Orhan Erdem: 3 milyon ton tahıl kaybı var

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, parti il binasında düzenlediği basın toplantısıyla ülke ve Konya gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.
Orhan Erdem: 3 milyon ton tahıl kaybı var

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, parti il binasında düzenlediği basın toplantısıyla ülke ve Konya gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. Konya'da aşılama oranının Türkiye ortalamasına göre düşük olduğunu dile getiren Erdem, bu yıl yaşanan kuraklıktan ötürü hububatta Türkiye genelinde 2 buçuk 3 milyon ton tahıl kaybının olduğunu söyledi.

 

Konya'da hasat sürecinin devam ettiğini vurgulayan AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Nisan, Mayıs aylarının kurak geçmesi nedeniyle Türkiye genelinde 2 buçuk 3 milyon ton tahıl kaybının olduğunu söyledi. Erdem, “Çiftçilerimizin bu zor döneminde hükümetimiz ilk etapta dekar başına 100 TL ödenmesi ve Ziraat Bankası borçlarının ertelenmesi kararlarını aldı. Önümüzdeki günlerde bu konuda başka adımların da atılması için milletvekilleri olarak bizler de gerekli girişimlerde bulunduk, bulunuyoruz” dedi. Konya olarak sanayi turizm, eğitim kenti olduğumuz kadar tarım sektöründe de birçok alanda birinciliğe sahibiz diyen Milletvekili Erdem konuşmasını şöyle sürdürdü: “Konya ilimizde hasat devam ediyor. Nisan mayıs aylarının kurak geçmesi nedeniyle Türkiye genelinde ne yazık ki 2,5 - 3 milyon ton tahıl kaybı söz konusu.

NORMALLEŞMEYLE BİRLİKTE SAHAYA İNDİK

Normalleşme süreciyle birlikte yeniden sahaya indiklerini ifade eden Erdem, “TBMM yoğun gündem ve çalışmalarına devam ederken Konya Milletvekilleri olarak bizler her fırsatta vatandaşlarımızla buluşmaya, yerinde ziyaretler ve bizzat vatandaşlarımızdan aldığımız geri dönüşlerle Konyamız’a hizmete devam ediyoruz. Bu kapsamda tüm milletvekilleri salgın hastalık nedeni ile ara verdiğimiz ziyaretçilerimize kontrollü normalleşme sürecine girilmesi ile yeniden başladık. Başladığımız il ve ilçelerimizdeki vatandaşlarımızla buluşup varsa sorunlarını dinleyerek istişarelerde bulunduğumuz ziyaretlerimizi, TBMM'nin ara vermesi ile tüm milletvekillerimizin İl başkanlığımızın, Kadın Kolları ve gençlik kolları başkanlıklarımızın katılımı ile arttırarak devam ettireceğiz. Yine Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat kurumun ilimizdeki tüm ilçeleri ziyaret programının ilkini büyükşehir belediye başkanımız Sayın Uğur Altay ile birlikte Çeltik Yunak Akşehir ilçelerimizi ziyaret ederek başladık. Sayın bakanımız ileriki günlerde tüm ilçelerimizi bu şekilde ziyaret ederek her zaman olduğu gibi bölge ihtiyaçlarına katkılar vermeye devam edecektir. Genel başkan yardımcımız Sayın Leyla Şahin Usta hanımefendi de hem bu kapsamda hem de ayrı ilimiz ve tüm ilçelerimize ziyaretlerine devam ettirmektedir” dedi.

3-milyon-ton-tahil-kaybi-var-3.jpg

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KONYA’YA GELİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretlerde bulunmak üzere önümüzdeki günlerde Konya’ya geleceğini açıklayan Erdem, “Salgın sürecinde yüksek aşılama ve alınan tedbirlerle hayatın kısmen normalleşmesi sonucu cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan da il ziyaretlerine başlamıştır. Bu kapsamda ilk önce Hatay iline gitmiştir. Biten yatırımların açılışlarına ve mitinglere Sakarya ve geçen hafta cuma günü de Diyarbakır ile devam etmiştir. Önümüzdeki günlerde Konya ilimizde bu kapsamda başta salgın nedeniyle gecikmeler yaşadığımız Konya Metrosunun yapımına başlanmak ve biten yatırımların açılışları da yapılmak üzere sayın cumhurbaşkanımız tarafından şereflendirilecektir” dedi.

“METRO PROJESİNİN BAŞLAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Metro projesinin pandemi süreci nedeniyle geciktiğini söyleyen Erdem, “Bir buçuk yıldır pandemi nedeniyle ülkeler arası ziyaretlerin kapanmış olması, birçok çalışmaya mani oldu. Biz, Konya milletvekilleri olarak defalarca Hazine ve Maliye Bakanımıza ve Ulaştırma Bakanımıza gittik. Hepsi çok gayretli. Tamamen pandemi ile ilgili bir gecikme yaşandı. Kredi onay aşamasında. 'Kredi alınmış da başka yerde kullanılmış' iddiaları doğru değil. Bunlar şartlı krediler, öyle bir şey olması mümkün değil. Konya heyeti olarak yaptığımız toplantılarda metro projesinin bir an evvel başlaması gerektiğinin farkındayız. İl ziyaretlerine başlamış olması sebebiyle sayın Cumhurbaşkanımız Konya'ya teşrif etmeyi düşünüyor. Bu konudaki eksiklikler kısa süre içinde tamamlanarak, sayın Cumhurbaşkanımız geldiğinde hiçbir bahaneye yer kalmadan Konya Metrosu'nun yapımının startının verileceğini düşünüyoruz. Bunun da çok kısa süre içinde olacağından eminiz. Yine sayın cumhurbaşkanımız inşallah 20 Temmuz 2021 Kurban Bayramı'nın 1. Gününde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti barış ve özgürlük Bayramı 47. yılı kutlamalarına geniş bir heyetle katılacak. Bayram namazı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kılınarak açılışlar incelemeler ve Kıbrıs halkı ile buluşmalar söz konusu olacak” dedi.

YARGI REFORM PAKETİNİ DEĞERLENDİRDİ

Yargı reform paketi hakkında da değerlendirmeler yapan Erdem, “Salgına rağmen Türkiye Büyük millet meclisimiz milletimizin huzur ve refahı için yasama çalışmalarını aralıksız devam ettirmiştir. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yargı reformu ile güven veren ve erişilebilir bir adalet sistemi hedeflenmiş ve bu alanda bir dizi çalışma yapılmıştır. Geçtiğimiz hafta 4. yargı paketi olarak da bilinen ceza muhakemesi kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunu da yasalaştırarak önemli düzenlemeler yapılmıştır. Bu kapsamda; idari yargıda cevap sureleri kısaltılmış, Boşanmış eşe karşı işlenen suçlar ağırlaştırıcı sebep kapsamına alınmış, Yakalama ve tutuklama konularında düzenlemeler yapılmıştır. Adli kontrol ile ilgili sınırlamalar getirilmiş, anayasa mahkemesinde stajyerlere staj imkânı verilmiştir. Bu sayede yargı reformu strateji belgesi ile insan hakları eylem planı kapsamında belirlenen amaçların gerçekleştirilmesi yolunda önemli adımlar atılmıştır. Bu hafta da vatandaşlarımızdan gelen taleplerin karşılanabilmesi ve kamu kurum kuruluşlarımızın ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla 18 farklı kanun ve 2 kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılacak olan kanun teklifi ve turizm ile ilgili kanun teklifi görüşmeleri ile yoğun mesaimize Kurban bayramına kadar devam edeceğiz. Kurban Bayramı ile birlikte TBMM 1 Ekim 2021 tarihine kadar çalışmalara ara verecektir” diye konuştu.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