1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kasaplar da 1 Temmuz’u bekliyor
Kasaplar da 1 Temmuz’u bekliyor

Kasaplar da 1 Temmuz’u bekliyor

Kasaplar Odası Başkanı Davut Balbaloğlu, “Koronavirüs salgınından dolayı mesire alanlarımız, düğün salonlarımız kapalıydı. Konya düğün pilavlarına et veremedik. Ramazan’da toplu iftar yemeklerine et veremedik. Yarından itibaren başlayacak olan düğün sezonuyla birlikte işlerin açılacağını umuyoruz” dedi.

A+A-

Koronavirüs sürecinin et satışlarını yüzde 70 oranında etkilediğini belirten Kasaplar Odası Başkanı Davut Balbaloğlu, “Kasap esnafı kurbandan sonra mesire alanlarının açılış tarihine kadar iş potansiyeli olarak çok düşük bir mevsim geçirir. Kasap esnafının beklentisi mesire alanlarının açık olup insanların mangal yapmasıydı. Malum Koronavirüs salgınından dolayı mesire alanlarımız, düğün salonlarımız kapalıydı. Konya düğün pilavlarına et veremedik. Ramazan’da toplu iftar yemeklerine et veremedik. Süreç, kasap esnafını yüzde 70 oranında etkiledi. Sadece perakende satış yapabildik. Lokantaların çoğu kapalıydı. Onlara da et satamadık. Sadece dükkâna gelen müşterilerimize hizmet verdik. Bu sene yaz sezonundan beklentimizi yüzde 70 oranında iş kaybı olarak kapattık. Önümüzde de yaklaşan Kurban Bayramı var. Kurbandan sonra kasaplardaki et satışı yüzde 100 biter. Mutlaka herkesin dolabında eti olur. Kurban kesenler 2-3 ay et almazlar. Normalde bizim yaz sezonunun açılmasıyla işlerimizin artması bekleniyordu. Ramazan iş açısından kasap esnafının özellikle beklediği bir aydır. Ramazan’da yaklaşık iki hafta kısıtlamalardan dolayı dükkânları kapattık” şeklinde konuştu.

kasaplar-gozunu-1-temmuza-dikti-1.jpg

‘KORONAVİRÜS OLMASAYDI ETE ZAM YAPILACAKTI’

“Koronavirüs süreci olmasaydı bu yıl ete büyük oranda zam yapılacaktı” diyen Balbaloğlu, “Yaz günü en çok mangal piknik olaylarından kazanç sağlıyorduk. Süreç içerisinde mesire alanlarında mangal yasağı olması sebebiylr yüzde 50 gibi bir iş kaybı yaşadık. Koronavirüs süreci olmasaydı ve bazı yerler kapalı olmasaydı et bulmakta sıkıntı yaşayabilirdik. Et bu fiyatlarda durmazdı. Bu süreçte 3-4 lira gibi bir zam aldı. Koronavirüs süreci olmasaydı, düğün salonları, restoranlar açık olsaydı et fiyatlarında büyük bir zam bekleniyordu ama vatandaşa virüsün tek iyiliği et fiyatlarında bir artış olmaması oldu. Her sene Ramazan ayında et fiyatlarımızda bir zam olurdu. Elimizdeki ürünler tüketimi karşılamıyordu. Malum bu sebepten dolayı çoğu işletmenin kapalı olması bu sene et fiyatlarını artırmadı. Vatandaşlar pandemi sürecinde genellikle kıyma ve kuşbaşı etler tükettiler. Tavuğa talep daha fazla oldu. Çünkü fiyatları ete göre daha uygun oluyor. İnsanların ekonomik durumu sıkıntıda olduğu için de tavuk daha çok tercih ediliyor” diye aktardı. Kasaplar Esnafı olarak sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren Balbaloğlu, “Bizim de Kasaplar Esnaf Odası olarak hükümetimizden bir beklentimiz var. İşlerimizin durgun geçtiği bu süreç zarfında en azından esnafın BAĞ-KUR sigorta primlerinin muaf kalmasıdır. Eğer bunu yaparlarsa esnafı biraz rahatlatmış olurlar. Bir de yine esnaf olarak faizsiz kredi talebinde bulunuyoruz. Bu süreçte faizsiz bir kredi esnafın önünü açacak çünkü yaz sezondan esnaf istediği verimi alamadı, kış sezonu çoğu esnaf kapısına kilit vurabilir” diyerek sözlerini noktaladı.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

kasaplar-gozunu-1-temmuza-dikti-2.jpg

kasaplar-gozunu-1-temmuza-dikti-3.jpg

HABERE YORUM KAT