1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İtalya'da işletme sahipleri COVID-19 tedbirlerini protesto etti
İtalya'da işletme sahipleri COVID-19 tedbirlerini protesto etti

İtalya'da işletme sahipleri COVID-19 tedbirlerini protesto etti

İtalya'da bir grup küçük işletme sahibi, ülkenin ana arterlerinden olan A1 otoyolunu trafiğe kapatarak, koronavirüs salgınına yönelik tedbirleri protesto etti.

A+A-

İtalya'da aralarında restoran ve kafe işletmecilerinin olduğu yaklaşık 300 kişilik bir grup, sabah saatlerinde ülkenin kuzey-güney yönlü ana otoyollarından A1'in her iki yönünü de trafiğe kapattı.

"Bir an önce faaliyete başlamak istiyoruz"

Grubun protestosu sırasında otoyol, 5 saat kadar trafiğe kapalı kalırken, öğleden sonra ulaşım yeniden sağlanmaya başladı.

Protestocular, sıkı tedbirler karşısında ekonomik olarak daha fazla dayanamayacaklarını, sağlık protokollerine uygun şekilde bir an önce faaliyetlerine yeniden başlamak istediklerini söyledi.

Bazı protestocular da hükümetin 26 Nisan'dan itibaren açık hava faaliyetlerine öncelik vererek açılma planını eleştirdi. Hem mevsim hem de bazı işletmelerin açık hava yerinin olmaması nedeniyle bazı işletmelerin yine faaliyetlerine başlayamayacağına dikkat çekti.

Farklı sektör çalışanları da miting yapmıştı

Ülkede geçen hafta farklı sektörlerden çok sayıda kişi başkent Roma'da bir araya gelerek, yeniden açılma taleplerini hükümete iletmek üzere protesto mitingleri düzenlemişti.

İtalya Başbakanı Mario Draghi de 16 Nisan Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, COVID-19 salgınına yönelik ülke genelinde uygulanan sıkı tedbirlerin 26 Nisan'dan itibaren açık hava etkinliklerine ağırlık verecek şekilde kademeli gevşetileceğini açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT