1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Karatay Güneş Enerji Santrali ekonomiye katkı sunuyor
Karatay Güneş Enerji Santrali ekonomiye katkı sunuyor

Karatay Güneş Enerji Santrali ekonomiye katkı sunuyor

Karatay Belediyesi bölgenin güneş enerjisi potansiyelini değerlendirmek amacı ile kurduğu elektrik panelleriyle elektrikte yeni bir dönem başlattı.

A+A-

Karatay Belediyesi bölgenin güneş enerjisi potansiyelini değerlendirmek amacı ile kurduğu elektrik panelleriyle elektrikte yeni bir dönem başlattı. 20 bin metrekarelik bir alan içerisine kurulan Karatay Güneş Enerji Santrali’nin yılda 1,5 milyon lira kazanç sağladığını söyleyen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, 980 tona yakın sera gazı salınımının engellenmesiyle doğaya önemli bir katkı sunduklarını belirtti.

Karatay Belediyesi'nin elektrik ihtiyacını karşılaması için 20 bin metrekarelik alana kurulan Karatay Güneş Enerjisi Santrali (GES) enerji alanında Konya’ya önemli katkılar sunuyor. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Saraçoğlu Mahallesi'ndeki Karatay Güneş Enerjisi Santrali'nin yılda 1,5 milyon lira kazanç sağladığını söyledi.

karatay-gunesle-aydinlaniyor-3.jpg

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİNDEN YILLIK 1,5 MİLYON LİRA KAZANÇ

Başkan Hasan Kılca, “Dünyada hızla azalan enerji kaynaklar ülkeleri yeni arayışlara yönlendirmektedir. Özellikle son yıllarda su rüzgar güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları enerji sektörünün öncelikli konularından biri haline gelmiştir. Ülkemiz de coğrafi konumu dolayısıyla yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Karatay Belediyesi olarak bizler de tüm bu avantajları dolayısıyla böylesine önemli bir tesisi hayata geçirdik ve hep birlikte hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tesisimiz, 4 bin 400 adet panel 25 adet inverter ile 90 ton çelik konstrüksiyon kullanılarak inşa edilmiştir. Kullandığımız solar panellerin tamamı yerli üretimdir. Tesisin doğru akım gücü bin 188 kilovat alternatif akım gücü ise bin kilovattır. Tesisin ürettiği yıllık enerji ise 2 bin 138 megabayttır. Tesisten yıllık edilecek kazanç 1 milyon 496 bin TL’dir. Tesis maliyetimiz; 5 milyon 780 bin TL’dir. Tesisin amortisman süresi 4 yıl, yapım süresi ise 8 ay gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır. Bu çalışmamızla çocuklarımıza daha güzel bir ülke bırakma hedefindeyiz. Güneş enerji paneli yatırımımızla yıllık yaklaşık 88 bin ağacı doğaya kazandırmış oluyoruz” dedi. 

karatay-gunesle-aydinlaniyor-2.jpg

980 TONA YAKIN SERA GAZI SALINIMINI ENGELLEMİŞ OLUYORUZ

Yaklaşık 980 tona yakın sera gazı salınımının da engellendiğini söyleyen Kılca, “Ülkemizin 2023 hedefleri arasında yer alan yenilenebilir enerji kaynaklarının payı yüzde 30'a çıkarılması hedeflerine destek olmak için bizler bu vesileyle katkı yapmış oluyoruz. Bu dönemin gücünün birlikte çalışmayla daha da üst seviyelere çıktığını görüyoruz” diye konuştu.

karatay-gunesle-aydinlaniyor-4.jpg

KARATAY BELEDİYESİ, ENERJİ KENTLERİ BİRLİĞİ’NİN ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ

Karatay Belediyesi, jeotermal enerjinin farklı alanlarda kullanımını yaygınlaştırmaya yönelik çalışma yapan Türkiye Enerji Kentler Birliği’nin Olağan Meclis Toplantısı’nda, yapılan oylamayla birlik üyeliğine seçildi. Karatay Belediye Başkan Hasan Kılca, belediye olarak jeotermal ve yenilenebilir enerji başta olmak üzere bugüne kadar birçok önemli işe imza attıklarına vurgu yaptı. Hasan Kılca, geçtiğimiz haftalarda hizmete giren Karatay Termal Tatil Köyü’nün de bu alanda önemli bir örnek teşkil ettiğinin altını çizerek, “Konya ve Karatay’ımızın sahip olduğu her türlü doğal kaynağı daha etkin ve verimli kullanmak, bunu halkın ve ekonominin faydasına çevirmek için gereken katkıyı yapmaya devam edeceğiz” dedi.

karatay-gunesle-aydinlaniyor-5.jpg

JEOTERMAL ENERJİYİ DE ÖNEMSİYORUZ

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; birliğin, yenilenebilir enerji kaynaklarının en verimli ve çevreye duyarlı şekilde kullanımıyla yerel kalkınmaya, ekonomiye ve istihdama katma değer sağlayacak hale getirmeyi amaçladığını hatırlatarak bu konuda Karatay Belediyesi’nin de kıymetli çalışmalarının bulunduğuna vurgu yaptı. Başkan Hasan Kılca, “Dünya nüfusu arttıkça doğal kaynaklar da buna paralel olarak azalıyor ve enerji ihtiyacı artıyor. Bu bağlamda doğanın korunması, gelecek nesillere temiz bir dünya bırakılması bağlamında herkese önemli görevler düşüyor. Belediyeler olarak bizler de bu konuda bugüne kadar önemli projelere imza attık. Son yıllarda ülkemizin genelinde olduğu gibi Karatay Belediyemiz de gerek belediye ihtiyaç duyduğumuz enerji ihtiyacının karşılanması gerekse de çevremizin korunması amacıyla yenilenebilir enerji ve jeotermal alanına yöneldik. Bu kapsamda da geçtiğimiz yıl 5.8 milyon liraya mal ettiğimiz Güneş Enerji Santralimizle belediyemize ait bütün bina, park ve tesislerin tükettiği tüm enerjiyi karşılamış oluyoruz. Yine geçtiğimiz haftalarda Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’un da teşrifleriyle Karatay Belediyesi olarak tamamen kendi kaynaklarımızla yapımını tamamladığımız Karatay Termal Tatil Köyü’müzü de vatandaşımızın hizmetine sunduk. Bu projemizi çok önemsiyoruz zira ülkemiz, jeotermal kaynaklar bakımından son derece zengin. Bu projenin Konyamızın ve Karatayımızın gerek ekonomisi, gerek sağlık turizmi ve gerekse de istihdamına yönelik çok önemli bir yatırım olduğuna inanıyoruz. Bu projemizi gelecek dönemlerde daha da geliştirerek ve çeşitlendirerek çok daha büyük başarılar elde edeceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

MUSTAFA ÇİMEN / YENİ HABER GAZETESİ

karatay-gunesle-aydinlaniyor-1.jpg

karatay-gunesle-aydinlaniyor-7.jpg

karatay-gunesle-aydinlaniyor-6.jpg

HABERE YORUM KAT