Anadolu İmam Hatip Lisesi Hüsn-ü Hat Bölümü öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı “Türk İslam Sanatları Sergisi”nin açılış törenine katıldı. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda açılış konuşmasını yapan Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, ülkemizin ilk imam hatip okullarından biri olan Konya Anadolu İmam Hatip Lisesinin medar-ı iftiharımız bir eğitim kurumu olduğunu ifade etti. Bu okulda okuyan öğrencilerin hat sanatı ile ortaya çıkardıkları eserlerden oluşan sergide bulunuyor olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek emek veren tüm öğrencileri tebrik etti; katılımcılara teşekkürlerini iletti. Konya İl Müftüsü Ali Öge de bizim medeniyetimizin özünde Kuran-ı Kerim olduğunu söyleyerek yüce kitabımızın okunmasıyla musikinin, yazılmasıyla hat sanatının, korunmasıyla ciltçiliğin ve bu eksende daha nice sanatın ortaya çıktığını ifade etti. Türk İslam Sanatları Sergisinin önemine değinerek tebrik ve teşekkürlerini iletti. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca da kendi mezun olduğu okul olan Konya Anadolu İmam Hatip Lisesinin çok müstesna bir eğitim kurumu olduğunu ifade etti. Karatay Belediyesi olarak ilçe düzeyindeki tüm okullara destek olmaya çalıştıklarını söyleyerek Belediye bünyesinde yürütülen eğitim çalışmalarına örnekler verdi. Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ise ülkemizin ilk imam hatip okullarından olan Konya Anadolu İmam Hatip Lisesinin güzel sanatlar bölümü uygulayan bir okul olduğuna dikkat çekti. Bu okullar aracılığı ile ileride çok önemli musikişinas ve hattatların yetişeceğine olan inancını ifade ederek sergideki çalışmaları ortaya çıkartan öğrencileri tebrik etti. Konuşmasında bugün ülkemizdeki imam hatip okullarının genel durumuna dair bilgiler verdi. Daha sonra Hattat Hüseyin Öksüz ve Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin de birer konuşma gerçekleştirdiler. Konya Anadolu İmam Hatip Lisesi Dini Musiki Grubu öğrencileri tarafından ilahilerin okunması ve serginin gezilmesiyle program sona erdi.

imam-hatip-liseleri-4.jpg

KONYA ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 64. MEZUNİYET PROGRAMINA KATILDILAR

Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ve İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük daha sonra okul bahçesinde düzenlenen Konya Anadolu İmam Hatip Lisesi 64. Mezuniyet Programına katıldılar. Okul Müdürü Süleyman Eşit yaptığı açılış konuşmasında bu hafta sonu YKS’ye girecek öğrenciler için bu programın bir motivasyon toplantısı olduğunu söyleyerek tüm katılımcılara teşekkürlerini iletti. Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük de bu okuldan mezun olanların çok özel bir aidiyet duygusu hissettiklerini ifade ederek mezun olan tüm öğrencileri tebrik etti. Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ve Hattat Hüseyin Öksüz başta olmak üzere bu anlamlı programa katılan herkese teşekkür etti.

İMAM HATİP OKULLARI BUGÜNLERE GELİNCEYE KADAR ÇOK ÖNEMLİ BADİRELER ATLATTI

Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz da yaklaşık 110 yıllık bir geçmişe sahip imam hatip okullarının bugünlere gelinceye kadar çok önemli badireler atlattığını, bugün ise gelinen noktada çok çeşitli alanlarda eğitim veren güzide eğitim kurumları olduklarını ifade etti. Mezun olan öğrencileri tebrik ederek çok müstesna bir kurumdan mezun olduklarını unutmamaları gerektiğini sözlerine ekledi. Daha sonra protokol mensupları tarafından mezun olan öğrencileri temsilen sınıf birincilerine mezuniyet belgeleri takdim edildi. Dini Musiki Grubu öğrencileri tarafından icra edilen müzik dinletisi ve duaların yapılmasıyla program sona erdi. Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz daha sonra Selçuklu Türk Anadolu Vakfı İmam Hatip Ortaokulu, Selçuklu Beyhekim İmam Hatip Ortaokulu ve Selçuklu Abdülezel Paşa İmam Hatip Ortaokulu’nu ziyaret ederek yürütülen eğitim çalışmaları hakkında bilgi aldı. Genel Müdür Yılmaz’a yaptığı ziyaretlerde Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük de eşlik etti.