MMO Konya Şubesinden üyelerine plaket

Makine Mühendisleri Odası Konya Şubesi tarafından gerçekleştirilen ve geleneksel hale gelen, meslekte 25, 40 ve 50. yılını dolduran üyeleri onurlandırmak amacıyla plaket takdim töreni gerçekleştirildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Ekim 2021 15:22
MMO Konya Şubesinden üyelerine plaket

Makine Mühendisleri Odası Konya Şubesi tarafından gerçekleştirilen ve geleneksel hale gelen, meslekte 25, 40 ve 50. yılını dolduran üyeleri onurlandırmak amacıyla plaket takdim töreni gerçekleştirildi.

 

Dedeman otelde düzenlenen programa Ak Parti il başkanı Hasan Angı Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (KOP) Başkanı Mahmut Sami Şahin, Eski oda başkanları Mete Kalyoncu ve Erdoğan Duransoy, oda başkanları ve çok sayıda üyeler aileleriyle katıldı. Açılış konuşmasını yapan Konya Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Dr. Aziz Hakan Altun, “Odamız bünyesinde yer alan başta makine mühendisi, endüstri mühendisi, uçak mühendisi olmak üzere toplamda 16 mühendislik bölümünden üyelerimiz bulunmaktadır. Geçmişten günümüze mesleki olarak, imalattan satışa, ısıtma-soğutma-havalandırmadan her türlü mekanik tesisata, alt yapıdan üst yapıya, kaliteden kontrole, otomotivden denizciliğe, havacılıktan uzaya, satıştan servise kısacası hayatın her alanında mesleki olarak yer almaktayız. Ayrıca 18. Yüzyılın sonunda başlayan sanayi devriminden bu yana yaklaşık 300 yıldır mesleki önemini her zaman koruyan, arttıran ve devletlerin gelişmesinde büyük önem arz eden bir mesleğin sahibiyiz. Tüm bu zaman ve alanlarda yapmış oldukları başarılı çalışmalarla mesleğimizi onurlandıran ve bizlere bu gururu yaşatan başta vefat eden meslektaşlarımızı rahmet ve minnetle yad ediyor ve mesleğinde 50, 40 ve 25. Yılını dolduran siz üyelerimiz olmak üzere tüm meslektaşlarımıza huzurunuzda teşekkür ediyorum” dedi.

ASGARİ MÜHENDİS ÜCRETİ PROTOKOLÜ YENİDEN YÜRÜRLÜĞE GİRMELİ

Asgari Mühendis Ücreti’nin fesh edildiği protokolle ilgili konuşan Altun, “Üyelerimizin yoğun talepleri doğrultusunda ilk isteğimiz, 2017 yılında T.C Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tek taraflı fesh edilen Asgari Mühendis Ücreti ödenmesinin de içinde bulunduğu protokol için olacaktır. Protokolün iptal edilmesi ile üyelerimiz hak kaybı ve SGK prim kaybına uğramıştır. Bu nedenle bu kayıpların ortadan kalkması için tek taraflı fesh edilen bu protokolün yeniden yürürlüğe girmesini hükümetimizden talep ediyoruz” dedi.

KONYA HIZLA GELİŞİYOR VE DÖNÜŞÜYOR

Konya’nın son yıllarda hızlı bir değişim ve dönüşüm içerisinde olduğunu hatırlatan Altun, “Devletimiz son yıllarda ilimize birçok yatırımlar yapmaktadır. Bu yatırımlardan yaşadığımız pandemi öncesi yapımına başlama kararı alınan metro, yeni tramvay ve banliyö hattı projelerinin hem şehrin trafik sorununu çözmede hem de emisyon oranlarını düşürecek olması nedeni ile yeniden başlatılmasını yetkili kurumlarımızdan arz ediyoruz. Yine burada şunu belirtmek isteriz ki şehrimizde yapılacak olan her türlü yatırımların projelendirilmesinden yapımına kadar yereldeki Mühendisler, Mimarlar ve Şehir Plancıları tercih edilmesini de tavsiye ediyoruz. Ayrıca hemen burada şunu belirtelim ki ülkemiz ve mühendisliğin gelişimi için projelerde yerli ürünler tercih edilmeli ve önü açılmalıdır. Taleplerimiz ve isteklerimizden sonra teşekkürlerimize geçmek istiyoruz. Başta Aselsan Silah Fabrikasını şehrimize kazandırmada, TÜBİTAK SAGE ve İLTAREN’i şehrimize yatırım kararı alınmasında, şehrimize yapılan her türlü yatırım için başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımıza, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, şehir yöneticilerimize ve emeği geçen tüm herkese teşekkür ediyoruz. Ayrıca şehrimizde TMMOB’a bağlı oda başkanları ve temsilcileri ile toplantı yaparak, bizlerden görüş ve öneri alan, sorunlarımızı dinleyen, her türlü görüş ve önerilerimizi bekleyen başta Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum’a, şehrimizin yöneticilerine ve bakanlık yetkililerine yine teşekkür ediyoruz. Son olarak gerek kamuda gerek özel sektörde, ülkemizin en ücra köşesinde dahi hizmeti olan, yaptığı projelerle adından söz ettiren, ürettiği parçalarla dünyanın her yerinde hizmeti bulunan ve bu ülkenin kalkınmasında büyük emek sarf eden mesleğinde 50, 40 ve 25. yılını dolduran siz duayenlerimizi tebrik ediyor ve Cenab-ı Hak’tan bu milleti daim ve aziz kılmasını temenni ederek saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

mmo-konya-subesinden-1.JPG

mmo-konya-subesinden-3.JPG

mmo-konya-subesinden-4.jpg