Konya'daki restoranlar dolup taşıyor! Bakın menüler ne durumda

Konya’daki lokantalarda Ramazan yoğunluğu sürüyor. Sektörde en yoğun zamanı yaşadıklarını belirten esnaflar, bereketli bir dönem geçiriyorlar.
Konya'daki restoranlar dolup taşıyor! Bakın menüler ne durumda

Konya’da lokantacılar en yoğun dönemlerini yaşıyorlar. İftarı dışarıda açmak isteyen vatandaşlar lokantaları tercih ediyorlar. Bereketli bir dönem yaşadıklarını ifade eden lokantacı esnaflar, Ramazan’ın ilk haftası daha sakin, sonrasında ise yoğun olduklarını söylediler.

sifa-1.jpg

‘ÇALIŞMALARIMIZ YOĞUNLAŞTI’

Çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini söyleyen Şifa Restoran Müdürü Akın Alaş, “Ramazan’da yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Çalışmalarımız her geçen gün yoğunlaşıyor. İftar menülerimiz var. Etliekmek menü, pilav üstü döner menü, tirit menü, kebap menü ve ızgara menümüz sofralarda yer alacak. Mercimek, bamya ve yoğurt çorbası olmak üzere 3 çeşit çorbam seçeneğimiz var. Ara sıcak olarak içli köfte veya sarma, tatlı olarak da ekmek kadayıfı, güllaç ve sütlacımız olacak. İçecekler de menü fiyatına dahil oluyor.” şeklinde konuştu.

sifa-2.jpg

‘MENÜ ZORUNLULUĞU YOK’

Restoranlarında iftar menüsü zorunluluğu olmadığını ifade eden Alaş, “Konya’nın en köklü restoranlarından biriyiz. Bu yüzden Ramazan ayı boyunca yoğun oluyoruz. İlk hafta insanlar aileleriyle evde vakit geçirmek istediği için daha sakin oluyor. Ama sonrasında yoğunluk başlıyor. Ailelerin yanında arkadaş grupları veya iş arkadaşları da geliyor. Müşterilerimiz iftarda genellikle etliekmek menüsü tercih ediliyor. Fakat menü zorunluluğumuz yok. Sadece etliekmek de yiyebiliyorlar. Sadece biz öncesinde masalara hazırlıklar yaptığımız için iftarlık ücreti yazıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

‘İFTAR MENÜMÜZ 500 LİRA’

Ramazan ayı boyunca yoğun günler yaşadıklarını vurgulayan Tiritçi Mitat ustanın oğlu Onurkan Çatal, “İftar hazırlıklarımız sürüyor. Mevlana civarında olduğumuz için yabancı müşterilerimiz de oluyor. Bu yüzden gündüz de açığız. İftar için gün içerisinde veya bir gün öncesinde rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Bilinmiş, köklü bir yeriz ve istikrarımızı korumaya çalışıyoruz. Bu yüzden yoğun ilgi görüyoruz. Ramazan menümüz tirit, mercimek çorbası, bademli zerdeden oluşuyor. İçeceklerde ise gazoz veya ayran seçeneğimiz var. Çay ve su da dahil olacak şekilde tek kişilik iftar menümüzün fiyatı 500 lira. Tek menümüz var.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

tiritci-mitat-1.jpg

‘MEVLANA ÇARŞISI BU YIL YOĞUN’

Mevlana Çarşısı’nın geçen yıla göre daha fazla yoğun olduğunu söyleyen Damla Restoran İşletmecisi Adem Alemdar, “İftarlarını restoranımızda açmak isteyen vatandaşlarımız için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hayat pahalılığına karşı önlem almaya çalıştık. Elimizden geldiğinde hesaplı menüler çıkardık. Aslında hesaplı olmanın yanı sıra güvenilir olmaya özen gösteriyoruz. Kendi karımızdan fedakarlık yaparak müşterilerimize en uygun ve güvenilir yemekleri sunmaya çalışıyoruz. Yeni çarşımızda ilk Ramazanımız. Geçtiğimiz yıl burası inşaat zannedilerek çok fazla tercih edilmiyordu. Bu yıl artık vatandaşlarımız alıştı. Özellikle hafta sonları çok kalabalık oluyor. Çünkü Mevlana’nın hemen yanı başındayız.” ifadelerine yer verdi.

