1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Otogarda tedbirli hareketlilik yaşanıyor
Otogarda tedbirli hareketlilik yaşanıyor

Otogarda tedbirli hareketlilik yaşanıyor

Aşısız olanlara PCR testi zorunluluğunun gelmesiyle birlikte yolcu kapasitelerinde bir düşüş olsa da okulların açılmasıyla otobüs firmaları hareketli günler yaşıyor. Aşı olmayıp PCR testi yaptırmak isteyenler yerinde PCR testi uygulamasının hayata geçmesini istiyor.

A+A-

Üniversitelerde eğitim döneminin yüz yüze eğitime açılmasıyla birlikte memleketlerinden dönen öğrenciler otogarda yoğunluk oluşturuyor. 6 Eylül’de başlayan zorunlu PCR testi uygulamasının ardından yolcu kapasitelerinde yüzde 50 oranında düşüş olduğunu söyleyen otobüs firmaları öğrencilerin gelmesiyle birlikte hareketli günler yaşadıklarını söylediler.

“YERİNDE PCR TESTİ UYGULAMASI TALEP EDİYORUZ”

Otobüs seyahatine olan ilginin azaldığını dile getiren Konya Terminali Yetkilisi, “Aşısız olanlara PCR testi zorunluluğu kararından sonra PCR testi yaptırmak isteyenler otogarda test yapılmasını talep ettiler. Konya otogarı olarak özel hastanelerle yerinde PCR testi uygulaması için görüşme halindeyiz. Bu hizmeti sağlayabilmek için çalışmalar yapıyoruz. Yalnız bir PCR testi sonuncunun çıkması 4-5 saati bulabiliyor. Bu durum yolcuların planlamasını da etkiliyor. Ona göre hızlandırılmış test sonucu uygulamasına gidilebilir. İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri terminalde uzun bir süre aşı hizmeti verdi. Ancak aniden gelişen durumlarda aşı olmayan yolcular tarafından sıkıntı oluşabiliyor. Otobüs firmaları bakanlık tarafından bu konuyla alakalı düzenleme bekliyor. 2019 yılında salgından önce terminalimize 5 milyon 144 bin kişi gelmiş iken; 2020 yılında salgına rağmen 2 milyon 500 bin civarlarında kişi geldi. Terminalimiz insanların uğrak yeri ancak PCR testi ve aşı zorunluluğunun ardından yolcu oranlarımız düşmüş durumda. Araç giriş ve çıkışlarımızda yani işletme tarafımızda yüzde 50 oranında düşüş oldu” diye aktardı.

img-4119.jpg

“RİSK OLDUĞUNDA, ‘SEYAHAT EDİLEMEZ’ UYARISI VERİLİYOR”

Yolcuları riske atacak hiçbir uygulamaya yer vermediklerini vurgulayan Metro Turizm Konya Genel Müdürü Mustafa Gümüş, “PCR testi zorunluluğu geldi ve yolcu kapasitesinde ilk bir hafta içerisinde ciddi bir düşüş yaşandı. Ancak şu anda okullar açıldı ve öğrenciler gelmeye başladı. Bu anlamda bir yoğunluk yaşıyoruz. Aşı olmayan yolcularımız PCR testi yaptırıyorlar.  PCR testi olmayıp buraya gelen yolcularımızı devlet hastanelerine yönlendiriyoruz. Eğer acil gitmeleri gerekiyorsa özel hastanelere yönlendiriyoruz. Oradan çıkan sonuca göre hareket ediyoruz. İki doz aşı zorunluluğun olması da ister istemez yolcu sayımızı düşürüyor. O nedenle otogara yerinde PCR testi uygulaması getirilmesi gerekiyor. PCR testi standı içinde sonucun ne kadar kısa sürede çıktığı da büyük önem arz ediyor. Yolcular ikinci doz aşılarını en az 14 gün önce yaptırmış olmaları gerekiyor. Aksi halde seyahat edemiyorlar. Aşı kontrollerini cep telefonlarımızdan HES kodunu sorgulayarak görebiliyoruz. Riskli olduğunda seyahat edemez uyarısı veriyor. Yolcumuz eğer aşı olmuşsa e-nabızdan aşı olduğuna dair belgeyi gösterdiği takdirde seyahat edebiliyor. Fiyat anlamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının günlük denetimleri oluyor. Mevcut ücretin üzerine çıkamıyoruz” şeklinde konuştu.

mustafa-gumus.jpg

‘YERİNDE PCR TESTİ UYGULAMASINA İHTİYAÇ VAR’

Zorunlu PCR testi uygulamasının gelmesiyle birlikte yolcu kapasitesinde düşüş yaşandığını dile getiren Kamil Koç Otobüs İşletme Sorumlusu Sami Vural, “Birçok insan şu anda aşı olmamış durumda. Haliyle bu durum da bizi etkiledi. Bu süreçte yolcu kapasitemiz en az yüzde 30-35 oranında düştü. Bu durumda da yerinde PCR testi uygulamasına ihtiyaç var. Daha önce terminalimizde yerinde aşı uygulaması vardı ancak talep olmayınca uygulama belli bir süre sonra kalktı ve sadece afişi kaldı. Örneğin yolcunun birinci doz aşısı var ikinci doz aşısı yok ve test sonucu 4-5 saat sonra çıkıyor. Bu durum hem yolcularımıza hem de bize sıkıntı yaratıyor. Eğer yerinde PCR testi uygulaması olsa yolcular bize test sonucunu gösterir ve biz de ona göre bilet veririz. Bu sadece otobüsler için değil ulaşım araçları için de geçerli. Benim gördüğüm kadarıyla öğrencilerden öğretim görevlilerinden de aşı olmayanlar var. Okulların açılmasıyla birlikte hareketliliğimiz de başladı. Ağırlıklı olarak öğrencilere hizmet eden bir firmayız. Otobüs firmaları olarak yerinde PCR testi uygulamasını istiyoruz. Konya’nın nüfusu zaten kalabalık bir de dışarıdan gelen öğrenciler var. Bu noktada bir çözüm oluşturulması gerekiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

sami-vural.jpg

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT