1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Maske alırken 'CE' belgesine dikkat!
Maske alırken 'CE' belgesine dikkat!

Maske alırken 'CE' belgesine dikkat!

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs vakası sonrası hayatın vazgeçilmezleri arasına giren maskeye talep günden güne artıyor. Maskede kaliteye vurgu yapan uzmanlar, ‘CE’ işaretine dikkat çekerken, merdiven altı üretimlere dikkat etmek gerektiğini belirtiyor.

A+A-

İlk olarak 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Vuhan eyaletinde görülen, Mart ayından itibaren de Türkiye’de yayılan koronavirüs salgını sonrası tıbbi maskeye talep giderek arttı. Özellikle vakaların yoğun olduğu şehirlerde valilikler tarafından takılması zorunlu hale getirilen maskelerde talep çoğalınca merdiven altı üretimler de ortaya çıktı. Virüse karşı kullanılan maskenin amacına ulaşabilmesi için kalitelisini tercih etmek gerektiğini söyleyen uzmanlar, kalitenin anlaşılabilmesi için de ‘CE’ işareti olmasına vurgu yaptı.  “CE” işareti ürünlerin sağlığa uygun olduğunu gösterdiği belirtildi.

TEKLİ PAKETLER DAHA SAĞLIKLI

Konu hakkında DHA’ya açıklama yapan enfeksiyon hemşiresi Tülay Bozdağ, “Maskelerin özelliklerinin mutlaka üzerinde yazması gerekiyor. Poşetin üzerinde ‘CE’ yazması gerekiyor. Maskenin kendi özelliğine dair mutlaka bir ibare olması gerekiyor. Mesela ‘FFP3’ yazıyor mesela. Bu solunum maskesi, uygunluğunu gösteriyor, standardize olduğunu gösteriyor. Steril olması başka bir şey, hijyen, temiz olması başka bir şey. Tekli paketlerde olmasını öneriyorum. Hiç kimsenin elini koymayacağı, ellemeyeceği, paketin içerisinden almayacağı, tekli paketlerde kişiye özel açıp kullanacakları maske almaları avantajdır. İki katlı, üç katlı, lastikli bağcıklı diye ayırmak çok doğru değil, o anda hangisi varsa biz onu alıp kullanabiliriz” ifadelerini kullandı.

maske-alirken-ce2.jpg

 “CE” İŞARETİ NEDİR?

CE işareti, Avrupa Birliğinin (AB), teknik mevzuat uyumu çerçevesinde malların serbest dolaşımının tam anlamıyla sağlanması amacıyla ürünlerin teknik yapılarına ilişkin mevzuatı daha basit ve genel hale getirmek için 1985 yılında benimsediği Yeni Yaklaşım Politikası kapsamında hazırlanan Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamına giren ürünlerin bu direktiflere uygun olduğunu ve gerekli bütün uygunluk değerlendirme faaliyetlerinden geçtiğini sağlık, güvenlik ve tüketicinin ve çevrenin korunması gerekliliklerine uygunluğunu gösteren ve “Conformité Européenne” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir Birlik işareti.

HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT