Nihat Abayhan: Son derece merhamet sahibiydi

Vefat eden Konya’nın değerli isimlerinden, Kombassan Holding Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Bayram, sevenleri tarafından anılıyor. O dönem, Haşim Bayram ile yol arkadaşlığı yapan ve kendisini seven dostları görüşlerini Yeni Haber'e anlattı. Haşim Bayram’ın idealist kişiliğiyle, üretime, büyümeye verdiği önemle ülkesini güçlü kılmak için büyümeye odaklı bir iş insanı olmanın yanında; eğitime, akademik camiaya ve İslami ilimlere önem veren lider bir kişilik olduğu yönünde ortak kanaat bildirildi.
Nihat Abayhan: Son derece merhamet sahibiydi

Kombassan Holding Genel Koordinatörü Nihat Abayhan, “Haşim Hoca, son derece karizmatik, idealist ve merhamet sahibiydi. Samimiyeti zaten onun karizmasını oluşturuyordu. Üretmek ve bölüşerek büyümeden yanaydı. Bunun şuuruna varmıştı. İnsanlık macerasının helal üretimle bölüşmeye dayalı olduğunu düşünüyordu. O nedenle dünyada bazı sermaye birikimleri olan küçük sermayelerin bir araya gelerek yatırıma dönüşmesi modelini yerleştirmeye çalışmıştı. Üretmeden tüketme olmayacağını ifade ederek Kombassan’ın ‘sanayide milli sermaye’ sloganını da kendisi söylemiştir. Çok çalışkandı ve Allah’ın izin verdiği noktada yeryüzünde insanın yapamayacağı bir şeyin olmadığına inanıyordu” dedi.

hasim-bayram-5.jpg

‘KAZANCIN PAYLAŞILMASINA GAYRET EDERDİ’

Nihat Abayhan, “Stratejik düşündüğü için göçün yol üzerinde düzeleceğini düşünen bir yapıya sahipti. Kazancın her zaman paylaşılması, nimet-külfet dengesinin sağlanması noktasında gayret ederdi. Çalışanlarından sevgisini, merhametini ve zamanını esirgemezdi. Öyle bir yöneticiydi. Zaten bu özelliğini onu tanıyan herkes bilir.  Ufku oldukça genişti. Bizim şuanda dünya üzerinde konuştuğumuz, o zaman hayal gibi görülen şuanda savunma sanayisinde yapılan hamleleri, bütün yenilikleri o zaman takip ediyordu. Onunla bu konularda özel olarak irtibata geçiyorlardı. Böyle insanlar bazı toplumlara zaman zaman gelirler. Toplumun kanaat önderleridir. Rabbimiz bazı insanlara bu şekilde yüklerin altına girme yetenekleri ve enerjisi vermiştir. Haşim Bayram da Konya’da ve ülkemizde bu misyonu yüklenmiş öncülerimizden biriydi.  Enerji, ilaç, silah, tarım ve yazılım alanlarında kendi üretimimizi yapmamız gerektiğini düşündü. Bu alanlarda yatırımları başlattı. Yatay, dikey, dairesel ve çok yönlü büyüme modellerini uygulayarak örnek bir yapılanma modeli sundu” ifadelerini kullandı.

nihat-abayhan.jpg

HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU / YENİ HABER GAZETESİ