Konya’da bahar erken geldi! Ağaçlar çiçek açtı

Konya'da mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklığının etkisiyle badem ağaçları erken çiçek açtı.
Konya’da bahar erken geldi! Ağaçlar çiçek açtı

Konya'nın Beyşehir ilçesinde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklığının etkisiyle badem ağaçları erken çiçek açtı.

Yağışlı hava periyodunun yerini güneşli havalara bırakmasının ardından Beyşehir'de hava sıcaklık değerleri de yükselmeye başladı. Beyşehir'de meteoroloji verilerine göre bugün en düşük hava sıcaklığı eksi 3, en yüksek 8 derece olarak tahmin edilirken ilçe merkezinin yanı sıra bazı taşra mahallelerinde de badem ağaçlarının çiçek açmaya başlaması dikkat çekti.

Konya’da haber erken geldi! Ağaçlar çiçek açtı

Ağaçların çiçeklerle kaplandığını gören vatandaşlar, fotoğraflarını çekerek sosyal medyada paylaştı. Beyşehir'in Esence Mahallesi'nde de erken çiçek açan badem ağaçları Şubat ayının son günlerinde ilkbaharı müjdeledi.

Konya’da haber erken geldi! Ağaçlar çiçek açtı

Badem ağaçlarının erken çiçek açması ile ilgili konuşan mahalle sakinlerinden Hüseyin Sevimli, yerleşim merkezinde Mezar üstü mevkiindeki bir badem ağacının kış ortasında erken çiçek açtığını belirtirken, "Ağaç dalları açan çiçekler arasında kaldı. Eskiden badem çiçekleri bölgemizde Mart ayında açardı. Ancak, bu yıl kurak geçen bir kış dönemi ile birlikte hava sıcaklık değerlerinin de mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor olmasından kaynaklı olduğunu düşündüğümüz bölgemizdeki badem ağaçları erken çiçek açmış görünüyor" ifadelerine yer verdi.

Konya’da haber erken geldi! Ağaçlar çiçek açtı

Öte yandan, Beyşehir ilçe merkezinde BSA kanalı kenarında bulunan bir badem ağacının da Şubat ayında erken çiçek açtığı görüldü.

Kaynak:İHA

Etiketler :