1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Milletvekili Etyemez tarım desteklerini anlattı
Milletvekili Etyemez tarım desteklerini anlattı

Milletvekili Etyemez tarım desteklerini anlattı

Meramlı çiftçilere 2002-2021 yılları arasında toplam 450 milyon TL’yi aşan bir miktarda destekte bulunduklarını söyleyen Etyemez, ‘Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da el birliği ile hemşehrilerimizin sorunlarına çözüm üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

A+A-

Konya Milletvekili Halil Etyemez tarım toplantıları çerçevesinde Meram muhtarlarıyla bir araya geldi. Başta tarım ve sulama alanları olmak üzere mahallelerin ihtiyaçlarının ve çiftçilerin taleplerinin de konuşulduğu toplantıya Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Ak Parti Meram İlçe Başkanı Mustafa Dolular, AK Parti Konya İl Başkan Yardımcıları Lokman Özturhan ve Kazım Küçükçöğen, İl Yönetim Kurulu Üyeleri Salih Koyuncu Mustafa Hançerli, Mehmet Küçükbayrak ve Talip Özüdoğru ve Meram muhtarları katıldı. Meram Belediyesi Fahrünnisa Hatun Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda Konya ve Meram’a yapılan tarım yatırımları ve çiftçilere verilen tarım destekleri noktasında bilgilendirmelerde bulunan Konya Milletvekili Halil Etyemez, “Meram ilçemizde ÇKS'ye kayıtlı 2 bin 500 çiftçimiz bulunuyor. Meramlı çiftçilerimize 2002-2021 yıllarında 109 milyon 73 bin TL bitkisel üretim, 242 milyon 352 bin TL hayvancılık desteği ödemesi yaptık. Çiftçilerimize ödediğimiz tarımsal yatırım ve desteklerin toplamı 450 milyon 828 bin TL'yi buldu. DSİ tarafından ise ilçemize 255 milyon TL yatırım yapılarak 18 tesis hizmete alındı” diye konuştu. Toplantıda ayrıca muhtarların ve çiftçilerin talep ve beklentilerini de dinleyen Milletvekili Halil Etyemez, “Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da el birliği ile hemşehrilerimizin sorunlarına çözüm üretmeye, talep ve beklentilerini karşılamaya devam edeceğiz” dedi.

BAŞKAN KAVUŞ: ÇİFTÇİNİN MUTLULUĞU MERAM’IN MUTLULUĞUDUR

Meram nüfusunun ciddi bir bölümünün tarımla uğraştığını hatırlatan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ise, bu nedenle tarım yatırımları ve çiftçi desteklerinin kendileri için çok değerli olduğuna vurgu yaparak "Bu destekler ve çalışmaların, çiftçilerimizin kazançları ve bereketlerinin artması, mutlu oldukları yurtlarında kalmaları ve güzel ve huzurlu bir hayata kapı aramaları için önemli olduğunun bilincindeyiz. Devlet ve bakanlık desteklerinin yanında, Meram tarımına destek, göreve başladığımız andan itibaren bizim de en önemli hizmet başlıklarımızdan biri oldu. Sebze Fidesi Üretim Tesisinden dağıttığımız Üzüm Sıkma Makineleri, Patates Dikim Makineleri, ekipman destekleri hep bu anlayışımızın birer meyvesidir” diye konuştu. Türkiye’de tarıma ve hayvancılığa en büyük desteklerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde AK Parti hükümetleri dönemlerinde verildiğinin altını çizen AK Parti Meram İlçe Başkanı Mustafa Dolular da yaptığı konuşmada; “Verilen bu destekler sayesinde her alanda çok önemli üretim artışları da yine bizim hükümetlerimiz dönemlerinde yaşanmıştır. Tarımsal hasılanın 337 milyar liraya ulaşmasında verilen bu desteklerin önemli payı vardır. Türkiye, sebze ve meyve üretiminde Avrupa'da birinci sıradadır.  Son 20 yılda oluşturduğumuz güçlü altyapı sayesinde gıda tedarikinde sorun yaşamayan, kendine yeterlilik oranı yüzde 140 olan bir ülke konumuna geldik. Topraklarımızın verimini artırmak için hükümetlerimiz döneminde yaklaşık 300 milyar liralık su yatırımı yapılarak 9 bin 989 tesisi hizmete aldık” şeklinde görüş belirtti. •HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT