Ölmek mi gerek

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Ocak 2016 12:13
Ölmek mi gerek

Ankara Caddesi’ndeki trafik ışıklandırmaları tehlike saçmaya devam ediyor. Daha önce defalarca gündeme gelmesine rağmen hiçbir önlemin alınmadığı caddedeki trafik ışıklandırmaları adeta kazalara davetiye çıkarıyor. Çevre sakinleri ise daha büyük felaketlerin yaşanmasından endişe duyuyor.  

Musalla Bağları Mahallesi Ankara Caddesi’ndeki trafik ışıklandırmalarında meydana gelen kazalar vatandaşları tedirgin ediyor. Daha önce gündeme getirdiğimiz caddede meydana gelen kazalar devam etmesine rağmen herhangi önlem alınmadı. Vatandaşlar ise ölümlü kaza yaşanmasından endişe ediyor.

trafik-kazasi--(1).jpg

Türkiye’de her geçen gün araç sayısı artarken trafik kaza sayısı da ona göre artıyor. TÜİK araştırmasına göre son on yılda taşıt sayısı yüzde 68,9, trafik kaza sayısı yüzde 93,1 artmış. Trafik kazalarındaki ölüm ve yaralanmaların en önemli nedenleri standart olmayan yollar, hız sınırı aşımı, alkollü araç kullanma, kask kullanmama, denetimlerin yetersizliği, bilinçsiz ve bilgisiz taşıt kullanımı, olarak sıralanıyor. Trafik kazası nedenlerinde sürücü kusurları ise ilk sırada yer alıyor.  2014 yılında meydana gelen kazalarda ölüm ve yaralanmaya neden olan 193 bin 215 kusurun; yüzde 88,6’sını sürücü, yüzde 9,4’ünü yaya, yüzde 1'ini yol, yüzde 0,6’sını taşıt ve yüzde0,5’ini yolcu kusurları oluşturuyor.

trafik-kazasi--(4)-001.jpg

BİRİNİN ÖLMESİ Mİ GEREKİYOR!

Musalla Bağları Mahallesi Ankara Caddesi’ndeki trafik ışıklandırmalarında meydana gelen kazalar vatandaşları tedirgin etmeye devam ediyor. Sabahtan akşama kadar sayısız düdük sesi ve acı fren sesinin duyulduğu caddede bir önlemin alınmış olmamasından dolayı ise vatandaşlar ölümlü kaza yaşanmasından ve canlarından endişe ediyor. ‘Buraya önlem almak için illa birinin ölmesi mi gerek!’  diyen vatandaşlar, “Burada hafif kazaların yanında ağır hasarlı kazalarda meydana geliyor. Özellikle trafik ışıklandırmalara yakın yerlere baktığınızda fren izlerinin uzunluğunu siz de görebilirsiniz. Caddeye şehir merkezinden gelirken de Belh Kavşağı tarafından gelirken de neredeyse her yüz metrede bir ışıklandırma var. Bu ne kadar önlüyor. Sürücüler için bunun bir faydası yok. Bu yolu sanki hız kavşağı gibi kullananlar var. Ne kadar ışıklandırma olsa da araçların hızından yeşil ışık yandığında bile geçerken tedirgin oluyoruz” diye konuştular.

BU CADDE SÜRÜCÜLERİN İNİSİYATİFLERİNE BIRAKILMAMALI

Caddede kazaların çoğu aşırı hızdan kaynaklandığını ifade eden vatandaşlar, bugüne kadar Başbakan geldiği günler haricinde de burada kazalar için alınan bir önlemi şu an itibariyle göremediklerini ifade ettiler.  Ölümlü kaza meydana gelmediğinin altını çizen vatandaşlar, “Kazalarda meydana gelen maddi kayıpları toplasanız yolu baştan sonra üst geçitlerle donatırsınız. Araç bakımından da insanlar bakımından da oldukça işlek bir cadde.  Caddenin tamamında kırmızı ışığın varlığı bilindiği halde hala umursamaz bir hız söz konusu. Sürücüler 70’le gitmeleri gereken yolda 80’le gitmiyor bildiğiniz ralli yapıyor.  Burada ortaokul, lise, üniversiteye giden öğrencilerde var. Onlarda bunu her gün yaşıyor. Burada ölümlü kaza olmadan birilerinin trafik canavarlarına Ankara Caddesinin ralli yapılan bir cadde olmadığını anlatması lazım. Bu nedenle bu cadde sürücülerin inisiyatiflerine de bırakılmamalı acilen önlem alınmalı” ifadelerini kullandılar.

trafik-kazasi--(5).jpg

SÜRÜCÜLER IŞIKLARLA UYARILMALI

Ayrıca vatandaşlar bu olaya çözüm olarak bir uyarı sistemiyle kırmızı ışık yanmadan önce ışıkların yanıp sönerek gelen aracın yavaşlatması durumunda yada şehirde daha önce olan ancak şimdi kaldırılan saniye sayımıyla da belki bu kazaların azalacağı görüşündeler.

İSMAİL POÇAN - YENİ HABER GAZETESİ