1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Lojistikte sorunu Türkiye çözebilir
Lojistikte sorunu Türkiye çözebilir

Lojistikte sorunu Türkiye çözebilir

Hem pandemi sürecinin hem de Rusya ve Ukrayna Savaşı’nın lojistik sektöründe değişimlere yol açtığını ifade eden Dr. Abdullah Oktay Dündar, “Türkiye’nin önemini her geçen gün artırıyor. Bu açıdan baktığımızda Türkiye lojistik açısından önemli bir transit geçiş noktası olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

A+A-

Hem pandemi sürecinin hem de Rusya ve Ukrayna Savaşı’nın lojistik sektöründe değişimlere yol açtığını ifade eden Dr. Abdullah Oktay Dündar, “Türkiye, lojistik ve ulaştırmaya yaptığı alt yapı yatırımları ile birlikte Rusya-Ukrayna savaşında yürüttüğü başarılı politika sebebiyle de önemli bir alternatif haline geldi. Dolayısıyla Türkiye ne Batılı ülkelerin ne de Doğulu ülkelerin vazgeçebileceği bir ülkedir. Bu noktadaki bütün gelişmeler Türkiye’nin önemini her geçen gün artırıyor. Bu açıdan baktığımızda Türkiye lojistik açısından önemli bir transit geçiş noktası olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

manset-1.jpeg

Rusya- Ukrayna Savaşıyla birlikte ihracatta azalmalar yaşandığını söyleyen Necmettin Erbakan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Lojistik Yönetimi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Oktay Dündar, yeni alternatif hatların açılmasıyla Türkiye’nin ihracatta ivmeyi yeniden yakalayacağını vurguladı. Dündar özellikle demiryolunun artık emniyet supabı olarak görülmesi gerektiğini ve başta yaşanacak sıkıntılara rağmen hacimlerin ve seferlerin mutlaka arttırılması gerektiğinin de altını çizdi.

‘LOJİSTİK AKIŞ NORMALE DÖNECEKKEN SAVAŞ ÇIKTI’

Pandemi döneminde lojistik akışın durma noktasına geldiğini belirten Öğretim Üyesi Dr. Abdullah Oktay Dündar, “Tedarik zincirlerinde, pandemi döneminden dolayı bir kriz yaşanıyordu. Özellikle ülkelerdeki gümrüklerin ve sınırların kapanması lojistik sektörünün sıkıntıya girmesine neden oldu. Daha sonra pandeminin azalmasıyla beraber lojistik sektöründe akışın tekrar normale dönüş başlangıcı vardı. Pandemi süreci lojistik akışta bozulmalara ve konteyner fiyatlarında çok önemli artışlara neden oldu. Birçok limanda ekipmanlar kaldı, gemiler limanlara yanaşamadı ve karayolunda sınır geçişlerinde şoförlere 14 gün karantina uygulandı. Bu nedenle lojistik sektörü talebi karşılamakta çok zorlanınca konteyner fiyatlarında artışlar meydana geldi. Bazı hatlarda 2 bin dolarlık konteynerler 20 bin dolarlara kadar yükseldi. Pandeminin azalmasıyla beraber lojistik akış tekrar normale dönüyor derken Rusya-Ukrayna arasındaki kriz lojistik akışta hiç beklenmedik önemli kesilmelere neden oldu” şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE KAYBETTİĞİ İVMEYİ TEKRAR YAKALAYACAK’

Türkiye’nin alternatif hatlar oluşturarak kaybettiği ivmeyi yeniden yakalayabileceğini ifade eden Dündar, “Savaştan dolayı bütün limanlarda operasyonlar durdu. Deniz yoluyla ilgili önemli sıkıntılar yaşanıyor. Lojistik de çok önemli oranda aksadı. Bunu mart ayında yayınlanan ihracat rakamlarında da görüyoruz. İhracatımız Rusya’ya yüzde 40, Ukrayna’ya da yüzde 80 oranında azaldı. Ancak bununla birlikte tarım ve gıda ürünleri ihracatında önemli artışların olduğunu görüyoruz. Ukrayna ve Rusya önemli hububat üreticisidir. Savaşla beraber temel gıda maddelerine ihtiyaç artmış ve bu nedenle de ihracatımızda artış gözlemlenmiştir. Bununla beraber diğer bütün kalemlerde önemli kayıplarımız olmuştur. Türkiye’deki lojistik dernekleri deniz yollarıyla ilgili alternatif hatların açılması, özellikle Rusya ve Türkiye arasında taşımaların yapılabilmesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı nezdinde bir girişimde bulundular. Bu girişim henüz bir sonuca ulaşmadı. Yakın zamanda sonuçlanırsa Rusya’yla ilgili ihracatta da kaybettiğimiz ivmeyi tekrar yakalayabileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

‘TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR ROL ÜSTLENİYOR’

Türkiye’nin Rusya Ukrayna savaşının ardından lojistik anlamda önemli bir rol üstlendiğini vurgulayan Dündar, şöyle konuştu: “Savaştan dolayı Ukrayna hava sahası kullanılamıyor. Bu nedenle uçuş rotaları değişti ve maliyetler arttı. Burada Türkiye transfer noktasında önemli bir geçiş yolu olma potansiyeli taşıyor. Önemli uçuşlar Türkiye üzerinden yapılmaya başlandı. Bu noktada Türkiye’nin gelirinin artacağını düşünüyoruz. Avrupa’daki birçok ülke de Rus uçaklarına ambargo uygulayarak, Avrupa hava sahasının kullanımını yasakladı. Burada da Türkiye önemli bir rol üstleniyor. Türkiye’nin hem Avrupa’yla hem de Rusya’yla diplomatik ilişkileri aynı anda yürütebildiğini görüyoruz. Türkiye burada dengeli bir çalışma yürütüyor. Batılı ülkelerin özellikle Rusya’ya uyguladığı ambargolarla beraber birçok şirket Rus pazarından çıktı. Bu durum Türkiye’den Rusya’ya yapılan hava kargo gönderilerinin kapıdan kapıya teslimatını zorlaştırıyor. Burada da Türk hava kargo şirketleri önemli zorluklar yaşıyor. Bu açıdan baktığınızda Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliğin özellikle de lojistik açısından önemli zararları oldu. Ancak ticaret, diplomasinin de desteğiyle yeni yollar bularak devam edecektir.”

‘DEMİR YOLUNA YATIRIM YAPILMALIDIR’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın girişimiyle Türkiye’de alternatif hatların açılmasının beklendiğini belirten Dündar, şunları söyledi: “Karayolu geçişlerinin Gürcistan üzerinden yapılmaya başlanması burada önemli kapasite sorunları ile karşılaşılmasına neden oldu. Gümrük kapılarındaki beklemeler transit sürelerini ve lojistik maliyetleri arttırıyor. Bu noktada demiryolu büyük önem arz ediyor. Pandemi döneminde yaşanan kara, hava ve deniz yollarındaki tıkanmaları demir yoluyla aşmaya çalışmıştık. Bu noktada demiryolu önemli bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Tabi demiryolu Rusya-Türkiye arasında çok aktif kullanılan bir hat değil. Yeterli hacim ve düzenli seferler ile transit süreleri ve lojistik maliyetler önemli oranda azaltılabilir. Dolayısıyla özellikle beklenmeyen durumlara karşı demir yolunun ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Demiryolu artık emniyet supabı olarak görülmemeli ve başta yaşanacak sıkıntılara rağmen hacimler ve seferler mutlaka arttırılmalıdır.”

‘TÜRKİYE’NİN ÖNEMİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR’

Yaşanan bu gelişmelerin Türkiye’nin önemini ortaya koyduğunu kaydeden Dündar, “Türkiye’nin iki ülke arasında izlediği barışçıl politika çok önemli. Bir ülkenin iki ülkeyle de diyaloğunun kesilmemiş olması önemli fırsatlar barındırıyor. Dolayısıyla Türkiye ne Batılı ülkelerin ne de Doğulu ülkelerin vazgeçebileceği bir ülkedir. Batılı ülkeler ile Rusya arasındaki sorun her geçen gün derinleşiyor. Hal böyle olunca yeni alternatif hatlarla güzergah arama arayışları hem batılı ülkeler hem de doğulu ülkeler için olacaktır. Bu noktadaki bütün gelişmeler Türkiye’nin önemini her geçen gün artırıyor. Bu açıdan baktığımızda Türkiye lojistik açısından önemli bir transit geçiş noktası olarak karşımıza çıkıyor” diyerek sözlerini noktaladı. •SÜMEYRA KENESARI

HABERE YORUM KAT

1 Yorum