1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İran'da kısıtlamalar olumlu sonuç verdi
İran'da kısıtlamalar olumlu sonuç verdi

İran'da kısıtlamalar olumlu sonuç verdi

İran'da koronavirüsle mücadele kapsamında hayata geçirilen 15 günlük kısıtlamalar olumlu sonuç verdi. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bundan sonra da gerekli kısıtlamaları hayata geçireceklerini söyledi.

A+A-

Ruhani, başkent Tahran'da başkanlık ettiği Koronavirüsle Ulusal Mücadele Kurulu toplantısında ülkedeki salgınla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yetkililerin COVID-19'la mücadelede sağlık kurallarına halktan daha fazla uymakla sorumlu olduğunu ifade eden Ruhani, "Uygulanan kısıtlamalar olumlu sonuçlar verdi. Son 2 haftada alınan kısıtlama kararı olmasaydı çok büyük sorunlarla karşı karşıya kalırdık" diye konuştu.

Günlük can kayıplarında düşüş sağlandı

Ülke genelinde 500 sınırına dayanan günlük can kayıplarını, alınan önlemlerle 400'e, şimdi de 300'e indirdiklerini aktaran Ruhani, bundan sonra da gerekli kısıtlamaları hayata geçireceklerini dile getirdi.

Maske kullanımının ve sosyal mesafeye uymanın önemine işaret eden Ruhani, "Gidiş-gelişler artar ve insanlar yeniden bir araya gelirse sorunlarımız artar. Yakalanan birisinin evden çıkması, trene ya da uçağa binmeye kalkması esef vericidir. Bunlarla ilgili cezai işlem hemen yapılmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Kırmızı bölge sayısı 64’e düştü

Ruhani, günlük 100 bin test sayısına ulaşmak üzere olduklarını ve bunun hastalığın teşhisi için yardımcı olacağını belirterek, "Halkın desteğiyle 160 kırmızı bölgeyi 64'e indirmeyi başardık. Halkımız kurallara ne kadar uyarsa kısıtlamalar da azalır. Uyulmayan şehirlerde de ilerleyen günlerde daha fazla kısıtlama uygulanacaktır." dedi.

İran Cumhurbaşkanı, başkent Tahran'ın da kırmızıdan turuncuya döndüğünü ancak kritik bir noktada olduğunu sözlerine ekledi.

İran'da 21 Kasım'da yüksek riskli 160 il ve ilçe, orta derecede riskli 208 il ve ilçe ve az riskli 80 il ve ilçe için 15 gün sürecek kısıtlama kararı alınmıştı.

HABERE YORUM KAT