1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kuzey Yarım Kürenin en uzun gecesi yaşanacak
Kuzey Yarım Kürenin en uzun gecesi yaşanacak

Kuzey Yarım Kürenin en uzun gecesi yaşanacak

Kış gün dönümü her yıl 21 Aralık tarihinde kuzey yarımkürede yaşanıyor. Aynı tarih güney yarımküre içinse yaz gün dönümü olarak gerçekleşiyor.

A+A-

Her yıl kuzey yarımkürede kış gün dönümü olarak gerçekleşen 21 Aralık aynı zamanda yılın en uzun gecesi oluyor. Güneş ışıklarının Oğlak Dönencesi’nde dik olarak geldiği günde en uzun gece yaşanırken bu tarih bazı ülkelerde kışın başlangıcı bazı ülkelerde ise kışın ortası olarak kabul ediliyor. Aynı tarih güney yarımkürede ise yaz gün dönümüne denk geliyor.

21 Aralık’ta kuzey yarımkürede günlerde uzamaya başlarken güney yarımkürede ise günler kısalmaya başlıyor. Kuzey yarımkürede 21 Aralık tarihi gölgelerin uzun olduğu gün olarak adlandırılıyor. Yaz gün dönümünde ise yarımkürelerde yaşanan olayların tam tersi yaşanıyor. Kuzey yarımkürede 21 Haziran tarihi ise yaz gün dönümü olarak kabul ediliyor.

Kuzey Yarımküre’de kış gündönümü bu yıl 22 Aralık Pazar günü saat 04.19’da gerçekleşecek.

21-aralik.jpg

Kuzey yarım kürede Oğlak dönencesine güne ışıklarının dik geldiği 21 Aralık'ta en uzun gece yaşanacak ve geceler kısalmaya başlayacak. 21 Aralık'ta ülkemizde en uzun gece ise en kuzeyde bulunan Sinop’ta yaşanacak.

DİĞER EKİNOKS VE GÜN DÖNÜMÜ TARİHLERİ NELER?

21 Mart ekinoksu: Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz Kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken Güney yarım küre sonbahara girer.

21 Haziran yaz gün dönümü: Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Bir diğer adı da yaz gün dönümüdür. Kuzey yarım kürede yaz başlarken Güney yarım kürede kış başlar.

23 Eylül ekinoksu: Gece ve gündüz eşit olur. Kuzey yarım kürede yaz biter, sonbahar başlar. Güney yarım kürede ise bahara geçiş olur.

HABERE YORUM KAT