Konya’da Öğretmenler Günü kutlandı

Konya'da 24 Kasım Öğretmenler Günü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Konya’da Öğretmenler Günü kutlandı

Konya’da 24 Kasım Öğretmenler Günü, çeşitli etkinliklerle kutlandı. 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları, Konya'da İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit'in Atatürk Anıtına çelenk sunması ile başladı. Daha sonra İl Müdürü Murat Yiğit ile en kıdemli ve en genç öğretmen Konya Valisi Vahdettin Özkan’ı makamında ziyaret ettiler.

Selçuklu Kongre Merkezinde yapılan kutlama programına, Selçuklu Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi tarafından organize edilen “Öğretmenler Günü” temalı resim sergisinin açılışı ve enstrümantal müzik dinletisi ile başlandı. Programın ilk konuşmasını aday öğretmenler adına Selçuklu Dursun Fakih Anadolu Lisesinden Hilal Şimşek Eğer yaptı. Öğretmenliğin insanlığın en kadim ve en vazgeçilmez meslekleri arasında ilk sırada yer aldığını belirten Hilal Şimşek Eğer, meslek hayatı boyunca daima çalışan, ileriye bakan ve etrafına ışık saçan bir öğretmen olmayı dilediğini ifade etti. Emekli öğretmenler adına konuşma yapan Sami Doğru da kainatın en mükemmel varlığı olan insanı eğitme görevinin öğretmenlere verildiğini belirterek bu mesleğin önemine dikkat çekti.

Konya’da Öğretmenler Günü kutlandı

‘GÖNÜL BAĞI EN GÜÇLÜ DUYGULARDAN BİRİDİR’

Öğretmenin öğrenciyle kurduğu gönül bağının en güçlü duygulardan biri olduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit ise “Tarihimizin her dönümünde nice zorlukların, yıkımların ve savaşların arasında bu aziz millete asla zincir vurulamayacağını öğreten Sultan Alparslan’ı, Fatih’leri, Mustafa Kemal’leri yetiştiren, kalpleri ve akılları yanlış ve batıl olanı değil hak ve hakikate yönlendiren tüm öğretmenlerimizi minnetle anıyorum. İrfanla kuşanmış ilimlerini zaman ve mekan sınırı tanımadan nesilden nesle aktarmış tüm öğretmenlerimizi yürekten kutluyorum. Gönül coğrafyamızın kuşattığı her bir karış toprakta, kutlu medeniyetimizi gürbüz bir ağaç gibi yeşerten, ömrünü ilim öğretmeye ve güzel ahlakla insan yetiştirmeye adayan, cümlelere sığmayacak gayret ve fedakârlıkların sahibi meslektaşlarıma, bu anlamlı gün vesilesiyle şükranlarımı sunuyor, tüm öğretmenlerimizi gönülden tebrik ediyorum.” İfadelerini kullandı. Murat Yiğit, Aybüke Yalçın’ın, Necmettin Yılmaz’ın, Arzu Özsoy’un, Ayşenur Alkan’ın ve nice şehit öğretmenin devrettikleri bayrağı, daha da ilerilere taşıyan ve taşıyacak olan öğretmenleri saygıyla andığını da fade etti.

Konya’da Öğretmenler Günü kutlandı

‘BİLGİNİN ÖNCÜLERİ ÖĞRETMENLERDİR’

Konya Valisi Sayın Vahdettin Özkan da konuşmasında öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlayarak, gelişim ve kalkınmanın eğitimsiz, dolayısıyla öğretmensiz olamayacağını belirtti. Öğretmenlik mesleğinin insanı odağına alan bir meslek olduğunu ifade eden Vali Özkan, öğretmenlere teveccühün daim olması gerektiğini sözlerine ekledi. Vali Özkan sözlerine şöyle devam etti: “ Öğretmenlerin hayat boyu dokunuşlarıyla hem bireysel hem de toplumsal gelişimimiz sağlanmaktadır. Medeniyet tarihimizde ilmin ve irfanının ayrı yeri vardır. İnsanın kendisini bilmesi, çevresini bilmesi bunu doğru okuması, istikamet üzere yönlendirilmesi bilgiyle olur. Bilginin üretilmesi, analiz edilmesi, farklı anlamlarda kullanılmasının öncüleri elbette ki öğretmenlerimizdir. Öğretmenler hayatın tüm alanlarında öğretme keyfini kendisinde göstermektedir. Bütün insanlar bir talebe olarak ilmi duyduğu ihtiyaçla orantılı olarak öğretmene de ihtiyaç duyulacaktır. Ülkemizde eğitim faaliyetleriyle hem devletimizin hem de hükümetimizin ortaya koyduğu stratejik hedefler, eğitimin kalitesinin, kapasitesinin artırılması, eğitime yönelik katılımın etkinleştirilmesi yönünde oluşturulmuş hem hukuki çerçeve hem de idari çerçeve önem arz ediyor. Bunu sürdürülebilir kılan elbette ki öğretmenlerimiz yaptıkları fedakarlıklardır.”

Konya’da Öğretmenler Günü kutlandı

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Yapılan konuşmaların ardından aday öğretmenlerin yemin töreni gerçekleştirildi. Daha sonra Selçuklu Osman Nuri Hekimoğlu Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin hazırlamış olduğu program izlendi. 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında il genelinde düzenlenen öğrenciler arası resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimize ödülleri takdim edildi. Emekli olan öğretmenlerimize hizmet şeref belgelerinin verilmesinin ardından kutlama programı sona erdi.

• SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

ogretmenler-8.jpg

ogretmenler-5.jpg

Konya’da Öğretmenler Günü kutlandı

Konya’da Öğretmenler Günü kutlandı

Konya’da Öğretmenler Günü kutlandı

Konya’da Öğretmenler Günü kutlandı

 Muhabir
Etiketler :