Konya bu proje ile Türkiye'ye örnek oluyor

Konya Büyükşehir Belediyesinin "Güvenli Okul Yolları Projesi" ile öğrenciler bisiklet şehri Konya'da okullarına güvenle gidiyor.
Konya bu proje ile Türkiye'ye örnek oluyor

Türkiye'nin en uzun bisiklet yol ağına sahip şehir olan Konya'da hayata geçirdiği örnek uygulamalarla öne çıkan Konya Büyükşehir Belediyesi, çocukların bisikletle okula gidiş yollarını güvenli hale getirmek ve bisiklet konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla başlattığı "Güvenli Okul Yolları Projesi"ni Konya geneline yaygınlaştırarak sürdürüyor.

Konya, Türkiye'ye örnek oluyor

Geçtiğimiz yıl Selçuklu Kaşgarlı Mahmut Ortaokulunda başlatılan proje, bu yıl merkez Karatay İlçe Belediyesi 23 Nisan İmam Hatip Ortaokulu, merkez Meram Emlak Konut Temaşehir Ortaokulu, Beyşehir Eşrefoğlu İmam Hatip Ortaokulu, Karapınar Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu, Ilgın 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu ve Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulu'nda da uygulanmaya başladı. Proje çerçevesinde öğrenciler, motosikletli Konya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi personelleri eşliğinde okullarına bisikletle ulaşım sağladı. Yapılan uygulamada öğrencilere ayrıca reflektörlü yelek ve kask hediye edildi.

Konya, Türkiye'ye örnek oluyor

"Türkiye'ye örnek oluyor"

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi olarak gençlere yönelik birçok alanda farklı çalışma yürüttüklerini belirterek, Güvenli Okul Yolları Projesinin de Konya Bisiklet Master Planı çerçevesinde yürütüldüğünü hatırlattı. Öğrencilerin, okullarına bisikletle güvenli şekilde ulaşabilmeleri için başlattıkları projeyi çok önemsediklerini vurgulayan Başkan Altay, "Projemiz, belirlenen pilot okullarda başarılı şekilde sürdürülüyor. Güvenli ulaşımın yanında sporu hayatının bir parçası haline getiren bir gençlik oluşturmak istiyoruz. Hem güvenli ulaşıma hem de spor yapan sağlıklı yarınlara destek veren projemiz Türkiye'ye örnek oluyor. Özellikle velilerimiz, evlatlarının güvenli şekilde okullarına ulaşabilmelerinden çok memnun" diye konuştu.

Başkan Altay, projenin sadece şehir merkezinde değil belirlenen ilçelerdeki okullarda da hayata geçirildiğini belirterek, "Çocuklarımızın güvenliği bizim için her şeyden çok daha önemli. Büyükşehir belediyesi olarak Güvenli Okul Yolları Projemizi yeni eğitim öğretim yılında şehrimiz genelinde daha da yaygınlaştırarak uygulamaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Konya, Türkiye'ye örnek oluyor

Uygulamadan memnun olan öğrenciler Başkan Altay'a teşekkür etti

Bisiklet kullanmayı çok sevdiklerini belirten öğrenciler de bisiklet yollarının güvenli olduğunu ancak bazı vatandaşların bisiklet yollarına araçlarını park ederek kendilerini zor durumda bıraktığını söyledi.

Proje için Başkan Altay'a teşekkür eden öğrenciler daha çok bisiklet yolu yapılmasını istedi. Konya, 604 kilometre bisiklet yoluyla Türkiye'de en fazla bisiklet yolu ağına sahip şehir konumunda.

Etiketler :