1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kaçak kömürün önüne geçilmezse havamız çok kirlenecek
Kaçak kömürün önüne geçilmezse havamız çok kirlenecek

Kaçak kömürün önüne geçilmezse havamız çok kirlenecek

Çin’in enerji piyasasındaki etkin rolü ve kömür ihtiyaçlarını karşılamak için malları stoklaması nedeniyle kömür fiyatların arttığını söyleyen Muhammet Özbey, “Bu sebeple, Konya’da da vatandaşlar yasak olan kaçak kömürleri tercih etmeye başladı. Bu yıl Konya’ya yüzde 70 oranında kaçak kömür girdi. Kaçak kömürü önlemek için belediyelerle çalışmalar gerçekleştiriyoruz ama yeterli değil” dedi.

A+A-

Çin, yükselen kömür fiyatlarıyla mücadele ederken, ülkenin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu fiyatların makul bir seviyeye düşürülmesi için “gereken tüm adımların” atılacağını duyurdu. Konya Ticaret Odası Kömürcüler Meclis Üyesi Muhammet Özbey, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çin’in enerji piyasasındaki etkin rolü ve kömür ihtiyaçlarını karşılamak için malları stoklaması nedeniyle kömür fiyatların arttığını söyleyen Muhammet Özbey, “Bu yıl Rusya’nın Çin’e kömür satmasından kaynaklanan, dünya borsasındaki kömür değerinin birden yükselmesinden kaynaklanan bir sıkıntı var. Kömür 70 dolarlardan 240 dolarlara kadar çıktı. Dünya piyasasındaki bu yükselişten Türkiye’nin de nasibini alması sıkıntı yaşanmasına neden oldu. Esas sıkıntının başı bunlardan kaynaklanıyor.  Çin’in geçen sene Ocak ayında mal alımı başlatması Türkiye’ye gelen tonajların düşmesine de neden oldu. Hal böyle olunca da kömür kıymete bindi. Şu anda iç piyasada sobalıkkömürün 1 tonu 2 bin 2 bin 400 arasında satılıyor. Kalorifer kömürleri de kalitesine göre 3 bin ile 4 bin lira arasında satılmaktadır. 2-3 ton kalorifer kömürleri yakan aileler var. 2-3 ton kömürünün maliyeti 15 bin lirayı bulmaktadır. Bir aile bütçesi için çok yüksek bir meblağ” dedi.

komur-4.jpg

‘VATANDAŞLAR ALTERNATİF ÜRÜNLERE YÖNELDİ’

Kömür fiyatları yükselince vatandaşların alternatif ürünlere yöneldiğini kaydeden Muhammet Özbey, “ Konya’da yasak olan kaçak kömürleri insanlar tercih etmeye başladı. Kaçak kömürü önlemek için belediyelerle çalışmalar gerçekleştiriyoruz ama yeterli değil. Bin 800 liraya satılması gereken kaçak kömür, kömür fiyatlarındaki artıştan dolayı buralarda bin 400 bin 500 liraya alıcı buluyor. Bu da tabi vatandaşa yine cazip geliyor. Kömürün sanayi boyutu da vardır. Süt ve süt ürünleri, yağ gibi ürünler üreten birçok sanayi kuruluşları kömür kullanımına devam ediyor. Onlarda da maliyet artışı yaklaşık 3 katına çıktı. Fabrikaların çoğu kömür kazanlarıyla oluşan buhar kazanları sisteminden gıda üretimi yapıyorlar. Türkiye’nin büyük firmaları buhar sistemiyle üretim yaparak kömür yakıyorlar. Kömür fiyatları haliyle onları da etkiledi ancak bizim önceliğimiz Konya’daki maddi geliri az olan vatandaşlardır” ifadelerine yer verdi.

muhammet-ozbey.jpg

‘KAÇAK KÖMÜRÜN ÖNÜNE GEÇİLMELİ’

Kaçak kömürün önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizen Özbey, “Geçen sene sobalık kömürler bin lira civarındaydı. Bu sene 2 bin lira ile 2 bin 300 lira civarındadır. Bir aile kış ayında 1 ton ile 1 buçuk ton arasında kömür tüketmektedir. Bu yıl Konya’ya yüzde 70 oranında kaçak kömür girdi. Eğer kaçak kömür önlenmezse hem hava kirliliği hem de maddi açıdan bu yıl kış çok zor geçecek. Buna bir çözüm üretmek için Konya’nın spek kömürlerinin biraz düşürülmesi gerektiğine inanıyorum. Mesela bir torbaya 16 kilo ithal kömür giriyor. İthal fiyatları çok yükseldiği için biz bunu 8 kiloya çekmek istedik. Bu sayede vatandaşlara ucuza kömür mal edebilirdik. Kaliteyi yüzde 10 oranında düşürecektik ancak en azından Konya’ya yüzde 50 oranında düşük kaliteli kömürler girmeyecekti.  1 hafta sonra Ankara caddesinden aşağısı kömür kokusundan geçilmeyecek. Çünkü Konya’ya çok fazla kaçak kömür girdi. Bunun için gerekli önlemleri almalıyız” şeklinde konuştu.

komur-5.jpg

‘KÖMÜRÜN OLUŞTURDUĞU HAVA KİRLİLİLĞİNE DİKKAT!’

Kömürün yarattığı hava kirliliğinin insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğine de değinen Özbey, “Kışın kalitesiz kaçak kömür tüketimi, hava kirliliğini artıran etkenlerin başında geliyor. Çevreye büyük zarar veren hava kirliliği, insan sağlığı açısından da büyük tehlike oluşturuyor. Solunum enfeksiyonlarına neden olan hava kirliliği, akciğer iltihabı, astım atakları, akciğer kanseri, sinirsel ve gelişimsel hastalıkları ve KOAH gibi bir çok hastalığı tetikliyor” diyerek sözlerini noktaladı.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

komur-3.jpg

HABERE YORUM KAT