1. HABERLER

  2. KONYA

  3. KOSKİ kanalizasyon alt yapısını güçlendiriyor
KOSKİ kanalizasyon  alt yapısını güçlendiriyor

KOSKİ kanalizasyon alt yapısını güçlendiriyor

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, şehrin kanalizasyon alt yapısını güçlendirmeye ve taşkın riskini ortadan kaldırmaya devam ediyor.

A+A-

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, şehrin kanalizasyon alt yapısını güçlendirmeye ve taşkın riskini ortadan kaldırmaya devam ediyor. Konya’da mevcut kanalizasyon sisteminin daha sağlıklı hale getirilmesi ve 2050 yılına kadar sorunsuz çalışması hedefiyle 40 kilometre yeni kollektör hattı projelendiren KOSKİ, şehri üç bölgeye ayırarak yatırım maliyetlerini de minimize etmeyi planlıyor. Bu kapsamda 1. Bölge Keçili Kanalı Ana Kollektör Hattı, Gazze Caddesi – Tıp Fakültesi Kollektör Hattı, Karatay Sanayi Kollektör Hattı ve Sille Ak – Barış Caddesi Kollektör Hattı çalışmalarını tamamlayan Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Real-Otogar Kollektör Hattı ve Akıncılar – Kent Plaza Kollektör Hattı çalışmalarını ise sürdürüyor. KOSKİ Genel Müdürlüğü ayrıca, 1. Bölge Sancak-Büsan Kollektör Hattı ile Ereğli Çevre Yolu 3. Bölge Ana Kollektör Hattı projelerini de yatırım planına aldı. Tüm bu çalışmaların 2023 yılı sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

KEÇİLİ ANA KOLLEKTÖR HATTI

 Toplam 22 milyon lira maliyetle muhtelif çap ve ebatlarda borular kullanılarak tamamlanan 1. Bölge Keçili Ana Kollektör Hattı çalışmalarında 8,3 kilometre yeni hat oluşturuldu. Karatay Sanayi Kollektör Hattı çalışmalarını da tamamlayan KOSKİ, bu çalışmalarda da bin 800 milimetre çapında, 5 metre derinliğinde ve 1,5 kilometre uzunluğunda yeni bir hat oluşturdu. KOSKİ Genel Müdürlüğü, 7,9 milyon lira yatırımla bin 600 milimetre çapında, 5 metre derinliğinde ve 4,6 kilometre uzunluğundaki Gazze-Tıp Fakültesi Kollektör Hattı’nı da tamamladı. 2020 yılında Real-Otogar Kollektör Hattı ve Akıncılar – Kent Plaza Kollektör Hattıyla birlikte toplam 15,7 milyon lira sözleşme bedeli ile ihale edilen proje kapsamında 800 milimetre çapında, 5 metre derinlikte ve toplam 3 kilometre uzunluktaki Sille Ak-Barış Caddesi Kollektör Hattı 2,9 milyon lira bedelle tamamlandı. Real-Otogar Kollektör Hattı’nın ise 1600 metre mikrotünel sistemi ile yerin altından yapımı devam ediyor. 60 metresi tamamlanan hattın maliyeti ise 4 milyon 800 bin lira olacak. 

 

HABERE YORUM KAT