Konya'da konut satışlarında düşüş sürüyor

Konya Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği (KONTİMDER) Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Başar, konut satışlarındaki düşüş eğiliminin devam ettiğini söyledi.
Konya'da konut satışlarında düşüş sürüyor

Konut satışlarının düşmesinde birçok faktörün etkili olduğuna dikkat çeken Başar, özellikle faiz artışlarının konut satışlarına etkisinin yüksek olduğunu belirtti. Pandemi sürecinden sonra yaşanan ekonomik sorunlarla başlayan olumsuz gelişmelerin devam ettiğini belirten Başar, “Son dönemde, özellikle geçtiğimiz yılı değerlendirirsek; yüksek enflasyona karşın konut fiyatları eskisi kadar artışı yavaşladı. Bu durum doğrudan satışları etkiledi. Bu durgunluğun sebeplerini saymak gerekirse; en başta pandemi ardından deprem felaketi tüm ülkemizi zorlu bir sürece soktu. Gayrimenkul sektörü de bu süreçten tabi ki etkilendi. Yaşanılan facianın onarımı, tekrar imarı ve getirdiği göç süreci, inşaat sektörü başta olmak üzere tüm ekonomik faaliyetleri doğrudan ya da dolaylı olarak etkiledi. Seçim sonrası artan faiz oranlarıyla da özellikle konut satış oranları fazlasıyla düşmüş durumda” diye konuştu.

İnşaat maliyetlerindeki yüksek artışın konut arzını olumsuz etkilediğini vurgulayan Başar, “Maliyetler, arz talep oranını en temel sebebi. Mal ve hizmet fiyatlarının anormal yükselmesi ve faiz artışları konuta erişimi, sahip olmayı imkansız hale getiriyor. Hem müteahhit hem de konut hayali kuranlar da çaresiz durumu geldi.” dedi.

“KONUT DIŞI GAYRİMENKULE İLGİ VAR”

Gayrimenkule yatırım aracı olarak ilginin konut dışında devam ettiğini vurgulayan Başar, “İnsanların konuta olan güvenin azaldığını söylemek daha doğru olur. Yaşanılan kiracı sıkıntıları, fahiş konut fiyatları ve konut kredisi faiz oranlarının yüksek olması insanları konut dışı gayrimenkullere yatırıma daha çok yönlendirdi. Özellikle arsa-toprak satış oranı tüm ülkede artış gösterdi.” dedi.

Planlanan kredi kampanyaları ile gayrimenkul sektörünün rahatlayacağını ve istikrarlı bir hale gelebileceğine dikkat çeken Başar, 2024’ün ikinci yarısında konut piyasasında arz-talep dengesinin düzeleceğini ve iyileşme yaşanacağını öngördüklerini söyledi.

Kaynak:HABER MERKEZİ

Etiketler :