Lokman Koyuncuoğlu: Haşim Bayram, müthiş bir kişilikti

Vefat eden Konya’nın değerli isimlerinden, Kombassan Holding Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Bayram, sevenleri tarafından anılıyor. O dönem, Haşim Bayram ile yol arkadaşlığı yapan ve kendisini seven dostları görüşlerini Yeni Haber'e anlattı. Haşim Bayram’ın idealist kişiliğiyle, üretime, büyümeye verdiği önemle ülkesini güçlü kılmak için büyümeye odaklı bir iş insanı olmanın yanında; eğitime, akademik camiaya ve İslami ilimlere önem veren lider bir kişilik olduğu yönünde ortak kanaat bildirildi.
Lokman Koyuncuoğlu: Haşim Bayram, müthiş bir kişilikti

Haşim Bayram’ın müthiş bir kişiliğe sahip olduğunu dile getiren Yeni Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Lokman Koyuncuğu, “Haşim Bayram; her yönüyle enerjik, heyecanlı ve bir işi bitirme hevesi olan birisiydi. 20’li yaşlarda kendisini tanıdım. Müthiş bir kişilikti. Sürekli hareket halinde, karınca gibi çalışan birisiydi. Böyle enerjik yapıda birisini o zaman kadar görmemiştim. Çok etkileyiciydi. Tanıdıkça içindeki yufka yüreğini, merhametini ve samimiyetini de gördük. Bunlarla bütünleşince müthiş bir kişilik olduğunu daha da iyi anladık. Bence Anadolu insanının ekonomik gidişatını değiştirebilecek hamleler yaptı. Sürdürüldü, sürdürülemedi başka bir konu. Onun gerekçeleri farklı olabilir fakat Haşim Bayram’ın ufku çok daha büyük hedeflere ulaşmakla ilgiliydi. Mazlumların, gariplerin dünyanın doğal kaynaklarını, ortak paylaşmasıyla, Müslümanların rahat etmesiyle alakalı bir çabası söz konusuydu. Bunun için kimya hocası olması döneminden başlayan bir ideali vardı. Bu medeniyeti güçlü kılmak ve rekabet edebilir hale getirmek için çabalıyordu. Bunun için de matematiği, kimyayı bilmeyi, en iyi üniversiteye gitmeyi hep hedef gösteriyordu” dedi.

hasim-bayram-3.jpg

‘MEDYAYA SÜREKLİ DESTEK VERDİ’

Lokman Koyuncuoğlu, “Medyaya da özel önem verdi. Muhafazakâr kesimin medyasına sürekli destek verdi. Hep yardımcı olmaya çalışırdı. Gidilen her yardım talebinde destek oldu. İmkânları ölçüsünde yardım ederdi. Anadolu insanının medyada güçlü olmasının, siyasette ve ekonomide de güçlü olacağına inanırdı. Konya medyasına da özel bir sempatisi vardı. Her türlü katkıyı sağladı. Herkes de Haşim Bayram hocayı severdi. Onunla ilgili şu andaki kanaatlerimiz rahmetli olduğu için değil, yaşadığı dönemde de aynıydı şimdi de aynı, hiç değişmedi. Ben bir toplumu değiştirmekle alakalı neler yapabileceğini gösterdiğinin şahidiyim” ifadelerini kullandı.

lokman-koyuncuoglu-004.jpg

‘HAŞİM BAYRAM ROL MODEL OLMALI’

Haşim Bayram’ın kişiliği ve çalışkanlığıyla herkese rol model olması gerektiğini kaydeden Lokman Koyuncuoğlu, “Kendisiyle Sudan Hartum’daki Afra açılışında beraberdik. Her şeyi kendisi tek tek kontrol ediyordu. Eksikleri tespit ediyordu. Onun muadili yönetim kurulu başkanları, o kadar sermayeye hükmeden başkanların hiçbir şekilde yapmadığı işlerle ilgilenirdi. Bu hem sevdiğini gösteriyordu hem de aksaklık olmadan işleri başarmaya çalıştığını gözler önüne seriyordu. Maalesef Hartum’da küçük bir kaza geçirdi ve kolu kırıldı ama oranın aksamaması için herkese gerekli talimatları verdi. Kendi şirketine yakışır bir açılış olmuştu. Hem öğrencilere hem de öğretim görevlilerine verdiği desteğin de ayrıca konuşulması gerekiyor. Haşim Bayram kişiliğinin şu andaki herkese bir rol model olması gerektiğini düşünüyor, rahmetle anıyorum” dedi.

HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU / YENİ HABER GAZETESİ