1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Küresel gıda fiyatları tarihi zirve yaptı
Küresel gıda fiyatları  tarihi zirve yaptı

Küresel gıda fiyatları tarihi zirve yaptı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Tarım ve Orman Bakanlığı Plan ve Bütçe görüşmeleri esnasında yaptığı konuşmada salgın ve kuraklığın olumsuz etkilerini, mavi tünel, KOP ve su kuyularını gündeme taşıdı. Tarım ve gıda sektöründe küresel boyutta sorunların yaşandığını ifade eden Kalaycı, küresel gıda fiyatlarının da tarihi zirve yaptığını söyledi.

A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı,  Tarım ve Orman Bakanlığı Plan ve Bütçe görüşmeleri esnasında yaptığı konuşmada salgın ve kuraklığın olumsuz etkilerini, mavi tünel, KOP ve su kuyularını gündeme taşıdı.  Tarım ve gıda sektöründe küresel boyutta sorunların yaşandığını ifade eden Kalaycı, küresel gıda fiyatlarının da tarihi zirve yaptığını söyledi. İnsanlar için ötelenemeyen en önemli ihtiyacın gıda olduğunu ifade eden Kalaycı,  “Gıda ürünlerinin de asıl üreticisi çiftçilerimizdir. Pandemi, kuraklık, don ve sel afetleri kıskacında kalan çiftçilerimiz her şeye rağmen üretimine devam etmektedir. Tarım ürünleri girdi maliyetlerinde görülen yüksek artışlar, kuraklık başta olmak üzere olumsuz iklim koşulları ve tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle tarım ve gıda sektöründe küresel boyutta sorunlar yaşanmaktadır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Gıda Fiyat Endeksi'ne göre küresel gıda fiyatları tarihi zirve yapmıştır” dedi.

‘HÜKÜMETİMİZ TEDBİR ALMAYA DEVAM EDECEK’

“Hükûmetimiz, salgının ve kuraklığın olumsuz etkilerini gidermeye yönelik tedbirleri almaya devam edecek” diyen Kalaycı, “Ülkemizde tarımsal üretimin devamlılığının sağlanması ve çiftçinin yüksek oranda artan maliyetinin azaltılması amacıyla bazı tedbirler uygulamaya konulmuştur. Kuraklık nedeniyle kuru şartlarda ekilen hububatta yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere zararları oranında destek sağlanması kararlaştırılmıştır. Destekleme ödemeleri gelir vergisinden istisna edilmiş ve son beş yılda kesilen yaklaşık 4 milyar liralık vergi ve faizinin iade edilmesi yönünde yasal düzenleme yapılmıştır. Gübre desteği ve sertifikalı tohum kullanım desteği artırılmıştır. Akaryakıt maliyetindeki yüksek artışa rağmen eşelmobil uygulamasıyla vergiden feragat edilerek fiyatlar aynı oranda artırılmamış, yine elektrik maliyetindeki yüksek artışlar da elektrik fiyatlarına daha az oranda yansıtılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız elektrik faturalarındaki TRT payı ve Enerji Fonu kesintilerinin kaldırılacağını açıklamıştır” şeklinde konuştu.

‘ÇİFTÇİMİZİ DAHA FAZLA DESTEKLEMELİYİZ’

Kalaycı konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Daha fazla üretmeleri için çiftçimiz daha fazla desteklenmeli, mazot, gübre, ilaç, yem gibi girdilerini uygun fiyatlı alabilmeleri sağlanmalıdır. Destekler zamanında ödenmeli, bu kapsamda mazot desteği ve kuraklık desteği ile desteklerden kesilen vergilerin iade ödemeleri hızla yapılmalıdır. Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat Bankasına olan tarımsal kredi borçları uygun şartlarda ve uzun vadeli yapılandırılmalıdır. Bu yıl ülkemizde bazı bölgelerde yaşanan kuraklığın etkisiyle özellikle hububatta önemli kayıplar söz konusudur. Tahıl ürünleri üretim miktarının 2021 yılında yüzde 15 oranında azalması beklenmektedir.  Suyun petrolden daha fazla önem kazandığı dünyamızda su sıkıntısı çeken ülkemiz için bir damla su bile çok önemlidir. Su yönetiminde etkinliği artıracak organizasyon yapısı geliştirilmeli, kurumlar arası entegrasyon sağlanmalı ve su kanunu acilen çıkarılmalıdır. Kuraklık risk haritaları oluşturulmalı ve erken alarm sistemleri geliştirilmeli, nehir havzaları itibarıyla kuraklık yönetim planları hazırlanmalıdır. Yer altı su barajları hızla yapılmalı, bulut tohumlaması yapılarak yağış miktarı artırılmalı, arıtılmış suların tarımda kullanımı sağlanmalı ve havzalar arası su transferi yapılarak su arzı artırılmalıdır.”

‘ÜRETİM PLANLAMASI YAPILMALI’

Kalaycı, “Havzalar itibarıyla optimum bitki deseni, iklim koşulları, ürünlerin su ayak izleri, ithalat, ihracat miktarları, iç tüketim, doğal kaynaklar ve üretici geliri dikkate alınarak belirlenmeli ve bu doğrultuda üretim planlaması yapılmalıdır. Organik Tarım ve İyi Tarım gibi uygulamalar yaygınlaştırılmalı, arazi toplulaştırmasına yönelik çalışmalara ivme kazandırılmalıdır. Kuraklık riski fazla olan illerde su tüketimi az olan ürünlerin yetiştiriciliği desteklenmeli, kuraklığa dayanıklı bitkiler yetiştirilmelidir. Ülkemizin tahıl ambarı konumundaki Konya'da bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle özellikle hububat rekoltesinde yüksek kayıp söz konusudur. Konya Ovası'nın temel sorunu sudur. Sıklıkla oluşan obruklar ve derin yarıklar alarm vermektedir. Konya'nın yüz yıllık rüyası olan KOP projesi çerçevesinde devasa yatırımlar yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. Mavi Tünel asrın projesi ama Konya Ovası'nın su ihtiyacını karşılamak için yeni projeler lazımdır. Dış havzalardan su getirecek yeni proje çalışmaları hızla sonuçlandırılmalıdır. Konya Ovası'nda ruhsatsız on binlerce yer altı su kuyusu bulunmaktadır. On yıldır, yirmi yıldır, hatta daha uzun süredir kullanılan kuyularla ilgili bir şikâyet olduğunda mağdur olan çiftçilerimiz kuyu barışı yapılması suretiyle ruhsatlarının verilmesini istemektedir. Yeni kuyu açılmasına değil, eski kuyular için ruhsat verilmesini istiyorlar. Atanmayı bekleyen ziraat, orman, inşaat ve gıda mühendisleri, veteriner hekimler ve teknikerler için ihtiyaç nispetinde kadro açılmalıdır” açıklamasında bulundu.

kuresel-gida-fiyatlari-tarihi-zirve-yapti-2.jpg

kuresel-gida-fiyatlari-tarihi-zirve-yapti-3.jpg

HABERE YORUM KAT