1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Jandarma ve Sahil Güvenlik’te başörtü yasağı 4 yıl önce kalktı
Jandarma ve Sahil Güvenlik’te   başörtü yasağı 4 yıl önce kalktı

Jandarma ve Sahil Güvenlik’te başörtü yasağı 4 yıl önce kalktı

15 Temmuz 2017’den sonra tamamen İçişleri Bakanlığı’na bağlanan Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda görevli üniformalı kadın personel için yapılan bir düzenlemeyle başörtüsü yasağı kaldırıldı.

A+A-

15 Temmuz 2017’den sonra tamamen İçişleri Bakanlığı’na bağlanan Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda görevli üniformalı kadın personel için yapılan bir düzenlemeyle başörtüsü yasağı kaldırıldı. Yasağın kalmasıyla birlikte kadın personel artık şapka, kep veya örgü bere altında yüzünü kapatmayacak şekilde başlarına taktıkları üniforma rengindeki desensiz giysileri giyebildi. İçişleri Bakanlığı 2017 yılında, “Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Personel Yönetmeliği”nde de değişikliğe giderek ilk kez, “üniformalı asker” sınıfına giren Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda görevli kadın personelin de başörtüsü takabilmesini düzenledi. Ayrıca, resmi olarak görev yapan kadın personel, hamileliğini belgelediği takdirde sivil kıyafetle görev yapabilecek.

GEÇİCİ ‘AMİRLİK’

Kararda şu ifadelere de yer verildi: “İçişleri Bakanı tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı arasında her kademedeki personel, geçici görevlendirmeyle görevlendirilebilecek. Geçici görevlendirilen personelin, aylık ve diğer mali, sosyal hakları kendi kurumunun bütçesinden karşılanacak, ancak disiplin soruşturması fiilen görevli olduğu kurum bünyesinde yapılırken, soruşturma dosyası, işlem yapılmak üzere soruşturulan personelin mensubu olduğu kurumun yetkili disiplin amiri ve kurullarına gönderilecek.” 

HABERE YORUM KAT