1. HABERLER

  2. KONYA

  3. NEÜ’de organ bağışının önemine dikkat çekildi
NEÜ’de organ bağışının  önemine dikkat çekildi

NEÜ’de organ bağışının önemine dikkat çekildi

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde, Organ ve Doku Bağışı Haftası dolayısıyla “Her Bağış Yeni Bir Hayat” konulu panel düzenlendi.

A+A-

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde, Organ ve Doku Bağışı Haftası dolayısıyla “Her Bağış Yeni Bir Hayat” konulu panel düzenlendi. Panelde konuşan uzmanlar, organ naklinin önemini vurgulayarak, vatandaşlardan organ bağışında bulunmalarını istedi.

Meram Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Doğan, akademisyenler, hastane personeli ve öğrenciler katıldı.

‘TÜRKİYE’DE YAKLAŞIK 100 BİN ORGAN NAKLİ BEKLEYEN HASTAMIZ VAR’

Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Küçükkartallar, “Türkiye’de yaklaşık 100 bin organ nakli bekleyen hastamız var. Ancak bu hastalarımızdan 30 bini, Sağlık Bakanlığı bünyesinde organ bekleme listelerine kaydedilmiş durumda ve organ nakli sırası bekliyor. Hayati önemi olan karaciğer, böbrek, kalp, akciğer nakilleri bekleyen hasta sayısı fazla. Bazı hastalar destek sistemleriyle hayatına devam etmekteyken, bazı hastalarda destek tedavileri yarar sağlamadığı için organ bağışına ihtiyaç duyulmakta. Bizler her yıl 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası’nda hastalarımızı hatırlıyor, bu konuda bilgilendirme ve bilinçlendirme toplantıları yapıyoruz ancak diğer günlerde organ nakline ihtiyaç duyan hastalarımızı unutuyoruz. Yıl boyunca bu hastalarımız için duyarlı olmalı ve çevremizi bilinçlendirmeliyiz. Öldükten sonra yok olup gidecek organlarımızı, hastalarımızın sağlıklarına kavuşmaları için bağışlamamız gerekiyor. Onun için ‘Her Bağış Yeni Bir Hayat’ diyoruz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT