1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Müftü Poçanoğlu göreve veda etti
Müftü Poçanoğlu göreve veda etti

Müftü Poçanoğlu göreve veda etti

Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu yaş haddinden dolayı emekliye ayrılarak görevine veda etti. Konya’da İl Müftüsü olmanın önemine dikkat çeken Poçanoğlu, “Şehrimiz çok değerli bir şehir ve bu değerli, bu tarihi, bu kadim şehirde Konya İl Müftüsü olma Cenab-ı Allah’ın bir lütfudur” ifadelerini kullandı.

A+A-

Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu yaş haddinden dolayı emekliye ayrılarak görevine veda etti. Konya’da İl Müftüsü olmanın önemine dikkat çeken Poçanoğlu, “Şehrimiz çok değerli bir şehir ve bu değerli, bu tarihi, bu kadim şehirde Konya İl Müftüsü olma Cenab-ı Allah’ın bir lütfudur” ifadelerini kullandı. Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, Konya İl Müftülüğünde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Konya İl Müftülüğü Konferans Salonunda düzenlenen basın toplantısına İl Müftü Yardımcıları Abdullah Yalman, Betül Şimşek Öztürk, Karatay İlçe Müftüsü Musa İmamoğlu, Başvaiz Dr. Abdurrahman Büyükkörükçü, Selçuklu İlçe Müftüsü Nusret Karabiber katıldı.

‘KONYA DÜNYAYI AYDINLATMADA İKİNCİ ŞEHİRDİR’

Konya’da çok önemli çalışmalara imza atıldığına değinen Poçanoğlu, “Konya il müftülüğü gerçekten çok önemli bir görevdir. Şehrimiz çok değerli bir şehir ve bu değerli, bu tarihi, bu kadim şehirde Konya İl Müftüsü olma Cenab-ı Allah’ın bir lütfudur. Gerçekten çok değerli bir makam. 5 bin 500 civarında görevlimiz var. 3 bin 220 camimiz var. İl müftülüğü olarak, İstanbul’dan sonra hacim olarak dünyayı etkileme, dünyaya mesaj verme, dünyaya dini ve İslam’ı anlatma ve hakikaten İslam’ın safi olan bilgileriyle dünyayı aydınlatma bakımından ülkemizin ikinci şehridir Konya. 800 civarında Kur’an Kursu’muz var. 60 civarında yatılı Kur’an Kursu’muz var. Bizim için değerli olan camilerimizde kılınan beş vakit bir namazdır. Minarelerimizde okunan ezan-ı Muhammedîdir. Camilerimizde yapılan çalışmalardır. Bunları müftülük çalışmasının en değerli faaliyetleri olarak görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘ÖNCELİĞİMİZ ŞEFKAT MERHAMET VE NEZAKET OLDU’

Önceliklerinin şefkat, nezaket ve merhamet olduğunu kaydeden Poçanoğlu, “Bazı hocalarımızın da katılımıyla şehrimizin Taşkent’inden Tuzlukçu’suna, Cihanbeyli’sinden Kulu’suna kadar köy camilerinde il müftülüğü olarak gayret ettik. Allah’ın yarattığı kulların diğer kullardan hakkı şefkat, merhamet ve nezaket hakkıdır. İl Müftülüğü olarak buna çok dikkat ettik. Önceliğimiz şefkat, nezaket ve merhamet oldu. Zaman zaman toplumun bazı istekleri ve bazı siyasi erkinin taleplerine rağmen özellikle şunu söyledik: Kalbimizi, vicdanımızı karartmayacak kararlar almak ve idare ederken de devlete, millete ve Allah’a olan borcumuzdan başka kimseye borcumuz olmadan çalışmaktır.  Haydi camiye gel projesi gerçekten dünya çapında bir projeydi. Yaklaşık 45 bin civarında öğrencimize Büyükşehir Belediyesiyle yaptığımız çalışmada bisiklet verdik. Yine ikinci yıl Konya Büyükşehir Belediyesiyle yaptığımız çalışmadan bütün öğrencilerimizi şehrimizin piknik alanlarına götürmek suretiyle hakikaten neslimizi büyük bir azimle ve inançla camiye devam etmesine de gayret ettik” diye konuştu.

‘KALICI İZLER BIRAKTIK’

Konya’ya yapılan çalışmalarla kalıcı izler bıraktıklarına vurgu yapan Poçanoğlu, şöyle konuştu: “ Belki pandemi dönemi bazı çalışmalarımızı erteledi ya da ara verdi. Bunların geçici olduğunu düşünüyorum. Aile ve Dini Rehberlik çalışmalarımız gerçekten değerli çalışmalardı. Bu anlamda Müftü Yardımcımız Betül Şimşek Öztürk Hanım’a da teşekkürlerimi sunuyorum. Ailenin devamı için Aile dini rehberlik çalışmalarımız şehrimizde büyük karşılık bulmuştur. Hafızlık, ibadet merasimlerimiz bütün dünyaya örnek olacak şehrimizden çok güzel fotoğraflar verdi. Bir de şehrimizin Selçuk Üniversitesinde bir gençlik merkezi kurduk ve bu merkez hem kuruluş hem fiziki imkanlarıyla Türkiye’ye ve hatta dünyaya örnek olacak bir merkez olarak oluştu. İnşallah pandemiden sonra buradaki çalışmanın gençliğimiz ve üniversite gençliğimiz için önemli çalışmalar yapacağına inanıyorum.”

‘TÜRKİYE’YE VE DÜNYAYA ÖRNEK OLDU’

Türkiye’ye ve dünyaya örnek olan çalışmalar yaptıklarının altını çizen Poçanoğlu, “Bu sene Ramazan ve Kurban bayramında şehrimizde 800’e yakın yabancı öğrenci salgın nedeniyle ülkelerine gidemedi. Onları tek tek ziyaret ettik ve onlara küçük te olsa bayram hediyeleri verdik. Bu sebeple bayramlaşmanın neşesini beraber yaşamak için onlarla birlikte bu tür çalışmalarımız oldu. Gençlikle ilgili çalışmaları değerli ve önemli buluyorum. Konya müftülüğümüz bu alanda belki de diyanet televizyonundan sonra hem kapsam hem içerik hem materyal sayısı bakımından en çok çalışmayı yapan il müftülüğü oldu. Böylece bütün Türkiye’ye de örnek oldu. Bu dönemde cezaevinde hafızlık projesi oluşturduk. Diyanetin kayıtlarında Türkiye genelinde pandemi öncesi cezaevlerinde hafızlığa kaydını yaptırmış mahkum sayısı 100 civarına çıktı. Bu konuda da şehrimiz bütün Türkiye’ye önderlik etti” diye aktardı.

‘TÜRKİYE’DE EN ÇOK YARDIM EDEN İLLERDEN BİRİSİDİR’

Konya’nın Türkiye’de en çok yardım eden iller arasında yer aldığını ifade eden Poçaoğlu, “Konya gerçekten gençliğimizde de Bosna Hersek’ten tutun da ümmetin bütün kriz bölgelerine, Arakan’a, Endonezya’ya, Pakistan’ a, bütün kriz bölgelerine her zaman yardım etmiştir. Şimdi de Suriye’ye gerçekten Türkiye’den en çok yardım eden illerden bir tanesidir. Konya 100 tıra yakın un göndermiştir. Gıda paketleri göndermiştir. Şimdi de briket evler göndermede de bir gayret içerisindedir. Cenab-ı Hak milletimizi beladan korusun, sıhhat ve afiyet versin. Milletimizi aziz eylesin. Şehrimizi bereketlendirsin” diyerek sözlerine son verdi. •SÜMEYRA KENESARI

HABERE YORUM KAT