Meram'da büyük dönüşüm hamlesi devam ediyor

Meram'da büyük dönüşüm hamlesi devam ediyor

Meram’da Büyük Konut Hamlesi; Aymanas, Aksinne, Uluırmak, Turgutreis, Fahrünnisa, Piri Reis ve Oruç Reis Evleri ile devam ediyor. Oruç Reis Evleri’nde dün kura heyecanı yaşanırken, Meram’da 6 bin 569 konut sayısına ulaşıldı. İmar, kentsel dönüşüm ve konut hamleleriyle Meram’a yeni bir gelecek inşa ettiklerini ifade eden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, oduncular, kömürcüler, eski mermerciler ve mezarcıların olduğu bölgede de bir dönüşüm sürecinin başlayacağını söyledi.

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş gazetemizi ziyaret etti. Meram’daki çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Kavuş, kentsel dönüşüm ve konut hamleleri hakkında da önemli bilgiler verdi. Meram Belediyesi’nin ilçe genelinde başlattığı değişim, dönüşüm ve imar çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

aksinne.JPG

Belediyenin, bu çerçevede öncülük ederek başlattığı ‘Büyük Konut Hamlesi’ her geçen gün büyüyor. Aymanas Evleri ile başlayıp Aksinne, Uluırmak, Turgutreis, Fahrünnisa, Piri Reis ve Oruç Reis Evleri ile bu hamle toplam 6 bin 569 konuta ulaştı. Vatandaşların da büyük ilgi gösterdiği kooperatiflerin her biri başvuru rekoru kırdı.

aymanas-2.JPG

“SADECE KONUT İHTİYACINI KARŞILAMIYOR AYNI ZAMANDA MERAM’A YENİ BİR GELECEK İNŞA EDİYORUZ”

Yükselen konutların sadece Meram’ın değil tüm şehrin değişen ve dönüşen yüzünü yansıttığını ifade eden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, her bir proje ile Meram’a yeni bir gelecek inşa edildiğinin altını çizdi. Başkan Mustafa Kavuş, sözlerini şöyle sürdürdü; “İmar çalışmaları tamamlanmış olmasına rağmen dönüşümünü tamamlayamamış mahallelerimizde belediye olarak kooperatiflerin kuruluşuna öncülük ediyoruz. Şehrin bu noktada hissettiği açığı kapatmasının yanı sıra belediyeye duyulan güvenin bir eseri olarak bu projelerimizin her biri başvuru rekorları kırdı.

 

dji-0040.JPG

Bu sadece Meram için değil, şehrimiz hatta tüm ülke için bile önemli bir sayı. Şu ana kadar 613 daire ve 73 dükkan teslim edildi. ‘Hemşehrilerimi ilgilendiren her konu bizi de ilgilendirir’ diyerek öncülük ettiğimiz her kooperatifi yakın markajla takip ediyor, gelişmeleri, gelinen noktayı yakından izliyoruz. Cenab-ı Hak, inşaatları en kısa zamanda kazasız belasız tamamlamayı ve hak sahiplerinin de en kısa zamanda evlerine oturmalarını nasip etsin.”  

uluirmak-1.JPG

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ KÜLTÜREL, EKONOMİK VE SOSYAL BOYUTLARIYLA DÜŞÜNÜYORUZ”

Kooperatiflerin kaliteli yaşam alanları üretmesi sebebiyle de büyük rağbet gördüğünü ifade eden Başkan Kavuş, “Kentsel dönüşüm uygulamalarıyla bir taraftan hemşehrilerimizin konut ihtiyaçlarını gözeten çözümler getirirken diğer taraftan fiziki dönüşüm yetmez diyerek, kentsel dönüşümü, kültürel, ekonomik ve sosyal boyutlarıyla birlikte tasarlayarak projeler üretiyoruz” diye konuştu. 

img-3526.JPG

7 KOOPERATİFLE TOPLAMDA 6 BİN 569 KONUT SAYISINA ULAŞILDI

Başkan Mustafa Kavuş, 448 konutluk Aymanas Evleri, 846 dairelik Aksinne Evleri, 1646 dairelik Uluırmak Evleri, 591 konutluk Turgutreis Evleri, 1042 dairelik Fahrünnisa Evleri, 846 dairelik Piri Reis Evleri ve 1150 dairelik Oruç Reis Evleri ile toplamda 6 bin 569 konut sayısına ulaşıldığını belirterek, “6 kooperatifimizde şu an için inşaatlar devam ederken, kuraları yeni çekilen Oruç Reis Evleri’nin önümüzdeki haftalarda temelini atacağız inşallah.

mrm-7646.JPG

Kooperatiflerimiz, benzersiz ve kaliteli nitelikte yaşam alanları oluşturuyorlar. Konut üretimimizdeki başarının gerisinde üretilen kaliteli konutların yanısıra, bize duyulan güven, bizim hemşehrilerimizle kurduğumuz güçlü gönül bağı, vatandaşlarımızın her alanda hayat kalitesinin yükselmesi talebi ve buna karşın bizim gösterdiğimiz hassasiyet ve gayret vardır” dedi.

meram-1.JPG

LARENDE BÖLGESİ NEFES ALACAK

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, ilçedeki imar ve dönüşüm çalışmalarına dair de bilgi verirken Meram’da daha hızlı bir şekilde sonuca ulaşabilmek adına İmar Müdürlüğünde çalışan personel sayısını artırarak işe başladıklarını belirterek “Bu süre zarfında 22 mahallede 20 milyon m2 alanda 20 bin maliki ilgilendiren imar düzenlemesi gerçekleştirdik. Bu rakamları hiçbir zaman yeterli görmedik. Başta da söylediğim gibi bu sorunu Meram’ın gündeminden tamamen kaldırana kadar dur durak dinlemeden, çalışmalarımızı 7/24 sürdürerek, soluksuz emek sarfetmeye devam edeceğiz. Şükran Mahallesi’nde büyük dönüşüme ek olarak Larende Caddesi’ni de Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte eski ve yıpranmış görüntüsünden arındırıyoruz. Bu kapsamda bölge nefes alacak ve yeşil alana kavuşacak” diye konuştu.

YENİ BİR DÖNÜŞÜM DAHA YAPILACAK 

Meram’da; oduncular, kömürcüler, eski mermerciler ve mezarcıların olduğu bölgede de bir dönüşüm sürecinin başlayacağını söyleyen Kavuş, “Buradaki esnafımız da yeni yerlerine taşınacaklar. Meram Hayvan Pazarı Bölgesi’nde bu esnafımıza daha modern ve düzenli bir site oluşturuyoruz. Esnafımızın boşaltacağı bölgede ise yeni bir dönüşüm başlatıyoruz. Bu bölgede; iki tane okul, bir tane sağlık ocağı, bir tane de park alanı ve cami olacak” ifadelerini kullandı.

img-3528.JPG

ORUÇ REİS EVLERİ’NDE KURA HEYECANI YAŞANDI

Meram Belediyesi’nin öncülüğünde, sadece Meram ve Meramlılara özel olarak hayata geçirilen Oruç Reis Evleri Konut Yapı Kooperatifi’nde ön başvurular sona erdi. 14 bin 202 kişinin başvuru yaptığı kooperatifte hak sahipleri, noter huzurunda çekilen kura ile büyük bir sevinç yaşadı. Her ikametgahtan bir kişinin başvurusunun kabul edildiği Oruç Reis Evleri'ne 14 bin 202 kişi ön başvuru gerçekleştirdi. Ön başvuru bedelinin de 5 bin TL olarak belirlendiği kooperatifte hak sahipleri, çekilen kura ile evlerine kavuştu. Proje hakkında bilgi veren Başkan Kavuş, “Oruç Reis evlerine 6-7 bin başvuru bekliyorduk. Çünkü belli başlı şartlar koyduk ve bu şartlar neticesinde başvuruların düşeceğini düşündük. Meram’da ikametgah şartı, her evden tek kişi başvurabilir şartı ve başvuru ücreti de 5 bin lira olacak şartı ile birlikte toplamda üç şart koyduk. Bu şartlara rağmen bile 14 bin kişi başvurdu. Projemizin bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu. •SEYFULLAH KOYUNCU

he5b7498.JPG

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.