1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Mevlana Müzesinin halıları değiştirildi
Mevlana Müzesinin halıları değiştirildi

Mevlana Müzesinin halıları değiştirildi

Türkiye’de en çok ziyaret edilen Mevlana Müzesinin halıları Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından özel dokuma 600 metrekarelik halı ile değiştirildi.

A+A-

2019 yılı başından bugüne kadar yerli ve yabancı yaklaşık 3 Milyon 500 Bin kişinin ziyaret ettiği, Mevlana Müzesinin halıları, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından değiştirildi. 1954 yılında semahane için dokutturulan halılar günümüze kadar kullanılmakta iken, diğer bölümlerdeki halılar ise zaman zaman yenileri ile değiştirilmişti.

mevlana-muzesinin-halilari-degistirildi-2.JPG

Müzede; Tilavet Odası, Huzur-u Pir, Semahane ve Mescit olmak üzere, toplam 600 metrekarelik bölümün halısı değiştirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gönderilen ödenekle dokunan halıların tasarımı için iç mimarlar uzun bir süre desen çalışması yaptı. Selçuklu ve Osmanlı motiflerinin kullanıldığı halılarda, desenler türbede ve armağansın ile mescidin kubbesinde yer alan kakem işi motiflerden esinlenerek tasarlanan halıların dokunmasında, krem renkli zemin üzerine on renk yün iplik kullanıldı.

mevlana-muzesinin-halilari-degistirildi-3.JPG

HABERE YORUM KAT