1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden kurban hizmetleriyle ilgili önemli açıklama
Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden kurban hizmetleriyle ilgili önemli açıklama

Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden kurban hizmetleriyle ilgili önemli açıklama

Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden kurban hizmetleriyle ilgili basın bildirisi yayımlandı. Buna göre Kurban kesim yerlerinin işletmecileri/sorumluları randevu bilgilerini ilgili İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonuna bildirecekler.

A+A-

Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yayımlanan bildiri şöyle:

İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde, Covid-19 salgınıyla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek bu kural ve tedbirler çerçevesinde faaliyetlerin sürdürülmesi sağlanmaktadır.

Bu çerçevede, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle gerek hayvan satış gerekse kurban kesim yerlerinde alınacak tedbirler ile bu yerlerdeki çalışan ve müşteriler için uyulması gereken kurallar belirlenmiş olup; Cumhurbaşkanlığınca (Diyanet İşleri Başkanlığı) hazırlanan "2020 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ" 26.06.2020 tarihli ve 31167 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Söz konusu tebliğ kapsamında;

  • İl ve İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından belirlenen kurban kesim yerlerinin günlük kesim kapasitesi bilgisi çeşitli iletişim kanalları kullanılarak kamuoyuna duyurulacaktır.               
  • Kurban kesim yeri olarak belirlenen yerlerin işletmecileri/sorumluları kurban kesilecek her bir gün için oluşturacakları randevulu kesim bilgisini içeren listeyi kurban kesim yerinin girişinde ve görülebilecek şekilde asacaktır. Ayrıca kurban kesim yerlerinin işletmecileri/sorumluları tarafından her bir kişinin kurban kesim saatine ilişkin randevu bilgisi kurban kesim yerinden hizmet alacaklara SMS yoluyla bildirilecektir.   
  • Kesim işlemlerinin Bayramın ilk gününde yoğunlaşmaması için gerekli tedbirler alınacaktır. Kesim yerlerinde kesim yaptırmak isteyen kişilerin talepleri mümkün olduğunca Bayramın üç gününe eşit sayıda randevu verilecek şekilde planlanacaktır.
  • Kurban kesim yerlerinin işletmecileri/sorumluları 30 Temmuz 2020 Arefe günü Kurban Bayramının birinci günü için oluşturulan randevu bilgisini; 31 Temmuz 2020 tarihinde Bayramın ikinci günü için oluşturulan randevu bilgisini; 1 Ağustos 2020 tarihinde bayramın üçüncü günü için oluşturulan randevu bilgisini İl/İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonuna bildirecektir.           
  • Kesim yerlerine gelecek kişi sayısının mümkün olduğunca az olmasını sağlamak amacı ile hisse sahipleri dışında kimsenin kurban kesim yerlerine gitmemesi teşvik edilecektir. Büyükbaş kurban kesecek hisse sahiplerinden bir kişinin hissedarlılardan vekalet alarak kesim yerine gitmesi yoğunluğu önleme açısından daha uygun olacaktır.             
  • Kurban sahiplerinin kurban kesim yerlerinde bir arada bulunarak parçalama işlemi yapmasına müsaade edilmeyecektir. Kurban sahipleri tarafından kurban parçalanacaksa en fazla üç kişinin maske ve 1,5 metrelik mesafe kurallarına uyarak parçalama işlemini yapmasına müsaade edilecektir.              
  • Kurban kesim yeri olarak belirlenen yerler dışında çevre ve görüntü kirliliğine neden olacak şekilde yol kenarları, park ve bahçeler, dere yatakları gibi yerlerde kurban kesilmesine kesinlikle müsaade edilmeyecektir.         

Kurban döneminde vatandaşlarımızın mağdur olmaması için kurbanlık hayvanları satın alırken, Veteriner Sağlık Raporu ile büyükbaş hayvanlar için pasaport, küçükbaş hayvanlar için nakil belgesini olan, küpelenerek kayıt altına alınmış çok zayıf olmayan, gebe olmayan, yeni doğum yapmamış olan, yüksek ateşi olmayan ,dış görünümü canlı olan, salya, pis kokulu burun akıntısı ve gözde akıntısı bulunmayan, pis kokulu ishali olmayan, öksürük, nefes darlığı olmayan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olmayan, cinsiyet organları ve memede kötü kokulu akıntısı olmayan, yara, şişlik ve ödemi olmayan hayvanlar kurban olarak tercih edilmesi gerekmektedir. Yine damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanların kurbanlık olarak tercih edilmemesi büyük önem taşımaktadır.

 Kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve yaşını https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr adresinden veya ''HaySag'' isimli mobil uygulamayı cep telefonuna indirerek küpe numarasını sorgulayabilecekler ve kurbanlarını güvenle alabileceklerdir. Ayrıca Diyanet İşleri başkanlığında Kurban Komisyon kurullarının belirlediği hayvan satış ve kesim yerleri ile 31 İlçe Müdürlüğümüzce belirlenecek nöbetçi Resmi Veteriner Hekimler ve Gıda Kontrolörlerimiz defaten kurum internet sayfalarından ve sosyal medya aracılığıyla bildirilecektir. Bu vesile ile Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

HABERE YORUM KAT