1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Lezzet Şöleni Yaşayabileceğiniz Bir Tatil Adresi: Kıbrıs
Lezzet Şöleni Yaşayabileceğiniz Bir Tatil Adresi: Kıbrıs

Lezzet Şöleni Yaşayabileceğiniz Bir Tatil Adresi: Kıbrıs

Lezzet Şöleni Yaşayabileceğiniz Bir Tatil Adresi: Kıbrıs

A+A-

 

 

Kıbrıs, Akdeniz’in en büyük adası olmasının yanı sıra ilk insan yerleşimleri arasında bulunması ile binlerce yıllık bir geçmişe ev sahipliği yapıyor. Hititler, Antik Mısırlılar, Osmanlı ve birçok medeniyeti ağırlamış olan bu ada, aynı zamanda bir geçiş noktası üzerinde yer alması sayesinde kültürel bir zenginliği de bünyesinde barındırıyor. Tüm bu geçmişin ve kültürün önemli yansımalarından biri olan zengin bir mutfağa sahip olan Kıbrıs’ta birbirinden farklı lezzetlere doyabileceğiniz bir tatil yaşayabilirsiniz. Bu lezzetleri tadabileceğiniz yerler arasında restoran ve kafelerin yanı sıra eşsiz bir konaklama hizmeti sunan Kıbrıs otelleri de yer alıyor. Göz atabileceğiniz bu lezzetlerden bazıları ise;

 

1.    Şeftali Kebabı

Koyun veya keçi etinin kıyması ile yapılan bu kebap adanın en ünlü yiyeceklerinden biri. Kıymanın çeşitli baharatlar ve maydanozla birlikte yoğrulması ve iç yağına sarılarak kömür ateşinde pişirilmesi ile sunulur. Kendine özgü tekniği ve lezzeti ile yiyenleri kendisine hayran bırakan bu lezzeti deneyebilirsiniz.

 

2.    Molehiya

Molehiya bitkisi ile yapılan bu yemek, Kıbrıslıların simge yemekleri arasında yer alır. Özel olarak yetiştirilen bu bitki yaz aylarında kurutulmasının ardından kuzu veya tavuk eti ile pişiriliyor. Genellikle pilav ve turşu ile birlikte servis edilen bu yemek birçok kişi tarafından sevilerek tüketiliyor.

 

3.    Kolakas

Gölevez de denilen kolakas, Kıbrıs’ta yetişen ve patatese benzeyen bir bitki. Özellikle kış aylarında sıklıkla tüketilen bu yemek, soğuk kış günlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Genellikle kuzu eti ile pişirilerek servis edilen bu yemek, aynı zamanda tavukla birlikte de pişirilebiliyor. Sevdiğiniz gibi bir seçeneği tercih edebilir, lezzetin tadına varabilirsiniz.

 

4.    Pirohu

Pirohu, Kıbrıs mantısı olarak biliniyor. Birçok yerde piruhi olarak da bilinen bu mantı çeşidi kendine özgü bir servis edilme biçimine sahip. Genellikle mantı etli olarak bilinse de pirohu lor veya Kıbrıslıların deyişiyle nor peyniri ile birlikte servis ediliyor. Farklı bir lezzet denemek isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olabilecek bu yemeği Kıbrıs’ta tadabilirsiniz.

 

5.    Magarına Bulli

Makarna anlamına gelen magarına ve tavuk anlamına gelen bulli Kıbrıs’ın meşhur tavuklu makarna tarifini oluşturuyor. Size İtalyan mutfağını aratmayacak bir makarna lezzeti sunan bu tarifte farklı olarak tavuğun haşlandığı suda makarnanın da yapılıyor olması. Tüm lezzeti bünyesinde toplayan bu makarna Kıbrıs’ın meşhur peyniri hellim ile birlikte servis ediliyor.

 

6.    Lalangı

Adanın başka bir yerde yiyemeyeceğiniz en kendine özgü lezzetlerinden biri olan lalangı, tavşan etiyle hazırlanan bir yemek. Mayalı hamurlar tavşan etinin piştiği suya atılıyor ve pişmesiyle birlikte tavşan eti bu mayalı hamurun içine konuluyor. Baharatlarla yoğrulan bu hamur daha sonra küçük parçalar halinde kızartılıyor. Farklı bir lezzet tatmak isteyenlerin listelerinden ilk sırayı alabilecek bu yemeği siz de tadabilirsiniz.

 

7.    Pilavuna

Kıbrıs’ta özellikle kahvaltılarda tüketilen ve görünüş olarak poğaçaya benzese de farklı bir hamur işi olan pilavuna oldukça farklı bir lezzet. Hellim peyniri ve talar peyniri kullanılan bu hamur işinde aynı zamanda nane, kurum üzüm ve damla sakızı kullanılıyor. Tatlı ve tuzlu bir tadı bir arada damağınızda hissedebileceğiniz pilavunayı bir kahvaltı sırasında deneyebilirsiniz.

 

8.    Hırsız Kebabı

Küp kebabı olarak da bilinen bu yemek oldukça ilginç bir hikaye taşıyor. Özellikle Kıbrıs’ın yokluk dönemlerinde zenginlerden çalınan kuzuları pişirme yönteminden adını alıyor. Çalındıktan sonra bir çukura konularak orada pişmeye bırakılan bu kebap yakalanmaması için üstü kapatılıyor. Adını buradan alan bu yemek, günümüzde de sevilerek tüketilen et yemeklerinin arasında yer alıyor.

HABERE YORUM KAT