Metal Sanatevi istikrarlı büyüyor

Metalin sanatla buluştuğu yer olan Metal Sanatevi, 450 çeşit ürünüyle her kesime hitap ediyor. Birbirinden farklı desenleri müşterilerinin hizmetine sunan Metal Sanatevi, müşterilerinin isteklerine göre de özel tasarımlar yapıyor.
Metal Sanatevi istikrarlı büyüyor

Metal Sanatevi; kitaplıktan taht koltuğuna, sehpadan puf koltuğa kadar birçok özel tasarımı müşterilerinin hizmetine sunuyor. Pandemi döneminde bazı sektörler küçülmeye giderken Metal Sanatevi ise pazar payını büyütüyor. Pandemidenönce 7 ülkeye ihracat yaptıklarını söyleyen Metal Sanatevi Sahibi Selim Ayvaz, son bir yılda bu sayınının yükselerek 20’ye çıktığını ifade etti.

metal-sanatevi-1.jpg

‘METAL SANATEVİ PANDEMİDEN GALİP ÇIKIYOR!’

Yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da Metal Sanetevi ürünlerine talep olduğunu kaydeden Ayvaz, “Pandemi dönemi Metal Sanatevi’neçok yaradı. Çin pazarı bu dönemde bir duraksama yaşadı. Müşteriler ürünlerin Çin malı olup olmadığını soruyor. Eğer, Çin malı olduğunu öğrenirse ürünü almaktan vazgeçiyor. O nedenle Çin pazarına ket vurulması bizim pazarımızı ihracat anlamında olumlu yönde etkiledi. Örneğin Norveç’te Çin mallarına çok büyük bir tepki var. Ciddi anlamda bizim ürünlerimiz satılıyor. Çin virüsü diye tabir edilen Kovid-19, Türkiye’de iş potansiyelinin yükselmesine neden oldu. Metal Sanatevi olarak toplam 20’ye yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. Genellikle Ortadoğu ülkelerine ihracat yapıyoruz. Avrupa ülkelerini çok fazla tercih etmiyoruz. Genellikle Ortadoğu, Norveç, Mısır, İran, Irak, Sudan gibi ülkelere ihracat yapıyoruz.Hedefimiz daha fazla ülkeye ihracat yapmak. Bizi kalkındıran neresiyse oraya daha çok yönelmemiz lazım diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. Ayvaz, “Esnaf için oldukça zorlu geçen bu dönemde biz Metal Sanatevi olarak büyümeye devam ediyoruz. Makine parkurumuzu genişlettik. İstihdamımızı artırdık” dedi. 

selim-ayvaz-001.jpg

‘GÜVENİLİRLİĞİMİZİ İSPATLADIĞIMIZA İNANIYORUZ’

Metal Sanatevi’ni dört yıl önce hobi amaçlı kurduğunu ifade eden Ayvaz, “Bir dönem ülkemizde papaz Brunson krizi oldu. Kardeşlerim eleman sayısını azaltalım önerisinde bulundular. Çünkü piyasa ciddi anlamda sıkıntıya giriyordu. Buna rağmen insanları işten çıkararak onların vebaline girmek istemedim. Daha sonra Metal Sanatevi’ne ağırlık verdim. Son iki yılda 450 çeşit ürün yaptık. Puftan kitaplığa, kitaplıktan salıncağa, masaya, tabloya ve sehpaya kadar pek çok ürünümüz mevcut.  Artık biz güvenirliliğimizi ispatladığımıza inanıyoruz. Alanımız gerçekten çok geniş. Müşteriye 450 çeşit ürün sunuyoruz ama müşteri bize hiç görmediğimiz, hiç bilmediğimiz bir resim atıyor. Biz o ürünleri de tasarlıyoruz. Mesela bir müşterimiz Osmanlı Padişahı tahtına benzer bir şeyi bizden talep etti. Onun tasarımına ve yapımına da başlayacağız. Taleplere karşılık verdiğimiz, hiçbir zaman geri çevirmediğimiz için bir sınırımız olmuyor ve yoğun ilgi görüyoruz” dedi.

metal-sanatevi-2.jpg

‘İNTERNET SİTESİNDEN HER YERE ULAŞIYORUZ’

Son dönemlerde internet üzerinden satışlarının arttığının bilgisini veren Ayvaz, “Metal Sanatevi olarak anlaşmalı olduğumuz 6 tane internet sitesi var. Aynı zamanda kendi internet sitemiz üzerinden de satışımız mevcut. Türkiye genelinde 11 tane bayimiz var. Türkiye’nin her yerine ulaşabilmemiz için gerekli çalışmaları yapıyoruz.Pandeminin en büyük etkenlerinden biri internet üzerinden satışların artmasıydı. Bu durum bizim her yere kolayca ulaşmamızı sağladı. Metal Sanatevi olarak özellikle son 6 ayda internet satışlarımızda ciddi bir artış yaşandı. Müşterilerimize ürünlerimizi ulaştırmak için uygun bir fiyat politikası izliyoruz. Örneğin bin 500 liralık bir ürünü 700 liraya veriyoruz. Ürünlerimizin müşterilerimize sağlam bir şekilde ulaşması için özenle hazırlayıp kargoya teslim ediyoruz. Ama bazen sorunlar yaşanabiliyor. Ürünlerimiz sağlam bir şekilde müşterilerimize ulaşmıyor.  Bu anlamda kargoculara bir yaptırım gelmesi gerekiyor. Çünkü kırılan camın maliyeti yine bizden çıkıyor ve bu sefer biz zarar görüyoruz.Müşterilerimiz mağdur olurken; bizde mahcup oluyoruz. Böyle bir durumda müşterilerimizle iletişime geçiyoruz. Ya ürünün iadesini istiyoruz ya da müşteri isterse cam gönderiyoruz” diye aktardı.

melike-kos.jpg

‘NE OLURSA OLSUN ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Şu anda sanayi sektöründe tüm firmaların malzeme tedarikinde büyük sıkıntılar yaşadığını belirten Ayvaz, “Ciddi derecede karaborsacılık var. Örneğin bugün bize 100 ton malzeme lazımsa ben 10 ton malzemeyi zor alıyorum. Çünkü fırsatçı insanlar, ‘bugün ben 7 liraya satarsam yarın 9 liraya satabilirim’ diyorlar. Ama ben yine de hiçbir zaman bir şeyin arkasına sığınmadım. Hep mücadele verdim. Her zaman hedefler belirledim. Makine sayısını artırmak,  ihracat sayımızı artırmak gibi… Bu hedeflerimizi gerçekleştirebilmek için sürekli ilerliyoruz. Ülkemizde ne kadar sıkıntı olursa olsun biz üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Ayvaz, “Küçük esnaflara zorlu geçen bu süreçte özellikle siyasiler ve oda başkanları destek olmalı. Bizleri ziyaret ederek moral ve motivasyon vermelerini istiyoruz. Hep birlikte kenetlenerek üretime devam etmeliyiz” dedi. 

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

metal-sanatevi-3.jpg

metal-sanatevi-4.jpg

metal-sanatevi-6.jpg

selim-ayvaz-melike-kos.jpg

metal-sanatevi-7.jpg

metal-sanatevi-5.jpg

metal-sanatevi-9.jpg

metal-sanatevi-10.jpg

metal-sanatevi-11.jpg

metal-sanatevi-12.jpg