1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İş Değiştirme
İş Değiştirme

İş Değiştirme

İş Değiştirme

A+A-

 

İnsanlar uzun süreli eğitim hayatından sonra iş hayatına adım atarak gelecekleri ile ilgili önemli bir yola girmektedir. İş hayatı, insanın gelişmesini ve aynı zamanda yeni şeyler öğrenmesini sağlarken çoğu zaman daha farklı bir kişiliğe sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle iş hayatına yeni başlayan ve ilk başlarda tam olarak istediği bir iş olduğunu düşünmesine rağmen daha sonraki çalışmalar esnasında iş temposundan sıkılması ya da artık bu işi yapmak istememesi gibi durumlar neticesinde, iş değişikliği yapmak isteyecektir. Resmi istatikler de bunu göstermektedir.

İş değişikliği yapmak bazı durumlarda gerçekten önemli bir adım olarak değerlendirilebilir. Özellikle artık verimli olduğunuzu düşünmediğiniz bir işi yapıyorsanız mutlaka iş değişikliğini düşünmelisiniz. Bu durum sizi hem daha mutlu yapacak hem de daha verimli bir şekilde çalışabilme fırsatı sunacaktır.

İş değişikliği yapmak, gerçekten oldukça zor bir karar olmakla birlikte aynı zamanda yeni işinizin ne olacağı ve hangi alanlarda hizmet vereceğiniz konusu da karar vermeniz gereken bir diğer husus olacaktır. Bu aşamaya gelmeden önce mutlaka iyi bir araştırma yapmanız gerekecektir. Özellikle şu anda bulunduğunuz çalışma şeklinden ve alanından memnun değilseniz, ilk olarak hangi alanda mutlu olabileceğinizi tespit etmeniz gerekecektir. Bu hususta oldukça dikkatli davranmayı asla unutmayın. Çünkü alacağınız karar sonrasında yeni iş hayatınızda da istediğiniz mutluluğu elde edemeyebilirsiniz.

CV Hazırlama

Bundan dolayı çok iyi bir şekilde araştırma yaparak, hangi alanda ve hangi pozisyonda daha mutlu bir şekilde çalışacağımızı düşünüyorsanız bu minvalde adımlarınızı atmalısınız. Bu alanı belirledikten sonra yapmanız gereken bir diğer şey ise bu alanda hizmet veren şirketlerin hangilerinin personel talebinde bulunacağıdır. Personel talebi olan şirketleri tespit ederek çalışmanıza devam edin. Bu belirlemenin ardından yapacağınız en önemli çalışma ise CV hazırlamak olacaktır.

CV hazırlama, üzerinde çok dikkatli bir şekilde çalışmanızı gerektiren ve yapacağınız en küçük hatayı bile çok zor bir şekilde telafi edebileceğiniz bir çalışmadır. Bunun için CVMaker gibi profesyonel şekilde CV hazırlama hizmeti veren platformlardan faydalanmalısınız. CV hazırlarken kendinizle ilgili tüm detayları belirterek nasıl bir iş hayatı istiyorsanız o şekilde hareket etmelisiniz.

İş değişikliği sırasında karşılaşacağınız sorunlardan biriside, istediğiniz işi iyi tespit edememek olacaktır. Bu durumda hem eski işinizi bırakarak yeni bir ortama geçmiş olacak hem de yine mutsuz bir şekilde çalışmaya devam etmiş olacaksınız.

Online Başvuru Seçeneklerini Değerlendirin

İş değiştirmeye kesin olarak karar verdikten sonra ilk etapta online başvuru alan şirketlere müracaat edebilirsiniz. Bunun için şirketlerin internet sitelerine giriş yaparak online başvuru olup olmadığını kontrol etmeniz gerekecektir. Online başvuru yaptıktan sonra, şirketle yüz yüze konuşmaya da gitmenizi öneriyoruz. Unutulmamalıdır ki online başvuru sadece bu işin ilk adımı olacaktır. Sizin şirkete kadar giderek yüz yüze görüşme yapmanız ise daha etkili olacağı için işe alınma ihtimaliniz de artmış olacaktır.

Bununla birlikte başvuru yaptığınız şirket tarafından reddedilmeniz halinde asla vazgeçmemelisiniz. Bu aşamada belirli periyotlarla şirketin personel alımı yaptığı dönemlerde tekrar başvurularınızı göndermelisiniz. Özellikle sadece online başvuru üzerinden başvurunuzu yaptıysanız muhakkak randevu alarak şirkete kadar gitmeniz ve oradaki personel müdürü ile görüşmeniz isabetli olacaktır. Şirkete gitmeden önce muhakkak randevu almanızı şiddetle tavsiye ederiz aksi durumda randevu oluşturmadan gittiğinizde hem sizinle görüşme ihtimalleri çok düşük olacak hem de bu durum sizin aslında yeteri kadar sorumluluk alan birisi olmadığınızı da göstermiş olacaktır.

Eski Patronunuzu Kötülemeyin

Bundan dolayı şirkete, yüz yüze görüşmek için gitmeden önce telefonla veya internet siteleri üzerinden online bir şekilde randevu oluşturarak görüşmeye gitmelisiniz. Görüşme sırasında ise şu anda çalıştığınız ya da daha önce çalıştığınız şirketle ilgili kesinlikle olumsuz bir ifade de bulunmalısınız. Özellikle şirketi, şirket sahibini ya da iş arkadaşlarınız da kötülememelisiniz. Bununla birlikte eski şirketinizde yeteri kadar mutlu olmadığınızı ve aslında hedeflerinize ulaşmak için onların şirketine başvurmayı daha uygun gördüğünüz ifade edebilirsiniz.

Bu durumda sizin yenilikçi ve açık görüştü biri olduğunuzu ortaya koymak ve birlikte şirketin geleceğine dair atılacak olan adımlarda yer alacağınızın da bir devir göstergesi olarak ortaya çıkacaktır. Özellikle karşılıklı konuşmalar sırasında oldukça samimi olmakla birlikte bu işe ihtiyacınızın olduğunu ifade ederek, aynı zamanda bu ihtiyacın maddi olarak değil tamamen manevi gerekçelerin ön planda olduğunu ifade edin. Ayrıca eğer şu anda bir işyerinde çalışıyorsanız, bu şirkete başvurma nedeninizin tamamen sevdiği işi yapmayı isteyen birisi olduğunuzdan kaynaklandığını belirtmelisiniz.

Tüm bunlara ek olarak yukarıda değindiğimiz gibi CV hazırlama konusunda oldukça titiz ve dikkatli bir şekilde davranmalısınız. CV, sizi en iyi ifade edebilecek araçlardan birisidir. Bundan dolayı oldukça dikkatli ve iyi bir şekilde hazırlanması gerektiğini asla unutmamalısınız. Ayrıca çeşitli platformlara göndereceğiniz CV’niz, bir nevi sizi temsil edeceğinden dolayı bu aşamada sanki mülakata hazırlanıyormuşsunuz gibi hareket ederek adımlarınızı atmalısınız.

HABERE YORUM KAT