Meteoroloji'den sarı uyarı: Sağanak, kar ve fırtına bekleniyor

Güneydoğu Anadolu'nun kuzeyinde ve doğusunda kuvvetli sağanak, Doğu Anadolu'da kuvvetli yağış ve yüksek kesimlerinde kar, Marmara Denizi'nde ise kısa süreli fırtına bekleniyor.
Meteoroloji'den sarı uyarı: Sağanak, kar ve fırtına bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Orta Karadeniz’in kıyı kesimleri ile Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Sivas, Tokat, Sinop çevreleri ile Kastamonu’nun kıyı kesimlerinin yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

4 ilin yüksek kesimlerinde kuvvetli kar yağışı bekleniyor

Doğu Anadadolu bölgesindeki Erzurum, Erzincan, Kars ve Ağrı'da yüksek kesimlerde kar yağışı etkili olacak.

Kuvvetli yağışların bölge genelinde akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Erzurum çevreleri ile Erzincan, Muş, Bingöl, Tunceli ve Bitlis’in yüksek kesimleri, Van’ın güneyi ve batısı ile Hakkari’nin kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar bekleniyor.

17 il için 'sarı' uyarı

Yağışlar, Ağrı, Bitlis, Elazığ, Erzurum'un güney kesimleri, Kars, Muş, Tunceli, Van'ın güney ve batı kesimleri, Şırnak, Bingöl, Diyarbakır, Erzincan, Hakkari, Malatya, Siirt, Şanlıurfa ve Batman'da kuvvetli sağanak şeklinde olacak.

Yağışların meydana getirebileceği sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, ile buzlanma ve don olaylarına karşı uyarıda bulunuldu.

Sabah ve gece saatlerinde Marmara’nın güneyi, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeyi ile Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi öngörülüyor.

Marmara Denizi'nde kısa süreli fırtına bekleniyor

Marmara Denizi’nde doğu ve kuzeydoğu yönlerden esen rüzgarın, akşam saatlerinde 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 kilometre/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Fırtınanın yarın gece saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor. 

Sıcaklıklar 3 ila 8 derece azalacak

Hava sıcaklıklarının İç Anadolu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu' da 3 ila 8 derece azalacağı diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.