Ova hasretle kar bekliyor

Konya’da hava sıcaklıkları 0 dereceye kadar düştü, soğuklar kendini hissettirmeye başladı. Konya merkez dahil pek çok ilçede yağışlar etkili olurken, kentin beyaz örtüyle kaplanması için tüm şartlar oluştu. Çiftçiler hasretle kar bekliyor.
Ova hasretle kar bekliyor

Konya geçtiğimiz hafta sonu itibarıyla soğuk hava dalgasının etkisine girdi. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da soğuklar kendini hissettirirken merkezde ve pek çok ilçede yağışlar etkili oldu. Seydişehir’den Kulu’ya kadar Konya genelinde etkili olan fırtına nedeniyle hayat olumsuz etkilendi. Beyşehir’de bulunan Anamas Dağlarına yılın ilk karı düşerken en fazla yağışı yine Alacabel aldı. Alacabel’den sonra yağışların en etkili olduğu bölge ise Derbent ve Derebucak oldu.

KUZEY KONYA BOL YAĞIŞ ALDI

Kuraklık tehdidi ile büyük sıkıntı yaşayan Konya’nın kuzeyinde de bol yağışların görülmesi çiftçileri sevindirdi. Özellikle Cihanbeyli Turgutlar, Yeniceoba ve Altınekin merkezde etkili olan sağanak yağış çiftçilere derin bir nefes aldırdı.

KAR BEKLENİYOR

Yağmur yağışıyla derin bir nefes alan Konya Ovası’nda vatandaşlar büyük bir heyecan içerisinde kar yağışının başlamasını bekliyor. Meteoroloji uzmanlarına göre Konya kısa ssüre içerisinde beyaz örtüyle kaplanabilir.

AFAD’DAN TURUNCU UYARI

AFAD'dan yapılan açıklamaya göre, yarın yurt genelinde kuvvetli sağanak ve fırtına bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan son bilgiler ve yapılan değerlendirmelere göre, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Antalya, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Mersin, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Niğde, Rize, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Şırnak, Yalova ve Zonguldak'ın aralarında bulunduğu 41 il için turuncu meteorolojik uyarı yapıldı. Aksaray, Ankara, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bitlis, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Siirt, Uşak ve Yozgat'ın aralarında yer aldığı 31 il için de sarı meteorolojik uyarı verildi. Uyarı verilen illerde valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine bilgilendirmeler yapıldığı belirtilen açıklamada, bu illerde ekiplerin teyakkuz halinde olduğu bildirildi. Açıklamada, vatandaşların sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olması hatırlatıldı.

BAKAN ÖZHASEKİ'DEN "HAVA OLAYLARINA KARŞI DİKKATLİ OLUN" UYARISI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: "Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün hava tahmin raporuna göre, ülkemizde devam eden kuvvetli yağışlar ve fırtına ile birlikte sıcaklıkların düşmesi, yüksek kesimlerde ise kar yağışlarının görülmesi bekleniyor. Hava olaylarına bağlı olarak herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için vatandaşlarımızdan dikkatli ve tedbirli olmalarını, Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün, ilgili kurumların ve yetkililerin uyarılarını dikkatle takip etmelerini istirham ediyorum."

VELİ ÖZKAN / YENİ HABER GAZETESİ

Kaynak:YENİ HABER