1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya'da üretiliyor, TSK'ya güç veriyor
Konya'da üretiliyor, TSK'ya güç veriyor

Konya'da üretiliyor, TSK'ya güç veriyor

Konya'nın savunma sanayi sektöründe ilk ana yüklenici firması olan MPG Makine A.Ş. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne güç veriyor.

A+A-

Konya'nın savunma sanayi sektöründe ilk ana yüklenici firması olan MPG Makine A.Ş. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne güç veriyor. Sivil sektöre üretimlerinin yanında savunma sanayisine yönelik çözümleriyle TSK'ya mayına karşı kısmi korumalı kurtarıcı teslim ettiklerini söyleyen MPG Makine A.Ş. Ticaret Müdürü Veysel Soylu, zırhlı askeri araçların arıza veya hasar görmesi durumunda tehdit bölgelerinden güvenli bir şekilde kurtarılması amacıyla kullanılacak bu ürünün yanında el yapımı patlayıcı tespit ve imha robotik kol sistemi ile füze taşıma ve yükleme vinçlerinin üretimlerini yaptıklarını kaydetti.                             

Yüksek teknoloji ve kaliteli ürün prensibiyle üretim yaptıklarını dile getiren MPG Makine A.Ş. Ticaret Müdürü Veysel Soylu, "MPG Makine Prodüksiyon Grubu, 30 yılı aşkın bir süredir hem sivil sektöre, hem de savunma sanayine yönelik çözümler üreten bir firmadır. Özellikle son 4-5 yılda sivil sektörden edindiğimiz tecrübeleri savunma sanayine de aktarmaya başladık. Bu bağlamda Konya'nın ilk savunma sanayi ana yüklenicisi firması olarak 29 adet mayına karşı kısmi korumalı kurtarıcı vinç teslimatını 2020 yılı itibariyle tamamlamış olduk. Şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde aktif olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında yine savunma sanayine yönelik el yapımı patlayıcı tespit ve imha robot kol sistemleri geliştiriyoruz. Bunlar çeşitli zırhlı araçlar üzerine ya da paletli taşıyıcılar üzerine entegre edilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu ürünümüzü de yol ve konvoy güvenliğini sağlamak amacıyla el yapımı patlayıcıların uzaktan etkisiz hale getirilmesine imkan sağlamaktadır. Bu ürünümüz de Mayın ve El Yapımı Patlayıcı Tespit İmha (METİ) ve Patlayıcı Madde Keşif ve İmha (PMKİ) timlerimizin kullanımına sunulmuştur" ifadelerini kullandı.

1-veysel-soylu.jpg

HASARLI ASKERİ ARAÇLAR GÜVENLİ ŞEKİLDE KURTARILACAK

Zırhlı askeri araçların hasar durumunda tehdit bölgelerinden güvenli bir şekilde kurtarılmasına yönelik çalışmalarından bahseden Veysel Soylu, "29 adet teslimatını gerçekleştirmiş olduğumuz mayına karşı kısmi korumalı kurtarıcı projesinin devamı olarak da 2021 yılı içerisinde Savunma Sanayi Başkanlığı ile 33 adetlik yeni bir sözleşme imzaladık. Bunun da süreci başladı. Şu anda bunun üretimlerini gerçekleştiriyoruz. İnşallah teslimatlarını tamamlayacağız. Bu ürünümüz zırhlı askeri araçların arıza veya hasar görmesi durumunda tehdit bölgelerinden güvenli bir şekilde kurtarılması amacıyla kullanılmaktadır" dedi.

mpg-1.jpg

SAVUNMA SANAYİNDE DE İHRACATA AÇILIYOR

Savunma sanayisi adına yapmış oldukları üretimlerini, TSK'da da kullanılması referansıyla ihracatla taçlandıracaklarını kaydeden Veysel Soylu, "Şu an sivil ürettiğimiz çözümlerin ihracatını yapıyoruz. Ancak savunma sanayi ihracatıyla ilgili görüşme halinde olduğumuz ülkeler bulunuyor. Burada savunma sanayi tarafında süreç biraz yavaş ilerliyor. Yurt dışına bir ürün ihraç etmenin en büyük referansı, o ürünün Türk Silahlı Kuvvetleri'nde kullanılıyor olması. Yani kendi ordusunun almadığı, kullanmadığı bir ürünü başka bir ülke kesinlikle almıyor. Şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmiş ürünlerimiz olduğu için bu referansları da baz alarak inşallah şu anki mevcut görüşmelerimizi ihracatla taçlandıracağımıza inanıyorum" şeklinde konuştu.

mpg-makine.jpg

KONYA, TARIMIN YANINDA SANAYİ ŞEHRİ OLDU

Konya'nın sanayide yakaladığı ivmeyle birlikte tarım şehri olmanın yanında özellikle son 10 yılda sanayi şehri haline de geldiğini dile getiren Veysel Soylu, "Konya aslında önceden tarım kenti olarak bilinirdi. Özellikle son 10 yıldır tarım kenti olmanın yanında sanayi kentine de dönüştü. Sanayinin çok çeşitli alanlarında Konya'da üretim yapılıyor. ASELSAN Konya'nın kurulması, Konya'daki savunma sanayi ekosistemine bir canlılık getirecektir, buna inanıyoruz. Zaten halihazırda Konya sanayisinin savunma sanayine vermiş olduğu ürünler hepimizin malumudur. Bu noktada bizim Konyalı sanayiciler olarak hedefimizin Konya'dan belli ana yüklenici savunma sanayi şirketlerini alt yüklenici olarak tedarikte bulunmaktan ziyade, Konyalı ana yüklenici firmalarının sayısının arttırılmasına yönelik çalışmalar yapmamız gerektiğine inanıyorum. Şuan iki firma var. MPG Makine bu iki firmadan bir tanesi. Bu sayının 10-15'e çıkması hem Konya sanayisinin gelişmesine hem de şehrin ekonomisine çok büyük katkı sağlayacaktır" dedi.

mpg-2.jpg

'SAVUNMA SANAYİNDE SÖZ SAHİBİ ÜLKE HALİNE GELDİK'

Türkiye'nin savunma sanayinde kaydettiği hızlı yerlileşmeyle söz sahibi ülke haline geldiğini aktaran Veysel Soylu, "Savunma sanayimizin yerlileştirilmesi ve millileştirilmesi konusunda özellikle siyasilerimizin ortaya koymuş olduğu irade gerçekten takdire şayan. Bu iradenin savunma sanayisi sektöründen ve sektör temsilcileri tarafından da desteklenip karşılık bulması, çok önemlidir. Bu iki sinerji bir araya geldiği zaman savunma sanayindeki yerlilik oranı yüzde 20'lerden, yüzde 80'lere kadar ulaştı. Önümüzdeki süreci baz aldığımızda yazılım teknoloji ve otonom sistemleri anlamında çok daha önem kazanacağını ön görüyorum. Bu bağlamda da yine ülkemizde çeşitli savunma sanayi şirketleri tarafından yapılan çalışmalar var. İnşallah teknoloji ve yazılımla bu oranı taçlandırdığımızda savunma sanayinde artık tamamen bağımsız ve söz sahibi bir ülke olacağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.

HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU / YENİ HABER GAZETESİ

mpg-3.jpg

mpg-4.jpg

mpg-5.jpg

mpg-6.jpg

mpg-7.jpg

mpg-8.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

1 Yorum