1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’da kısıtlamalar gevşetildi! İşte yeni kararlar
Konya’da kısıtlamalar gevşetildi! İşte yeni kararlar

Konya’da kısıtlamalar gevşetildi! İşte yeni kararlar

Konya'da koronavirüs tedbirleri kapsamında, alınan bazı kararlarda esneklik yapıldı.

A+A-

Konya'da koronavirüs tedbirleri kapsamında, alınan bazı kararlarda esneklik yapıldı. İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararla, 20 yaş altı öğrenciler ve 65 yaş üstü eğitimciler için bazı kısıtlamalar gevşetildi. Ayrıca, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde çiçek satışı yapan işletmelerin çalışma saatinde de düzenleme yapıldı.

Konya Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “İlimiz genelinde, 14 Şubat nedeniyle çiçek taleplerinde yaşanacak yoğunluk göz önünde bulundurularak çiçek satışı yapan iş yerlerinin sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı, 12 Şubat Cuma günü 20.00/24.00 saatleri arasında evlere servis, 13-14 Şubat Cumartesi/Pazar günlerinde 10.00/17.00 saatleri arasında müşterilere iş yerinde ve 10.00/24.00 saatleri arasında evlere servis şeklinde hizmet sunmasının uygun olacağına,

yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.

konya-il-hifzissihha-kurulu-2.jpg

EĞİTİM-ÖĞRETİM NEDENİYLE BAZI KISITLAMALAR ESNETİLDİ

Eğitim-öğretimin sağlıklı yürütülmesi adına alınan bazı kararları da açıklayan Konya Valiliği, şu ifadelere yer verdi: İlimiz genelinde, Milli Eğitim Bakanlığınca örgün eğitim yapması uygun görülen eğitim kurumlarının öğrenci/öğretmen/çalışanlarının durumlarını eğitim kurumlarınca verilecek kurum adresi ile çalışma/ders programlarını ihtiva eden belge ile belgelendirmeleri şartıyla güzergah ve ilgili saatlerle sınırlı olacak şekilde 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı Genelge (30.11.2020 tarih ve 114 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı) ile getirilen sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmasına,

2. Yukarıdaki madde kapsamında kalan eğitim kurumlarının öğrenci/öğretmen/çalışanlarından 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı kalanların 30.11.2020 tarih ve 20077 sayılı Genelge (30.11.2020 tarih ve 115 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı)  ile getirilen şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanma kısıtlamasından muaf tutulmasına, Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

konya-il-hifzissihha-kurulu-3.jpg

DİĞER HABERLER;

konyada-hastanedeki-koronavirus-asilari-kayboldu-sorusturma-baslatildi.jpg

 

HABERE YORUM KAT

18 Yorum
    İlgili Haberler