1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’da tarihi konak kitaplarla buluştu
Konya’da tarihi konak kitaplarla buluştu

Konya’da tarihi konak kitaplarla buluştu

Konya’da 200 yıllık bir geçmişe sahip olan ve Arapoğlu Makası olarak bilinen Mimar Muzaffer Caddesi’nde yer alan tarihi konak,kitap dünyası haline geldi. Geçtiğimiz ay kitapseverlerin hizmetine sunulan Kitap Dünyası aynı zamanda bir kültür merkezi haline gelecek.

A+A-

Arapoğlu Makası olarak bilinen Mimar Muzaffer Caddesinde yer alan tarihi konak kitap dünyası haline gelerek kitapseverlerle buluştu. Hem tarihe hem de kitaba ilgi duyanlar için güzel bir mekan olan tarihi konak bütün Konyalı vatandaşları bekliyor.

konyada-tarihi-konak-kitaplarla-bulustu-1.png

‘KİTAP RUHUNA UYGUN BİR YER OLDU’

Tarihi konağın kitap ruhuyla birleştiğini söyleyen Kitap Dünyası Sahibi Mustafa Çalışkan, “Arapoğlu Makası diye bilinen tarihi binada kitap satışlarımızı yapıyoruz. İki üç yıldır burasıyla ilgileniyorduk. Okuyucu açısından kitap ruhuna çok uygun bir yer oldu. Tarihi bir yapı olduğu için Konya Büyükşehir Belediyesinden izin alarak restore ettik, tadilat yaptık ve şu anda faaliyete geçirdik.Burası yaklaşık 200 yıllık bir bina olarak biliniyor. Konağın, Hristiyan avukat Arap oğlu Kostik tarafından yapıldığı biliniyor. Bey konağı olarak da bilinir ama esas olarak Arapoğlu Makası olarak geçer. Daha önce burada atlı tramvaylar varmış. Atlı tramvaylar buraya gelirmiş ve burada makas değiştirirmiş. Kiliseden, Zafer’e kadar olan yerler kilisenin bir vakfiyesidir. Kiliseden Zafer’e kadar olan kısım Ermeni mezarlığı ve Kilise Vakfı olarak geçiyormuş. Arapoğlu Makası binasının tarihi bu şekildedir” diye konuştu.

konyada-tarihi-konak-kitaplarla-bulustu-2.png

‘GENÇLER, SİSTEMDEN YORGUN SAVAŞÇI OLARAK ÇIKIYOR’

Türkiye’de en büyük sıkıntının okuma oranının düşük olmasından kaynaklandığını ifade eden Mustafa Çalışkan,“Konya şartlarında da okuma oranını yükseltmeye çalışıyoruz ama Türkiye’de ihtiyaç sıralamasında kitap çok gerilerde yer alıyor. Eğitim sisteminin de buna etkisi var. Eğitim, zihinleri yoruyor. Bu sistemden gençler yorgun savaşçı olarak çıkıyor. Maalesef Türkiye’de eğitim sistemi okumaya, araştırmaya yönelik değil ezberciliğe dayanmaktadır. Buna rağmen buranın tarihi bir mekan olması özellikle de kitapseverlerin çok hoşuna gidiyor. Özellikle merak edip gelen çok sayıda kişi var. Kültür kitapçılığında çeşidi çoğalttık. Her kesime hitap ediyoruz. Pandemi nedeniyle insanlar hep internet üzerinden kitap alıyor. Oradaki kitapların daha uygun olduğunu düşünüyorlar ancak biz internet fiyatlarından çok daha hesaplı veriyoruz” şeklinde konuştu.

konyada-tarihi-konak-kitaplarla-bulustu-mustafa-caliskan.png

‘KÜLTÜR MERKEZİ HALİNE GELECEK’

İlerleyen zamanlarda konağın üst katını kitap kafe haline getireceklerinin bilgisini veren Çalışkan, şöyle konuştu: “Bu tarihi binayla ilgili gerçekleştirmek istediğimiz başka hedeflerimiz de var. Çok güzel bir çocuk bölümü yapacağız. Binanın teras katında kültürel etkinlikler yapacağız. Kültürel sohbetler, imza günleri olacak. Türkiye Yazma Eserler Kütüphanesi’nin yayınladığı çok güzel kaliteli kitaplar var. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin yayınladığı kitaplar var. Özellikle Edebiyat, Tarih, Sosyoloji, Psikoloji, Şiir çocuk kitapları bulunduruyoruz. Her yaş grubuna hitap eden kitapların çeşitlerini bulunduruyoruz. Bu tarihi bina eski Konya evlerine benzemektedir. Nostajik, tarihi, ferah ve rahat bir mekan. İnsanlar rahatlıkla gelip kitapları inceleyebilir. Oturma yerleri ve kültürel etkinlikler yaparak burayı bir kültür merkezi haline getirmeyi düşünüyoruz. Çünkü her hafta program yapacağız. Bunların tarihi bir binada yapılacak olması ayrı bir önem arz ediyor.”

konyada-tarihi-konak-kitaplarla-bulustu-3.png

KİTAP DÜNYASI TARİHİ

Kitap Dünyası’nın tarihi hakkında bilgi veren Kitap Dünyası Sahibi Mustafa Çalışkan, “1982 yılından beri kitap dünyası içerisindeyim. 1987 yılında kitapçılığın yanında yayıncılığa başladım. 80’li yılların sonunda Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ‘Yılın Yancılığı’ ödülünü aldık. 2000 yılında Kitap Dünyası diye bir yer açtık. 2000 yılından beri de aralıksız yayın işlerimiz devam ediyor. Şu an bünyemizde beş tane yayın evi var. Uluslararası yayınevi olmaz özelliğini gösteriyoruz. Türkçe, Arapça, İngilizce, Almanca, Farsça gibi dillerde yayın yapıyoruz.  Yakın tarihle ilgili kitaplar basıyoruz. Hazreti Mevlana ve tasavvufla ilgili 200’e yakın kitap yayınladık. Dünyada ilk defa Hazreti Mevlana’nın babasını kitap haline getirdik. Merkez olarak Konya’dayız. İstanbul’da da yayınevimiz var” şeklinde konuştu.

konyada-tarihi-konak-kitaplarla-bulustu-4.png

‘GÜZEL TEPKİLER ALIYORUZ’                                           

Vatandaşların ve özellikle de gençlerin tarihi konağa yoğun ilgi gösterdiklerini belirten Çalışkan, “Buranın kitap dünyası olmasıyla ilgili güzel tepkiler alıyoruz. Biz burayı güzelleştirdik ve restore ettirdik. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a burayı açmam için bana verdiği destekten dolayı çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

konyada-tarihi-konak-kitaplarla-bulustu-5.png

HABERE YORUM KAT