1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kelebekler Selçuklu’da yükseliyor
Kelebekler Selçuklu’da yükseliyor

Kelebekler Selçuklu’da yükseliyor

A+A-

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Kelebekler Vadisi’ni basın mensuplarına tanıttı. 40 tür kelebeğin sergileneceği yaşam alanında bilgi veren Altay,  Konya tropikal kelebek bahçesinin ziyaretçi kabulüne başladığını söyledi.

 

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yapımı tamamlanan Avrupa'nın en büyük kelebek uçuş alanına sahip Aşkın Kanatları Konya Tropikal Kelebek Bahçesi'nde basın temsilcilerini ağırladı. Konya Tropikal Kelebek Bahçesi'nde şu an için 10 türde yaklaşık bin civarında kelebeğin bulunduğunu belirten Altay, yaşam ortamlarının dengeye ulaşmasıyla birlikte tür sayısının artacağını ve toplamda 40 türe ulaşmış olacaklarını kaydetti.

 

“ KELEBEK YAŞAMININ HER EVRELERİ BU PARKTA”

Ziyaretçi kabulüne başlanılan tesisi gezdiren Başkan Altay, Konya Tropikal Kelebek Bahçesi'nin her iklim koşulunda 26 dereci ile 28 derece arasında sıcaklık ve yüzde 70 ila 80 derece arasında da nem ile sabit kalacak bir ortamın hazırlandığını söyledi. Çok büyük bir botanik parkın oluştuğunu kaydeden Başkan Altay, “Burada 40 tür kelebeğin uçuşunu izleyebileceğiz. Şu anda bugün lansmanını yapıyoruz, inşallah yarından itibaren ziyaretçi kabulüne başlayacağız “dedi.

kelebeklervadisi-(4).jpg

AVRUPA'NIN EN BÜYÜK KELEBEK UÇUŞ ALANI KONYA’DA

Konya'da yaşayanlar için yeni bir ziyaret alanı oluşturduklarını anlatan Başkan Altay, " Özellikle Mevlana Müzesi'ne ziyarete gelen insanların şehrimizde vakit geçirmelerini sağlayabilmek. Kelebek uçuş alanımız Avrupa'nın en büyük kelebek uçuş alanı, Dünyanın sayılı alanlarından birisi. Mimarı yapısıyla da Konya'ya değer katacak bir bina oldu. Çok uzun süredir uğraşıyoruz. Ama burada iki büyük işi başarmış olduk. Birincisi, şu anda içerisinde bulunduğumuz Tropik Kelebek Bahçesi, ikincisi de Kelebekler Vadisi Parkı. Kelebekler Vadisi Parkı da 385 bin metrekarelik alanda Konya'nın en büyük parkı” diye konuştu.

 

ÖĞRENCİ GİRİŞİ  5 TL

Aşkın Kanatları Konya Tropikal Kelebek Bahçesi'nde bin 600 metrekare kelebek uçuş alanı yer alıyor. Kelebeklerin Konya'da yaşayabilmeleri için sıcaklığın yaz kış 26 derece ve nem oranının ise yüzde 80 olması gerekiyor. Aynı zamanda kelebeklerin yönlerini bulmaları için de UV ışınlarının maksimum oranda geçişini sağlayan özel PVB malzemesi kullanıldı

 

MERVE ATEŞ / YENİ HABER

 

HABERE YORUM KAT