1. HABERLER

  2. KONYA

  3. MÜSİAD Konya’nın yeni hedefi: Karbon Nötr Konya
MÜSİAD Konya’nın yeni hedefi: Karbon Nötr Konya

MÜSİAD Konya’nın yeni hedefi: Karbon Nötr Konya

MÜSİAD Konya Şubesi, yerel ve ulusal basının temsilcileriyle bir araya geldi. Konya'ya yönelik proje ve çalışmalarını anlatan Başkan Kağnıcı, yönetim olarak üzerinde çalıştıkları "Model bir şehir: Karbon Nötr Konya" projesi ile ilgili dikkat çeken bilgiler verdi.

A+A-

MÜSİAD Konya Şubesi, yerel ve ulusal basının temsilcileriyle bir araya geldi. Konya'ya yönelik proje ve çalışmalarını anlatan Başkan Kağnıcı, yönetim olarak üzerinde çalıştıkları "Model bir şehir: Karbon Nötr Konya" projesi ile ilgili dikkat çeken bilgiler verdi. MÜSİAD Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıda konuşan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Hilmi Kağnıcı, Konya ve ülke gündemine dair açıklamalarda bulundu.

"PANDEMİ SÜRECİNİ EN AZ HASARLA ATLATAN ÜLKELERDEN BİRİYİZ”

Koronavirüs salgınının sarsıntılarının ekonomi başta olmak üzere farklı alanlarda hissetmeye devam ettiğini belirten Hilmi Kağnıcı, "Artık dünyada hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Son iki yıla damgasını vuran bu salgın, bireylerin hem kendilerini, hem içinde bulundukları toplumu, hem de küresel ölçekte tüm alışılmışları değiştirmiştir. Türkiye, gelişmiş ekonomilerin bile büyük sıkıntılar yaşadığı bir dönemde, salgının ekonomi üzerindeki etkisini sınırlı tutmayı başarmıştır. Başta ekonomik büyüme olmak üzere, ihracat ve yatırımlarda rekor artışlar elde etmiştir. Özellikle şehrimizdeki ihracat oranlarındaki ciddi artış, bunun en belirgin göstergesidir. Ülkemizin tarım, ticaret ve sanayi başkenti konumundaki Konya, önümüzdeki yıllarda da ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamaya, ihracat rakamlarını artırmaya, ülkesini büyütmeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.

"KONYA, TÜRKİYE’NİN LOKOMOTİF ŞEHRİDİR"

Konya’nın, ihracatta yeni bir rekor kırarak, bu yılın ilk 9 ayında yüzde 43,8'lik artışla 2 milyar 189 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini hatırlatan Kağnıcı, “Sahip olduğu geniş tarım alanları, coğrafi konumu ve ürettiği birçok tarım ürünüyle Türkiye'nin "Tarım Başkenti” olarak da adlandırılan Konya, son yıllarda sanayide yapılan yatırımlarla artık sanayi şehri olarak da adlandırılmaktadır. Ülke ekonomisine, hem tarım üzerinden hem de sanayi üzerinden ciddi oranda katkı sağlayan Konya, sanayi ve ticaret alanında da lokomotif şehirleri arasında yer almaktadır. Ekonomik, kültürel ve turizm sektörlerinde ülkemize örnek teşkil eden Şehrimiz, ‘Birlikte Konya'yız' slogan ile hareket ederek, kamu, özel sektör ve Sivil Toplum Kuruluşlarının uyumlu çalışmasıyla başarılarına başarı katmıştır. Bu başarıların hep birlikte hareket ederek daha da artacağına inancımız tamdır” diye konuştu.

"KONYA EKONOMİSİNİ BÜYÜTMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

MÜSİAD Konya Şubesi olarak yaptıkları çalışmalardan bahseden Kağnıcı, “Ülkemizin ve şehrimizin gelecek yıllarda önüne koyduğu hedeflere ulaşabilmesi için, gece gündüz çalışan MÜSİAD Ekonomik İlişkiler Komisyonumuz (MEKİK) oldukça önemli programlar icra etmektedir.   Önümüzdeki yıllarda MEKİK ile birlikte birçok iş seyahatleri ve şehrimizde iş görüşmeleri düzenleyeceğiz. Aynı zamanda da yabancı iş insanlarını şehrimizde misafir edeceğiz. Çalışmalarımıza ilk olarak Kazakistan ile başladık. Kazakistan ile hem var olan ticaretimizi hem de ikili ilişkilerimizi üst seviyelere taşımak ve aynı zamanda da kardeşlik bağlarımızı daha da güçlendirmek için Türkiye – Kazakistan B2B Programı düzenledik. 40'ı aşkın Kazakistanlı iş adamı heyetini şehrimizde misafir ettiğimiz programımız kapsamında Kazakistanlı iş adamlarıyla çalışmak isteyen ve Kazakistan'a yatırım yapmak isteyen tüm Konyalı sanayici ve iş adamlarımıza kapılarımızı açtık.  İki ülke arasındaki ticaret hacminin artırmak için düzenlediğimiz ve 3 gün süren programımız kapsamında 500'e yakın ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi. Kazakistanlı heyet, Konya'da bulunmaktan memnun olduklarını ve oldukça verimli iş bağlantıları kurduklarını ifade ettiler” diye konuştu.

"HEDEFİMİZ AFRİKA”

MÜSİAD Konya olarak, kazan-kazan politikasını yürüttükleri, yakın iş birliğine büyük önem verdikleri Afrika Kıtasıyla ilgili de çalışmaları sürdürmekte kararlı olduklarını ifade eden Kağnıcı, “Bin yıllık tarihi bağlarımızın bulunduğu, ülkemizin en köklü ilişkilere sahip olduğu coğrafyalardan biri olan Afrika kıtası ile ticaret hacmi son yıllarda artmasına rağmen mevcut tablo yeterli değildir. "Hedef Afrika” sloganıyla hareket ederek, Afrika ülkeleri ile ikili ilişkilerimiz başta olmak üzere ticaret hacmini en üst seviyelere çıkarmak için çalışmalarımıza hız vereceğiz” dedi.

“TÜM KONYA BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ”

Konya’nın, kamu, özel sektör, medya ve sivil toplum kuruluşlarının hep birlikte hareket etmesi gerektiğini söyleyen Kağnıcı, “Özellikle yurt dışı iş gezilerimize yerel yönetimler, oda başkanlarımız, kamu kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerinin de katılmalarını arzu ediyoruz. Böylece büyük bir güce sahip olduğumuzun mesajını en güçlü şekilde vereceğiz. Ziyaret ettiğimiz ülkelerde Konya'nın gücünü hep birlikte göstermeliyiz” dedi.

"MÜSİAD, TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK DESTEKLEYİCİSİ VE PAYDAŞIDIR"

MÜSİAD’ın, yurt içinde 89 şubesi, yurt dışında 95 ülkede 225 irtibat noktası, toplamda 11 bini aşkın üyesi, yaklaşık 60 bin şirketten oluşan ekonomik büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük destekleyicisi ve paydaşı olduğunu söyleyen Kağnıcı, “MÜSİAD'ın üyesi bakımından en büyük ve en etken şubesi MÜSİAD Konya olarak, şehrimizin ve ülkemizin ekonomisi canlandıracak, şehrimizin vizyonuna değer katacak projeler üretmeye devam edeceğiz. Geçtiğimiz yıllarda şehrimiz için hayati öneme sahip Mavi Tünel, KOP İdaresi, Endüstri Bölgesi ve Lojistik Merkezin Konya'ya kazandırılması noktasında, raporlar hazırlayıp kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu projelerin gerçekleşmiş olmasının açıkçası haklı gururunu yaşıyoruz. MÜSİAD Konya Şube Başkanı ve aynı zaman da Türkiye - Kongo Demokratik Cumhuriyeti İş Konseyi Başkanı olarak Türkiye Afrika 3.Ekonomi ve İş Formu katılım sağladık. 3 gün süren iş formunda Nijer Sanayi ve Ticaret Bakanı Gado Sabo Moctar ile biraraya gelerek Nijer ile Konya arasındaki ekonomik bağların nasıl güçlendirilmesi gerektiği konusunu masaya yatırdık. Ayrıca Demokratik Kongo Cumhuriyeti Ticaret Ateşesi Yusuf Biçer ile birlikte Kongo'dan gelen yatırımcılarla İki ülke ticaret ilişkilerinin geliştirilmesi ve iş birliği alanında atılacak adımlara yönelik fikir alışverişinde bulunduk. Bizlerin tek amacı Konya’mızın sanayisini ve ekonomisini güçlendirmek, istihdamına katkı sağlamaktır. Bunun için düşünüyor ve çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

MODEL BİR ŞEHİR: KARBON NÖTR KONYA

Başkan Kağnıcı, MÜSİAD olarak Konya'ya yönelik proje ve çalışmalarından bahsederken, "Model bir şehir: Karbon Nötr Konya" projesini öne çıkardı. Projeyle birlikte Konya'yı yeni ufuklara taşıyacaklarını söyleyen Başkan Mehmet Hilmi Kağnıcı, "MÜSİAD Konya olarak bugünlerde "Model Bir Şehir: Karbon Nötr Konya” konusunun önemine dikkat çekmek istiyoruz. Konuyla ilgili hızlı bir şekilde hareket ederek şehrimizin Avrupa'nın ilk karbon nötr şehri olması için bir proje çalışması acilen yapılmalıdır" dedi. Konya'nın karbon nötr şehir olması sıradan bir hadise olmadığını hatırlatan Kağnıcı, "Beş yıl önceki çevre deyince ilk akla gelen algıdan tamamen farklıdır. Önümüzdeki yıllarda iklim değişikliği nedeniyle dünyanın büyük bir kuraklık ve kıtlıkla karşı karşıya kalma riski vardır. Türkiye'nin en temiz, gecekondu probleminin olmadığı, şehir planlamasının daha kolay yapılabildiği ve en düzenli organize sanayi bölgelerine sahip şehri olan Konya, kuraklık ve kıtlığa karşıda kendi kendine yetebilen bir şehir olmalıdır. Şehrimiz için konuyla ilgili önemli ve ciddi adımların biran evvel atılması gerekmektedir" diye konuştu.

musiad-1.JPG

musiad-6.JPG

musiad-11.JPG

musiad-17.JPG

musiad-19.JPG

musiad-21.JPG

 

HABERE YORUM KAT