Kepenkler tedbirli açıldı

Konya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında açıklanan yeni tedbirler sonrası açılan lokanta ve kafeler, müşteri kabul etmeye başladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Nisan 2021 02:20
Kepenkler tedbirli açıldı

Konya’da yeme içme üzerine çalışan iş yerleri, Sağlık Bakanlığı Kovid­19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşullarına göre sabahın erken saatlerinde yaptıkları hazırlıkların ardından yüzde 50 kapasiteli olarak müşterilerini kabul etmeye başladı. 

‘YASAKLARIN KALKMASIYLA İSDİHDAM SAĞLADIK’

Yasakların kalkmasıyla eleman sayısını artırdıklarını ifade eden Restoran İşletme Sahibi Ekrem Baştürk, “Kesinlikle bizim için bir artı oldu. Yarı kapasiteli açıldığı için çok mutluyuz. Çok önceden beri böyle bir şeyi bekliyorduk. 11-13 günlük bir süreç tabi ki yaraya merhem olacak. Ramazan boyunca kapalı olması bizi üzdü. Biz Ramazan’da da açık olmasını bekliyorduk. Bugün iki tane daha personel istihdam ettik. Kısa sürede olsa bir katkısı olacak. Ama 11 gün sonra tekrar o personellerin çıkışlarını yapmak zorunda kalacağız.  Ramazan ayından sonra yasakların kalkacağını düşünmüyorum. Ben Eylülün sonuna kadar sürecin devam edeceğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

ekram-basturk.jpg

‘RAMAZAN DA DEVAM ETMESİNİ İSTERDİK’

Uzun zamandır çok büyük sıkıntıda olduklarını kaydeden Kafe Sahibi Berkan Duran, “Kısıtlamalı bir şekilde açılsa da bu durum bizi mutlu etti. Keşke Ramazan’da da devam etseydi. Çünkü insanlar iftarlarını açtıktan sonra arkadaşlarıyla bir araya geliyorlardı, oturuyorlardı, sohbet ediyorlardı. Sıcak bir ortam oluyordu. Akşam 21.00 kısıtlamasının da ortadan kaldırılmasını isterdik. Yasakları daha önceden kaldırsalardı bizim için daha iyi olurdu. Biz paket servis yapıyorduk. O yönden biraz avantaj oluyordu. Ramazan’dan sonra Haziran ayında yasakların kalkacağını düşünüyorum. Çünkü geçen sene de Haziran ayında açmışlardı. Kabine toplantısından sonra açılacağımızı öğrenince sabah erken saatte gelip masalarımızı açtık. Elemanlarımızla işimize koyulduk. Pandemi nedeniyle elemanlarımızı işten çıkartmak zorunda kalmıştık. Yasakların komple kalkmasını umuyoruz ki o elamanlarımızı tekrar alabilelim” diye konuştu.

berkan-duran.jpg

‘ESKİDEN TIKLIM TIKLIM OLURDU’

Restoranda oturma yerlerinin eskiden çok dolu olduğuna dikkat çeken Restoran İşletme Sahibi Mithat Keleşoğlu, “Yiyecek içecek ve kafe sektörümüz çok zor durumdaydı. Yapacak fazla bir şey yok. Normalleşme sürecine girdiğimiz için hastalık biraz artıyor. Daha önce buralar tıklım tıklım olurda ama şimdi insanlar korkusundan dışarıya da çıkamıyorlar. Ramazan’da biz komple kapatacağız. Kiralımız yüksek olduğu için biz dükkan sahiplerinden anlayış bekliyoruz. En azından kira artışlarında biraz insaflı davranmalarını istiyoruz. Esnaf arkadaşlarımız kiralarını ödeyemeyecek duruma geldiler. Çoğu işlerini kapattı. Özellikle gıda ve kafe sektöründe çok mağdur durumdayız. Devletimiz sağ olsun sigorta primlerini ödeyecekmiş. Bir miktarda para verecekmiş. Buna da şükür. Dünyanın yaşadığı bir sıkıntıyı biz de yaşayacağız. Buna pek te yapacak bir şey yok.” şeklinde konuştu.

mithat-kelesoglu.jpg

’10 KAT DAHA FAZLA PAKET SERVİS YAPIYORUZ’

İnsanların paket servise alıştıklarının altını çizen Mithat Keleşoğlu, “Eskisinden 10 kat daha fazla paket servisi yapıyoruz. Şu anda paket servisleri yetiştiremiyoruz çok yoğunluk var ama masa müşterimiz hiç yok. Belki de insanlar ilerleyen zamanlarda gelecek. Şimdilik gelen yok bekliyoruz. Ramazan ayından sonra açılmasını ümit ediyoruz. Keşke yasaklar daha önce kalksaydı da esnafımız Ramazan’a birikim yapmış olsaydı. Kiralarımızı daha rahat ödeyebilseydik” diyerek sözlerini noktaladı.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

img-0925.jpg