1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Milletvekili Halil Etyemez: Dünyamız tehlikede
Milletvekili Halil Etyemez: Dünyamız tehlikede

Milletvekili Halil Etyemez: Dünyamız tehlikede

İklim değişikliği ve kuraklık ile ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, “Birey, aile ve toplum olarak suyu israfa kaçmadan kullanmaya duyarlılık göstermeliyiz. İklim değişikliğinin verdiği mesaj çok açıktır, dünyamız tehlikededir” dedi.

A+A-

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kendini hissettiren iklim değişikliği ve kuraklıkla ilgili açıklamalarda bulundu. Su kaynaklarının kullanımı, kuraklık ve iklim değişikliğinin, küreselleşme olgusunun ön plana çıkmasıyla global sorunlar arasında yerini aldığını belirten Milletvekili Halil Etyemez, bu konularda atılacak en büyük adımın duyarlı insanların sayısını arttırmak olduğunu kaydetti. Milletvekili Etyemez, birlikte hareket edilmediği sürece hiçbir eylemin gerçek anlamda dönüştürücü ve etkili olamayacağını söyledi.

dunyamiz-tehlikede-3.jpg

SUYU AMACINA UYGUN VE TASARRUFLU KULLANALIM

İnsan yaşamının en önemli ihtiyaçlarından birisinin su olduğuna vurgu yapan Halil Etyemez, “Su kaynaklarımızın kıymetini bilerek, kaynaklarımızı doğru kullanmalı, iyi değerlendirmeli ve kirletmemeliyiz. Bilindiği gibi Konya’mız tarım ve sanayi de ülkemizin önde gelen şehirlerinden biridir. Tarımda, sanayide, günlük yaşamda, kısacası her alanda suyumuzu amacına uygun ve tasarruflu kullanmalıyız. Bugün suyu tasarruflu kullanmazsak, yarın tasarruf yapacağımız suyumuz olmayabilir.” dedi.

dunyamiz-tehlikede-2.jpg

HEDEF 7 MİLYAR FİDANIN TOPRAKLA BULUŞMASI

Yağışların azalması nedeniyle kuraklığın kendini hissettirdiğine dikkat çeken Etyemez, “İnsanlığın refahını ve geleceğini tehdit eden çevresel tahribatların önlenmesi için elimizden gelen çabayı göstermemiz gerekmektedir.  Ülkemizin her köşesini ağaçlandırarak, su kaynaklarımızı koruyarak, tarım planlaması yaparak, meraları ıslah ederek ve en önemlisi halkımızı bilinçlendirerek erozyonla, kuraklıkla mücadele edebiliriz. AK Parti olarak bu mücadelede elimizden gelenin fazlasına yapmaya çalışıyoruz. Geleceğimize nefes olmak için Tarım ve Orman Bakanlığımızın başlattığı çalışma tam bir seferberliğe dönüşmüştür. Orman varlığımızı arttırmak ve yarınlarımıza aktarmak amacı ile her yıl 11 Kasım’ı Milli Ağaçlandırma Günü olarak belirledik. 2002’den günümüze 5.1 milyarın üzerinde fidanı toprakla buluşturduk. Ağaçlandırma çalışmalarında Avrupa’da 1'inci, dünyada 4’üncü sırada yer almaktayız. Hedefimiz 2023 yılına kadar 7 milyar fidanı toprakla buluşturmaktır” diye konuştu.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELE KALKINMA MESELESİDİR

İklim değişikliği sonucu kasırga, sel, hortum, kar, fırtına, kuraklık gibi aşırı hava olaylarının sıklığı ve yoğunluğun arttığının altını çizen Milletvekili Etyemez, iklim değişikliğiyle mücadelenin sadece bir çevre mücadelesi olmadığını aynı zamanda bir kalkınma meselesi olduğunu vurguladı. Etyemez, “İklim değişikliği nedeniyle son 20 yılda dünyada 7 bin 500 büyük doğal afet gerçekleşti ve bu doğal afetlerde 1,2 milyon insanın hayatını kaybettiğini unutmayalım. İklim değişikliğinin verdiği mesaj çok açıktır, dünyamız tehlikededir. İklim değişikliği ile mücadeleyi bir ve beraber olarak yürütelim” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT