“Kadın Mutfak Akademisi” lansman ve mezuniyet töreni gerçekleştirildi

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Turizm Fakültesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konya Kadın Girişimciler Kurulu ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Konya Temsilciliği iş birliğiyle gerçekleştirilen Kadın Mutfak Akademisi projesinde eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.
“Kadın Mutfak Akademisi” lansman ve mezuniyet töreni gerçekleştirildi

NEÜ Turizm Fakültesi, TOBB Konya Kadın Girişimciler Kurulu ve KADEM Konya Temsilciliği paydaşlığında Konya Ticaret Odası (KTO), Konya Sanayi Odası (KSO) ve Konya Ticaret Borsası’nın (KTB) destekleriyle düzenlenen Kadın Mutfak Akademisi programının lansman ve mezuniyet töreni gerçekleştirilerek başarılı kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.

NEÜ Ahmet Keleşoğlu Yerleşkesi Havuzbaşı’nda yapılan törende Kadın Mutfak Akademisi Mezunları adına konuşan Kamile Küçük, “Proje sayesinde kadınların el ele verdiklerinde neleri başarabileceğini tekrar göstermiş olduk. Projede emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler” dedi.

Kadının onuruyla yaşayabileceği güvenli bir toplum ve adil bir gelecek inşa etmek amacıyla çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen KADEM Konya İl Temsilcisi Aytül Dağ, “Kadınlarımızın kendilerinde var olan çalışma ruhu ve potansiyeli topluma faydalı hale getirmek adına ihtiyaçları olan duygular özgüven ve cesaret, bize düşen ise onları bu yolda desteklemek. Bu bilinçle hayata geçirdiğimiz projemizle, yeteneklerini toplum yararına kullanmaları için kadınlarımızı teşvik ediyoruz” şeklinde konuştu.

kadin-mutfak-akademisi-lansman-ve-mezuniyet-toreni-gerceklestirildi-2.jpg

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Konya Başkanı Hatice Tulukcu Erkan ise, “Bir yıl önce hayal kurarak, gayretle bir yola çıktık ve şuan hayalimizin gerçekleştiğine şahit oluyoruz. Kadın Girişimciler Kurulu olarak, kadın girişimciliğini desteklemek ve ülkemizde kadın istihdamını artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

Kadının gerekli donanıma sahip olarak iş hayatında yer almasını teşvik etme ve bu konuda farkındalık oluşturmaya yönelik proje oluşturma fikrini hayata geçirdikleri için mutlu olduklarını ifade eden NEÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Arslan, proje hakkında bilgiler verdi. Kursiyerleri tebrik eden Prof. Dr. Arslan, projeyi destekleyen başta NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu olmak üzere tüm paydaşlara, sponsorlara ve projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

kadin-mutfak-akademisi-lansman-ve-mezuniyet-toreni-gerceklestirildi-1.jpg

“Üreten, Emeğinin Karşılığını Alabilen Kadın Sayısının Artması İçin Uğraşıyoruz”

Faydalı ve sürdürülebilir bir projeye daha imza atmanın heyecanını yaşadıklarını kaydeden KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sevim Zehra Can Kaya, “Mesleki eğitimi olmayıp çalışmak isteyen kadınlarımızın eğitim alması sağlanarak istihdamlarının gerçekleştirilmesi ve bunun sürdürülebilir olması çok kıymetli. KADEM olarak bizler, kadının fırsat eşitliğine ulaşması, kadın ve erkeğin toplumsal hayata dengeli katılımı, sorumluluk ve rollerinin adaletli paylaşımı ilkeleri çerçevesinde projeler üretiyoruz. Bu doğrultuda üreten, emeğinin karşılığını alabilen kadın sayısının artması için uğraşıyoruz” ifadelerini kullandı.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Günseli Özen, “Görüyoruz ki bütün hayaller Kadın Mutfak Akademisi’nde birleşmiş. Önemli olan hayallerin birleşmesi ve hayata geçmesi. TOBB’da 2007’den beri kadın girişimciliğini arttırmaya gayret ediyoruz. Yola yüzde 7 ile başlamıştık, şimdi yüzde 12’lere geldik. Son iki yılda olağanüstü işler başardık ki onlardan bir tanesi de bugün tanıklık ettiğimiz Kadın Mutfak Akademisi... Akademiden mezun olan kadınlarımızı tebrik ediyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

prof-dr-cem-zorlu.jpg

“Türkiye’de İlkleri Gerçekleştirmeye Devam Ediyoruz”

Üniversite olarak Türkiye’de ilkleri gerçekleştirmeye devam ettiklerini ve bundan büyük mutluluk duyduklarını belirten NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, “Necmettin Erbakan Üniversitesinin imza attığı her proje Konya adına, Türkiye adına yapılan işler demektir. Üniversite olarak üniversite-sanayi iş birliği adımını çoktan geçtik. Üniversitenin bilgi ve birikiminin kullanılabileceği her alanda dernek ve kurumlarla yapılacak iş birliklerine odaklandık. Kadın Mutfak Akademisi de, bu iş birliklerinden sadece bir tanesi. Bu projede, çok önemli birçok paydaş bir araya geldi. Ciddi bir enerji ve gayret gerektiren bu yolda kadınlar, azim ve gayretle bu işi başardılar. Kadınların becerisini, anne ve eş olarak ailede görüyoruz. Toplumsal anlamda da gerçekten dokundukları her noktada bir estetik, değer, bereket ve hayır var” diye konuştu.

Kadın Mutfak Akademisi projesinin süreklilik arz etmesi açısından önemine vurgu yapan NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerleri tebrik ederek projede emeği geçen tüm paydaşlara ve sponsorlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından kursu başarıyla tamamlayan Alime Başpınar, Ayşegül Borucu, Habibe Özelçi, Hacer Saraç, Havva Demircan, Havva Denizkuşları, Kamile Küçük, Münevver Yıldırım, Nuran Malas, Sema Kaşıkçı’ya sertifikaları verildi.

Proje sponsorlarına plaket takdiminin akabinde Konya ve Selçuklu Mutfağı’ndan yemeklerin ikram edilmesiyle program sona erdi.