1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kaşıkçı Dede kaşığın serüvenini anlattı
Kaşıkçı Dede kaşığın  serüvenini anlattı

Kaşıkçı Dede kaşığın serüvenini anlattı

Konya Aydınlar Ocağı’nda ‘Kaşıkçılığın Serüveni ve Metafiziği’ni anlatan UNESCO’ya kayıtlı sanatkâr Ahî Mustafa Sami Onay, “Kaşık, Kaşıkçı Dede lâkaplı Ahmed Yesevî hazretlerinin Anadolu’ya gönderdiği Horasan Er’leriyle tamamen ahşaba dönüştü. Kaşık deyip geçmeyelim. Kaşıkta fizikî ve mistik mesajlar var” dedi.

A+A-

Konya Aydınlar Ocağı’nda ‘Kaşıkçılığın Serüveni ve Metafiziği’ni anlatan UNESCO’ya kayıtlı sanatkâr Ahî Mustafa Sami Onay, “Kaşık, Kaşıkçı Dede lâkaplı Ahmed Yesevî hazretlerinin Anadolu’ya gönderdiği Horasan Er’leriyle tamamen ahşaba dönüştü. Kaşık deyip geçmeyelim. Kaşıkta fizikî ve mistik mesajlar var” dedi. Kaşıkçı Dede olarak bilinen UNESCO’ya kayıtlı sanatkâr Ahi Mustafa Sami Onay, Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde ‘Kaşıkçılığın Serüveni ve Mistik Yönü’nü anlattı. Kaşığın tarihi geçmişi, kaşık kültürü, kaşığın çeşitleri, kaşıkla ilgili deyimler ve atasözleri ile kaşığın metafizik yönüne varıncaya kadar kaşıkla ilgili her şeyi kendine has üslubuyla dile getiren Kaşıkçı Dede M. Sami Onay, doğma büyüme Konyalı olduğunu belirterek kaşıkçılığı babası Kaşıkçı Hâfız Şükrü Onay’dan öğrendiğini belirterek, “Kültür Bakanlığı tarafından 2012’de açılan bir projeye katıldım. Ve Geleneksel El Sanatları Ustası olarak kayıtlı bir kaşıkçı oldum” dedi.

KONYA’NIN MEŞHUR KAŞIKÇILARI KİMLER?

Ahmed Yesevî hazretlerinin lâkabının “Kaşıkçı Dede” olduğunu ve onun Anadolu’ya gönderdiği Horosan Er’lerinin de geçimlerini sağlamak için “Ocak”ta pişmek suretiyle mesleklerini icra ettiklerini ifade eden Ahi M. Sami Onay, Anadolu’da ‘Konya Kaşıkçılığı’nın meşhur olduğunu belirterek buna şu sözlerle açıklık getirdi: “Hz. Mevlâna Konya’ya geldikten sonra bu kaşıkçılık çok ilerlemeye başlamış. Her yerde kaşık yapılıyor. Ama Konya kaşıklarının estetiği, inceliği, zarafeti ve ağırlıklı olarak şimşir ağacından yapmış olmalarından dolayı Konya kaşıkçılığı çok ilerlemiş.”  Konya’nın meşhur kaşıkçıları ile ilgilide de bilgi veren Onay,  “Dr. Ali Kemal Belviranlı’nın kaşıkçılığı da meşhurdur. Hatip Ruşen Efendi(İtalya’da ödül aldı), Hoca Hüsnü Efendi, Mehmet Vehbi Efendi, Hatip Ali Rıza Efendi, Hoca İsmail Hakkı Belviranlı, Kaşıkçı Hafız Şükrü Onay” dedi. Onay, kaşığın Anadolu’daki bölgesel adlarını da şöyle sıraladı: “Kımıç, Gışık, Cemiç, Cemişge, Çamça, Çamçak, Çonça, Çönçek, Kançul, Kurçul, Karşuk, Kirki, Kırmaş ve Çagan.”

“YENİÇERİLER’DE ‘KAŞIK ARKADAŞLIĞI’ VAR”

Kaşığın fizikî tarafından da bahseden Kaşıkçı Dede Onay, Dergâh ve Ocak’larda dervişler ile muhibbanların ceplerinde kaşık taşıdıklarını, dergâhlarda nefsin terbiyesi adına “çorba, pilav, hoşaf” dan başka bir yemek pişmediğini hatırlattı. Onay, Yeniçeri Ocakları’nda savaşçı askerlerin “Kaşık arkadaşı” olduğunu ve bunun da burun ile yüzlerini oklardan korumak için miğferlerinin arasına sapı fil dişinden, başı deve kemiği ve kaplumbağa göğsü kemiğinden yapılma kaşık soktuklarından dolayı olduğunu ifade etti. Onay, sağlık açısından hiçbir zararı olmayan kaşığın parlak görünmesinde vernik değil, çam sakızına karıştırılan yağlardan elde edilen rugan kullandığını söyledi.  Konya İl Halk Kütüphanesi Salonu’nda gerçekleştirilen sohbetten sonra UNESCO’ya kayıtlı sanatkârlardan olan, Cumhurbaşkanlığı Sarayında “Yaşayan İnsan Hazineleri – Geleceğe Aktarılan Mirasın Tmsilcileri” töreninde Tahta Kaşık Yapımı Ustası ödülünü alan Ahi Mustafa Sami Onay’a, Doğumunun 62. mesleğinin 54.yılı dolayısıyla Konya Aydınlar Ocağı’nın teşekkür plaketini ve kitap hediyesini ocak başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar’la birlikte takdim etti. 

kasikci-dede-kasigin-seruvenini-anlatti-3.JPG

kasikci-dede-kasigin-seruvenini-anlatti-5.JPG

 

HABERE YORUM KAT