1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Orman yangınları insan kaynaklı
Orman yangınları insan kaynaklı

Orman yangınları insan kaynaklı

Türkiye'de orman yangınlarının en büyük sebebinin insan kaynaklı olduğunu belirlendi. Son 5 yılda yaşanan orman yangınlarının yüzde 87'sinin insan kaynaklı olduğu ve bu sebeple tahrip olan orman alanlarının oranının ise yüzde 98 oranında olduğu tespit edildi.

A+A-

Türkiye'de orman yangınlarının en büyük sebebinin insan kaynaklı olduğunu belirlendi. Son 5 yılda yaşanan orman yangınlarının yüzde 87'sinin insan kaynaklı olduğu ve bu sebeple tahrip olan orman alanlarının oranının ise yüzde 98 oranında olduğu tespit edildi. Yangında erken müdahalenin önemine dikkat çeken Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, pikniğe gitmek isteyen vatandaşların kullanıma açık yerlere gitmelerini önererek, mangal közlerinin tamamen söndürülmeden bölgenin terk edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Orman Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre Konya’nın 525 bin hektar orman alanı bulunuyor. Konya’da orman varlığı yüzde 14’lük bir alanı kaplıyor. Konya, toplam orman alanıyla Türkiye’de çoğu ilin toplam alanından fazla yüz ölçüme sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Son yıllarda artan ağaçlandırma çalışmalarıyla ova, yeşilin her tonuna ev sahipliği yapmaya başladı. Konya’nın yüz ölçümünün çok büyük olması ve Kuzey tarafında sıfıra yakın orman varlığı olması toplam orman alanlarının düşük olmasına neden oluyor. 1960’lardan itibaren başlayan çalışmalarla, Konya’da yüklü ağaçlandırma sahaları oluşturuldu. Orman Bölge Müdürlüğü, ormanlarda hem ağaçlandırma hem mera ıslahı hem de toprak muhafaza gibi çalışmalar yaparak bu boş alanlara yeni kazanımlar ekliyor.

orman-yanginlari-insan-kaynakli-1.jpg

KONYA’YA 50 BİN HEKTAR ALAN KAZANDIRILDI

Son dönemde yapılan çalışmalarla Konya orman varlığına yeni ağaç türleri de ekleniyor. Var olan meralarda iyileştirmeye yönelik çalışmalar ise hız kesmeden devam ediyor. Orman Bölge Müdürlüğü’nden alınan verilere göre; Konya’ya son 20-30 yılda yapılan ağaçlandırmalarla birlikte 50 bin hektar alan kazandırıldı. Burada da yaklaşık yüzde 3’e yakın bir artış oldu. Uzmanlara göre, bir ormanın gençleşmesi yaklaşık 100 yıllık bir döngüyle sağlanıyor. Döngü, gençken çapası, büyüdüğünde bakımı, sonra tekrar gençleştirilmesi şeklinde yürütülüyor. Var olan bozuk ormanlar iyileştirilerek, yenilenerek, boşluklar tamamlanarak, verimli hale getiriliyor. Bunun yanında da gerek boşluklu alanlar gerekse hazineden yeni alınan alanlarda da ağaçlandırma çalışması yapılıyor.

ORMANLAR CANLILARA YUVA OLUYOR

Konya Orman Bölge Müdürlüğü, Rüzgar Erozyonunu Önleme Projesi kapsamında; Karapınar’da 25 hektar alanda tuz çalısı, bozkır otu, zerdali, iğde, alıç ve kızılçam türlerinde yaklaşık 12 bin fidan dikimi gerçekleştirdi. Her yıl yaklaşık 6 milyon fidan üreten Bölge Müdürlüğü’nün verilerine göre, Konya’da 35 mesire alanı, 6 şehir ormanı, 12 adet de bal ormanı bulunuyor. Ormanlardaki canlı varlığını artırmayı hedefleyen Bölge Müdürlüğü ayrıca bu yıl ormanlara 5 bin adet kuş yuvası yaptırmayı da hedefliyor.

KONYA’DA ORMAN TURİZMİ CANLANIYOR

Bölge Müdürlüğünün verdiği bilgilere göre, Derbent Kayak Merkezi projesi onaylanmasının ardından bölgede Turizm Bakanlığı’nın çalışmaları hız kazandı. Derbent’te bulunan eko turizm alanı ve Seydişehir’de Melas Vadisinde A Tipi Konaklamalı Mesire Yeri Projesi hayata geçirilmeyi bekliyor. Bölgede doğal yapının korunarak tesisler oluşturulacağı öğrenildi. Konya’da bal ormanlarının sayısı da gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Özellikle çok yıllı ve kuraklığa dayanan bir bitki olan, aynı zamanda bol çiçekli olduğu için nektar zengini olan Lavantaya ilgi artıyor.

KONYA ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELEDE İDDİALI

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Konya Orman Bölge Müdürlüğü orman yangınlarına karşı gerekli tedbirleri alıyor.  Konya’da herhangi bir orman yangını anında uçak, helikopter, ekipleri 7/24 saat hazırda bekliyor. Yangında erken müdahalenin önemine dikkat çeken Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, orman yangınlarına ne kadar erken müdahale edilirse o kadar az alan kaybedileceğinin altını çiziyor. Verilere göre, orman yangınlarının büyük bir çoğunluğu insan eliyle çıkıyor. Vatandaşların bilinçlenmesiyle orman yangınlarında da azalma meydana geleceğine dikkat çekiliyor. Konya’da en son Taşkent’te ve Derbent’te yaşanan orman yangınları, Orman Bölge Müdürlüğü yangın müdahale ekiplerinin çalışmaları ile ateş tepeyi sarmadan örtü yangınındayken söndürülmüştü. Alınan bilgiye göre, Taşkent’teki yangında yaklaşık bir hektarlık alan örtü yangını şeklinde yandı. Örtünün üzerindeki orman varlığında ise hasar oluşmadı. Derbent’te yaşanan yangında ise hem Derbent Belediyesi hem Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri hem de vatandaşlar anında müdahale ettiler. İki yangında da erken müdahale nedeniyle Konya ağır bir orman kaybından kurtuldu.

KONYA’DA 35 TANE MESİRE ALANI VAR

Orman Bölge Müdürlüğü verilerine göre Konya’da 35’e yakın mesire alanı bulunuyor.  Mesire alanlarındaki gerekli düzenlemeler bölge müdürlüğü tarafından yapılıyor. Konya’da 6 tane ise şehir ormanı bulunuyor. Özellikle mesire alanlarındaki ihmaller orman yangınlarının başlıca sebebi sayılıyor. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, pikniğe gitmek isteyen vatandaşların kullanıma açık yerlere gitmelerini önererek, mangal közlerinin tamamen söndürülmeden bölgenin terk edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

orman-yangini-1.jpg

KONYA AĞAÇ SEFERBERLİĞİNDE ÖNÜ ÇEKECEK

Türkiye genelinde 11 Kasım’da milli ağaçlandırma günü ilan edildi. Geçen yıl Konya’da çok sayıda noktada fidan dikim törenleri düzenlendi. Bu Sene 11 Kasım’da yine düzenlenecek olan etkinlik için Konya’da da hummalı çalışmalar devam ediyor. Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, okul, cami gibi yerlerden talep olduğu takdirde kamu yararına fidanların hepsinin ücretsiz dikileceğini bildirildi.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT