1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. MEB'den soru hazırlama platformu
MEB'den soru hazırlama platformu

MEB'den soru hazırlama platformu

Milli Eğitim Bakanlığı, 'Ölçme Değerlendirme Merkezleri Platformu' adı altında yeni bir yazılım hazırladı. Yazılım ile öğretmenler platform üzerinde soru hazırlayabilecek. Havuza alınan sorulardan 81 ildeki tüm öğretmenler yararlanabilecek.

A+A-

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ölçme ve Değerlendirme Merkezleri Ortak Platformu'nu tanıttı. 

Platform ile öğretmenler için ortak bir soru havuzu hazırlandı. Öğretmenler bu platforma girerek sınav sorusu hazırlayabilecek. Bu sorularla testler oluşturulabilecek.

Bakan Selçuk platformla ilgili şu bilgileri verdi: 

"Ortak bir soru havuzundan söz ediyoruz"
"Ortaya konulan bu yazılımla müfredatta yer alan kazanımların dikkate alındığı ortak bir soru havuzundan söz ediyoruz. Öğretmenlerimizin de bu sürece katılımlarını sağlamış oluyoruz. Bu çok önemli çünkü öğretmenlerimizle birlikte iş üretiyoruz. Dışarıdan bağımsız, bağlantısız birtakım ölçme ve değerlendirme çalışmaları yerine Türkiye'deki tüm öğretmenlerin beraber yaptığı bir ölçme ve değerlendirmeden bahsediyoruz. Bu yazılım bize bunu sağlıyor. İnternet ortamına taşınan bu sistemin, tüm öğretmenlerimiz tarafından da illerde, ilçelerde izlenmesi, okullarda hayata geçirilmesiyle ilgili süreci de başlatmış oluyoruz."

"Ardahan'daki öğretmenin sorusunu Edirne'deki öğretmen kullanabilecek"

"Öğretmenlerimizin hazırladığı bu sorular dil, anlatım, etik ve bilimsel yönden kontrol edilecek. Kontroller sonucunda ölçme ve değerlendirme ilkelerine uygun sorularımız hazırlanmış olacak. Nihai hale gelen sorular bu havuza yerleştirilecek ve tüm öğretmenlerimizin kullanımına sevk edilecek. Örneğin; Ardahan'daki bir öğretmenimizin sorusunu Edirne'deki bir öğretmenimizin kullanması, etkileşime geçmeleri mümkün. Bu şekilde tüm illerimizde ortak bir dil gelişmesi, tüm okullarda, sınıflarda kullanılan ölçme ve değerlendirme araçlarının içeriklerinin bütün ülkede ortak bir dille hayata geçirilmesi sağlanacak."

Soru havuzu çalışması ile okullar arasındaki başarı farklılıklarının azaltılması hedefleniyor. 

HABERE YORUM KAT