1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Karatay Belediyesi unutanları unutmadı
Karatay Belediyesi unutanları unutmadı

Karatay Belediyesi unutanları unutmadı

Karatay Belediyesi tarafından “Dünya Alzheimer Günü” dolayısıyla Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nde bir program düzenlendi.

A+A-

Karatay Belediyesi tarafından “Dünya Alzheimer Günü” dolayısıyla Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nde bir program düzenlendi. 2006’dan bu yana Konyalılara hizmet veren merkezin çok güzel işlere imza attığının altını çizen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, “Merkezimiz, hem Alzheimer hastalarımızın yaşam kalitesi artırıp hayatın içine daha fazla dâhil olmalarını sağlıyor hem de hasta yakınlarımızın kendilerine daha fazla zaman ayırmalarına vesile oluyor” dedi.

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde, Karatay Belediyesi Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nde etkinlik düzenledi. Etkinlikte Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü öğretim üyelerinin müzik dinletisi, Alzheimer gününü kutlamaya gelen Karatay Belediyesi Kreşi minik öğrencilerinin koca çınarlara çiçek hediye etmesi ile hem eğlenceli hem de duygu dolu anlar yaşandı. Programa Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Kaymakamı A. Selim Parlar, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhittin Okumuşlar, Türkiye Alzheimer Derneği Konya Şubesi Başkanı ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Yaşlı ve Engelliler Eğitim Bakım Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Figen Güney, oda başkanları, Alzheimer hastaları ve yakınları katıldı. Programın açılış Konuşmasını gerçekleştiren Necmettin Erbakan Üniversitesi Yaşlı ve Engelliler Eğitim Bakım Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Figen Güney, “2014 yılının Eylül ayında Türkiye Alzheimer Derneği Konya Şubesi kuruldu. 2016 yılında Necmettin Erbakan Üniversitesi, Karatay Belediyesi ve Türkiye Alzheimer Derneği Konya Şubesi’nin iş birliğiyle 10 Ekim’de Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezimiz hizmete başladı. Bugün kutlu bir gün çünkü hayalin gerçekleştiği gün. Bu hayalin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

alzheimer-2.jpg

TÜRKİYE NÜFUSUNUN YÜZDE 10’U YAŞLI

Türkiye nüfusunun yaşlılık oranının yüzde 10 olduğunun bilgisini veren Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, “Maalesef dünya nüfusu yaşlanıyor. Türkiye’de şuanda neredeyse nüfusumuzun yüzde 10’u yaşlı iken yapılan araştırmalar göre 2050 yılında bu oranın yüzde 18’lere çıkacağı tahmin ediliyor. Alzheimer hastalığı ise Türkiye’de belli yaşlardan sonra görülmeye başlanıyor. 65 yaşın üzerinde yüzde 6 ile 10 arasında görülen Alzheimer hastalık maalesef 85 yaşların üzerinde yüzde 30’larda ve neredeyse yüzde 50’ler oranında görünmeye başlanıyor. Bu sebeple bundan sonra artık bu merkezlerin artacağını ve daha da böyle merkezlere yatırım yapmamız gerektiği görülmektedir” diye aktardı.

alzheimer-3.jpg

‘HASTA YAKINLARI İÇİN DE ÖNEMLİ!’

Yaşam merkezinin yalnızca hastalar değil hasta yakınları için de önemli bir merkez olduğunu vurgulayan Başkan Kılca, “Alzheimer gündüz yaşam merkezimizin bakımı zor olan Alzheimer hastalarıyla yakından ilgilenmesi bizleri memnun ediyor. Yalnızca hastalarımız için değil hasta yakınlarımız için de burası önemli bir merkez. Hastalar önemli etkinliklere katılırken hasta yakınları da bu arada dinleniyorlar ve merkezimiz sayesinde kendilerine daha fazla ve daha kaliteli daha zaman ayırabiliyorlar. Bu merkez sayesinde hasta yakınlarımız kendilerine vakit ayırabiliyorlar. Keşke imkan olsa burada onlara devamlı baksak ve böyle merkezler kurabilsek ve hasta yakınlarımız da devamlı rahat edebilselerdi. İnşallah o da olacak onun için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Onun için de projelerimiz var” diye konuştu.

alzheimer-4.jpg

‘EN ÖNEMLİSİ İNSANA DOKUNMAK’

Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezinin çok önemli bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı,” Bizler Selçuklu Belediyesi olarak bu merkeze Selçuklu İlçemizden gelen hemşerilerimize servis hizmeti vererek destek olmaya gayret ediyoruz. Tabi Belediyeler olarak pek çok iş yapıyoruz ama yaptığımız işlerden en önemlisi insana dokunduğumuz anlar. İşte burası da insanlarımıza dokunduğumuz merkez. Bizim toplumun her kesimine hitap etmemiz gerekiyor. Toplumun her kesimine hizmet etmemiz gerekiyor. Sağlıkta da hastalıkta da gençlikte de yaşlılıkta da üzerimize düşen neyse bunları en iyi şekilde yapmamız gerekiyor. Yaşlılarımız bizim için bir emanet. Onların her zaman yanında olmamız gerekiyor. Onların ihtiyaçlarını gereksinimlerini en iyi şekilde karşılamamız gerekiyor. Bu bizim görevimiz” şeklinde konuştu. 

karatay-haber.jpg

 ‘EN BÜYÜK DESTEKÇİMİZ BELEDİYELERİMİZ’

Merkezin topluma hizmet üreten önemli merkezlerden biri olduğunun altını çizen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhittin Okumuşlar,” Bu vesileyle üniversitemizin bundan sonra da benzer çalışmalarının artarak devam edeceğini sizlere ifade etmek istiyorum. Biz, ‘küçüklerine merhamet etmeyen büyüklerine saygı göstermeyen bizden değildir’ diyen bir peygamberin ümmetiyiz. Şunu açıkça ifade etmek istiyorum ki şu merkez ya da şu önümüzde duran küçükler, minikler ya da büyükler aslında peygamberin o müjdesinin veya emrinin yerine getiriliş halidir. Bu merkezin kurulması ve desteklenmesinde bizim en büyük destekçimiz belediyelerimiz. Kendilerini teşekkür ediyorum. Çünkü üniversite olarak biz bir hizmet ortaya koyacağımızda belediyelerimiz her zaman yanımızda oldu” diyerek sözlerini tamamladı. Program çınarların, küçük fidanların ve protokolün Dünya Alzheimer günü kutlama pastasını kesmesi ile sona erdi.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT