1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Osman Arıcı: Haşim Bayram, büyük bir liderdi
Osman Arıcı: Haşim Bayram, büyük bir liderdi

Osman Arıcı: Haşim Bayram, büyük bir liderdi

Vefat eden Konya’nın değerli isimlerinden, Kombassan Holding Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Bayram, sevenleri tarafından anılıyor. O dönem, Haşim Bayram ile yol arkadaşlığı yapan ve kendisini seven dostları görüşlerini Yeni Haber'e anlattı. Haşim Bayram’ın idealist kişiliğiyle, üretime, büyümeye verdiği önemle ülkesini güçlü kılmak için büyümeye odaklı bir iş insanı olmanın yanında; eğitime, akademik camiaya ve İslami ilimlere önem veren lider bir kişilik olduğu yönünde ortak kanaat bildirildi.

A+A-

Haşim Bayram’ın Özel Kalem Müdürü Osman Arıcı, “Haşim Hoca Büyük bir liderdi. İyi bir kimya yüksek mühendisiydi. Aynı zamanda öğretmendi. Konya’nın ufkunu dünyaya açan insandı. Konya’dan dünyaya açılan kapının öncülüğünü yaptı. İslam dünyasıyla arası iyiydi. Mesela Aliya İzzetbegovic ile arası çok iyiydi. Savaş yıllarında İzzetbegovic’in yanına çok gidip-geldi. Aliya İzzetbegovic, 2000’li yıllarda Konya’ya geldiğinde ilk olarak Haşim Hoca’nın yanına gelmişti.  Bir misafir geldiğinde elinden ne geliyorsa yapıyordu. Onun için misafirin başının üstünde yeri vardı. Firmaları gezdirirdi, hediyelerini verirdi, onların dertlerini - tasalarını dinlerdi. Hürmeti en üst seviyede gösterirdi. Sanata-sanatçıya büyük önem verirdi. Sosyal yönleri çok güçlüydü. Sinema ve tiyatro dünyası başta olmak üzere çoğu sanatçı Haşim Hoca’yı tanırdı” dedi.

hasim-bayram-6.jpg

‘ÇOK ZEKİ BİR ADAMDI’

Osman Arıcı, “Haşim Bayram çok zeki bir adamdı. Mesela bir Excel tablosu düşünün. Oradaki bir sürü rakamları aklında tutar, kafasından toplardı. Büyük sayılacak dört işlemleri kafasından yapardı. Sayısal zekası muhteşemdi. Çoğu siyasetçi, Haşim Hoca’yı tanır birçoğu da talebeliğini yapmıştır. Hatta bir gün Avusturya konsolosluğuna vize için gitmiştim. Haşim Bayram’ın işlemlerini yapıyordum. Oradaki yetkili Hoca’nın pasaportunu görünce heyecanlandı. ‘Benim okumam da büyük emeği var. Onun sayesinde burada çalışıyorum’ dedi. Ne kadar vize işlemleri varsa hemencecik halletti. Yine İsviçre vizesinde de öyle oldu. Hoca’nın öğrencisi fazlaydı, her yerde karşımıza çıkıyordu” ifadelerini kullandı.

osman-arici-001.jpg

‘KONYA’DA KURAN OKUNAN HER YERDE TUĞLASI VARDIR’

Haşim Bayram’ın gariban dostu birisi olduğunu belirten Osman Arıcı, “Hayır işlerine büyük önem verirdi.  Konya’da her Kuran-ı Kerim okunan yerde muhakkak bir tuğlası vardır. Hoca’yı yakından tanıyan çok iyi bilir. Dinimize büyük önem verirdi. O yüzden Kuran-ı Kerim’i okumayı ve anlamayı öğütlerdi” diyerek sözlerini tamamladı.

HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT