Konya'nın Seydişehir ilçesindeki Suğla Gölü'nde son günlerde suların çekilmesi endişeye neden olurken balıkçıları da üzdü.
Konya'daki Suğla Gölü'nde sular çekildi
![Konya'daki Suğla Gölü'nde sular çekildi 1](https://d.yenihaberden.com/gallery/1194_1.jpg)
![Konya'daki Suğla Gölü'nde sular çekildi 2](https://d.yenihaberden.com/gallery/1194_2.jpg)
Konya kent merkezine 130 kilometre uzaklıktaki doğal güzellikleriyle yılın dört mevsiminde de misafirlerini ağırlayan Suğla Gölü'ndeki su çekilmesi endişeye neden oldu.
![Konya'daki Suğla Gölü'nde sular çekildi 3](https://d.yenihaberden.com/gallery/1194_3.jpg)
İlçenin kuzeybatısında yer alan ve 16 bin hektarlık alana yayılan göle sahili bulunan mahallelerde birçok kişi, yıllardır balıkçılık yapıyor.
![Konya'daki Suğla Gölü'nde sular çekildi 4](https://d.yenihaberden.com/gallery/1194_4.jpg)
20'ye yakın kuş türüne ev sahipliği yapan gölde, aynalı sazan, Çin sazanı, tatlı su kefali, gümüş, kadife balığı ve tatlı su ıstakozu avlayan 4 mahalleden 85 aile, geçimlerini av sezonunda tuttukları balıkları satarak sağlıyor.
![Konya'daki Suğla Gölü'nde sular çekildi 5](https://d.yenihaberden.com/gallery/1194_5.jpg)
Kış aylarında aldığı yağışlarla 6-7 metreye kadar yükselen gölde, bugünlerde mevsimsel kuraklığın etkisiyle su seviyesi düştü, suların kıyıdan 5 metre kadar çekildiği gözlendi.
![Konya'daki Suğla Gölü'nde sular çekildi 6](https://d.yenihaberden.com/gallery/1194_6.jpg)
Tarımsal sulamanın yapıldığı bölgede yer alan gölde su seviyesinin azalması, balıkçıları da olumsuz etkiledi.
![Konya'daki Suğla Gölü'nde sular çekildi 7](https://d.yenihaberden.com/gallery/1194_7.jpg)
Geçen yıl bu zamanlarda günlük ortalama 15-20 kilogram balık avlayan balıkçılar, bugünlerde ise 3-5 kilogram civarında balıkla döndüklerini belirtiyor.
![Konya'daki Suğla Gölü'nde sular çekildi 8](https://d.yenihaberden.com/gallery/1194_8.jpg)
Suların çekilmesiyle gölün bazı bölümlerinde yuvarlak bataklıklar oluştuğu gözlendi.
![Konya'daki Suğla Gölü'nde sular çekildi 9](https://d.yenihaberden.com/gallery/1194_9.jpg)
Balıkçılar, bataklığa dönen alanlarda tekne motorlarının yosunlara takılması nedeniyle ilerleyemezken, bu bölgeleri kürek çekerek geçiyor.
![Konya'daki Suğla Gölü'nde sular çekildi 10](https://d.yenihaberden.com/gallery/1194_10.jpg)
Gölde 10 yıldır balıkçılık yapan Abdullah Ulu, su seviyesinin azalmasının balık popülasyonunu da olumsuz etkilediğini belirterek, "Maalesef bu yıl yağışlar yeterli olmadı. Sular azaldı, tekneleri taşa bağladık, su seviyesi 3-4 metre düştü. Balık da yok zaten." dedi.
![Konya'daki Suğla Gölü'nde sular çekildi 11](https://d.yenihaberden.com/gallery/1194_11.jpg)
Balıkçılardan Halime Tatar ise göle ağ sermekte zorlandıklarını dile getirerek, "Geçen yıl çok iyi yağış vardı. Şimdi gelirken ben suyun dibini izleyerek geliyorum. Ağ atıyoruz, ağlar yığılıp kalıyor." ifadelerini kullandı.
![Konya'daki Suğla Gölü'nde sular çekildi 12](https://d.yenihaberden.com/gallery/1194_12.jpg)
![Konya'daki Suğla Gölü'nde sular çekildi 13](https://d.yenihaberden.com/gallery/1194_13.jpg)
![Konya'daki Suğla Gölü'nde sular çekildi 14](https://d.yenihaberden.com/gallery/1194_14.jpg)
![Konya'daki Suğla Gölü'nde sular çekildi 15](https://d.yenihaberden.com/gallery/1194_15.jpg)