1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Libya'daki 145 Nijeryalı göçmen ülkesine döndü
Libya'daki 145 Nijeryalı göçmen ülkesine döndü

Libya'daki 145 Nijeryalı göçmen ülkesine döndü

ABUJA (AA) - Yasa dışı yollarla Avrupa'ya gitmek isteyen 145 Nijeryalı düzensiz göçmen gönüllü olarak Libya'dan ülkesine döndü.Nijerya Ulusal Acil...

A+A-

ABUJA (AA) - Yasa dışı yollarla Avrupa'ya gitmek isteyen 145 Nijeryalı düzensiz göçmen gönüllü olarak Libya'dan ülkesine döndü.

Nijerya Ulusal Acil Yönetim Ajansı (NEMA) Lagos Koordinatörü Alhaji İdris Muhammed, gazetecilere yaptığı açıklamada, Nijerya federal hükümeti ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) iş birliğinde, 145 Nijeryalı düzensiz göçmenin kendi istekleriyle Libya'dan Nijerya'ya döndüğünü belirtti.

Muhammed, dönen göçmenler arasında 5 bebek ve 35 kadının da olduğunu söyledi.

NEMA'nın yayımladığı rapora göre, 2017'den bu yana 8 binden fazla Nijeryalı düzensiz göçmen gönüllü olarak ülkesine döndü.

Yaklaşık 186 milyon nüfusuyla Afrika'nın en büyük ülkesi Nijerya'da halk, ekonomik kriz ve güvenlik sorunları nedeniyle zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyor.

Ülkenin kuzeydoğusunda faaliyet gösteren terör örgütü Boko Haram ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar, milyonlarca Nijeryalıyı evlerini terk etmek zorunda bırakıyor.

Avrupa'ya gitmek için Libya üzerinden Sahra Çölü ve Akdeniz'i geçmeye çalışanların bazıları insan kaçakçılarının eline düşüyor, bazıları da çölde ya da denizde hayatını kaybediyor.

HABERE YORUM KAT