adem-alemdar.jpg

‘EN ÇOK KAVURMA PİLAV TERCİH EDİLİYOR’

Ramazan menülerinde en çok kavurma pilavın tercih edildiğini ifade eden Alemdar, “Yılda bir kez de olsa vatandaşlarımız Ramazan’da ailecek restoranlara gidiyorlar. Sadece Ramazan aylarında gelen birçok müşterimiz var. Menümüzde tirit, fırın kebabı, kavurma, döner iskender, ızgara çeşitleri, tavuk, etliekmek ve türevleri var. Bu yıl Ramazan ayında ilk defa döner de yapıyoruz. Çeşitlerimizi bol tuttuk. Ama iftar için en çok tercih edilen menü kavurma pilav oluyor. Daha sonra ise etliekmek geliyor. Ramazan ayına özel şerbet, güllaç gibi ürünlerimiz de bulunuyor. Ramazan’ın havasını dükkana giren herkes teneffüs edecek.” şeklinde konuştu.

‘İSRAF DEĞİL, İFTAR EDİN’

Ramazan ayında menü dayatması yapmadıklarını ifade eden Alemdar, israf konusuna da değinerek şu şekilde konuştu; “İsraf etmeyin, iftar edin anlayışıyla menü dayatması yapmadık. Müşterilerimiz gelip, istediğini yiyebiliyorlar. İftar menüsü isteyen vatandaşlarımız da menü şeklinde yemeyi tercih ediyorlar. İki farklı tercihe de açığız.”

damla-2.jpg

‘SİYONİST MARKALARA BOYKOT UYGULUYORUZ’

İsrail ve destekçi markalarının ürünlerini satmadıklarını vurgulayan Alemdar, “Bir yandan da içimiz kan ağlıyor. Gazze’de insanlar yemek bulamıyor, biz burada menüleri konuşuyoruz. Şu anda onlara destek için elimizden gelen tek şey Siyonist markalara boykot uygulamak. Restoranımızla birlikte boykota katılıyoruz. İsrail ve destekçisi hiçbir ürünü satmıyoruz. Şu anda yerli içecekler bulunduruyoruz. Vatandaşlarımıza da bunları öneriyoruz. Ayrıca müessesemizin karından bir bölümünü de sürekli olarak Gazze’ye gönderiyoruz.” diye aktardı.

‘ONLARA MALLARIYLA ZARAR VERELİM’

İsrail’e mallarıyla zarar vermek gerektiğini ifade eden Alemdar, “Gündüz Allah için oruç tutup, akşam Müslümanlara kurşun sıkan, İsrail ordusuna yardım eden markaları tercih etmeyelim. Maalesef dünyadaki birçok marka bunların elinde. Elimizden geldiğince bu markalara destek vermemeye çalışıyoruz. Çünkü biz Asr-ı Saadet’ten biliyoruz ki Yahudiler canlarından daha çok mallarını severler. Onlara mallarıyla zarar vereceğiz ki vazgeçsinler. Her ne kadar o insanların savunmasına yardım edemesek de maddi olarak yardım göndererek açlıklarına, yaralarına tedavi olmaya çalışıyoruz. Bu hususta tüm Müslümanları duyarlı olmaya davet ediyorum.” sözlerine yer verdi.

damla-1.jpg

‘ESNAFLARIMIZA ÇAĞRIDA BULUNUYORUM’

Lokantacı esnaflara çağrıda bulunan Alemdar, “Vatandaşlarımızın yanı sıra esnaflarımıza da boykot çağrısında bulunuyorum. Birçok esnafımız ‘müşteriler bunu istiyor’ bahanesiyle bu Siyonist markaların ürünleri satmaya devam ediyor. Bizden de istiyorlar ama biz ‘o marka yok, bu marka var’ diyerek seçenek sunuyoruz. Seçeneği, alternatifi olan birçok içecek var. Aslında şu anda yerli markalar için de bir fırsat oldu. Örneğin biz restoranımızda Kayseri’ye ait olan bir kola markasını tercih ettik. Tüm esnaflarımıza bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. Gazze’de hiçbir şey olmuyormuş gibi davranmak bizim ağrımıza gider. ”sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

 Muhabir
Etiketler :