1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Paintro tasarruf sağlıyor
Paintro tasarruf sağlıyor

Paintro tasarruf sağlıyor

Akıllı boya uygulama teknolojisi Paintro, boyadan tasarruf sağlıyor. Ecerkom Basınçlı Hava Sistemi bünyesinde üretilen Paintro makinesinin ürettiği nitrojenle firmalar boyama işlemlerinde uygulama avantajlarını yaşıyor, hem de daha az boya harcıyor.

A+A-

Akıllı boya uygulama teknolojisi Paintro, boyadan tasarruf sağlıyor. Ecerkom Basınçlı Hava Sistemi bünyesinde üretilen Paintro makinesinin ürettiği nitrojenle firmalar boyama işlemlerinde uygulama avantajlarını yaşıyor, hem de daha az boya harcıyor. Ecerkom Basınçlı Hava Sistemleri Firma Sahibi Tarkan Ecerkale, “Daha iyi boya yüklemesi sayesinde tutunmanın artması, eşit boya yayılımı sayesinde elde edilen boya tasarruflarını bir araya getirdiğimiz zaman Paintro; marka, model ve tesis fark etmeksizin yüzde 10 ile yüzde 30 arasında boya tasarrufu sağlamaktadır” dedi.

 

Medikal sektöründeki çalışmaları sonrası 2011 yılında Ecerkom Medikal Basınçlı Hava Sistemleri isminde kendi firmasını kuran Tarkan Ecerkale, 2017 yılında kurduğu alt markası olan Paintro ile Türkiye’de ilk ve tek, dünyada ise alanında iki firmadan biri olarak akıllı boya uygulama teknolojisi üretiyor. Girişimcilik serüveni hakkında bilgiler veren Tarkan Ecerkale, “Konya’da doğdum. 18 yaşına kadar burada yaşadım. Daha sonra Ankara Üniversitesi’ni kazandım. Mezun olduktan sonra Ankara da yaşamaya başlayarak şirketimi Ankara da kurdum ve üretim için avantajlı olan Konya ya 2015 yılın da geri dönüş yaptım dedi. Ankara Üniversitesi Endüstriyel elektronik bölümü akabinde işletme bölümünde okumaya davam ettim. Bu dönemde 3 sene medikal sektöründe çalıştım. Hastanelerde ameliyathane grubundaki tıbbi cihazlara baktığım için gazla da orada tanıştım. Bu süreç esnasında ikinci üniversitemden de mezun oldum. Daha sonra da üçüncü üniversite olarak uluslararası ilişkileri okudum.  O dönemde KOSGEB’in 2 buçuk ay kursuna gittim ve girişimcilik sertifikasını kazandım. O zaman Ecerkom’u kurmak için proje yazdım. Firmamı kurarken iki amacım vardı. Birincisi gazlarla, basınçlı havayla uğraşmaktı, ikincisi de tıbbi cihazlarla uğraşmaktı” dedi. Eğitimin her yaşta ve sonsuz olması gerekliliği düşüncesi ile Karatay Üniversitesi Uluslararası ticaret bölümünde hali hazırda yüksek lisans yapmaya devam etmekte ve devamında doktorasını da aynı bölüm üzerinde yapmak istediğini söyledi.

2-20220622180145.jpg

TÜRKİYE’DE TEK, DÜNYADAKİ İKİ FİRMADAN BİRİ

Nitrojen üzerine çalışmalar yaptığını dile getiren Tarkan Ecerkale, “Basınçlı hava ve kompresörler üzerine yoğunlaştım. Kompresörle beraber bu azot makinalarının imalatına 2012 başladım. İki sene sonra da ilk azot makinasını yaptım. Daha sonra bunun bir Ar-Ge süresi oldu. Azot dediğimiz nitrojen gazı birçok yerde kullanılıyor. Gıdalarda paketli ambalajlarda ve cipslerde de bu var. Hatta cipsler şişkin değilse kesinlikle alınmamalıdır. Çünkü azotun olmadığı yerde oksijen vardır ve yaşam vardır. Böylelikle bakteri ve küflenme olur. Oksijenin olmadığı yerde yaşam olmadığı için daha uzun ömürlü olur. Ben de nitrojene yoğunlaştığım için boya sektörüyle entegre ederek bir cihaz ürettim. Boya ile nitrojen entegrasyonunu dünyada yapan yalnızca İtalya da bir firma var. Türkiye’de de biz varız. Yalnızca iki firma olarak bu işi yapıyoruz. İtalyanlar Türkiye’de boya alanında bazı firmalarda bu sistemi denemişler, ben de bu sistemin uygulamasını yapmaktayım. İtalyanlar yüzde 95 başarı yakalamıştı, biz yüzde 99,99 başarı yakaladık. Ben daha saf gaz ve kesintisiz gaz üretimi yapabildim ve hikayemiz başladı” ifadelerini kullandı.

1-tarkan-ecerkale.jpg

NİTROJEN İLE BOYA PÜSKÜRTÜYOR

Paintro makinelerinin sistemini anlatan Tarkan Ecerkale, “Nefes aldığımız hava, içerisinde yüzde 21 kısmı oksijen, yüzde 0.9 çeşitli gazlardan ve kalan yüzde 78’lik kısmı da azottan yani nitrojenden oluşuyor. Nefes aldığımız havayı kimyasallarla fiziksel olarak birbirinden ayırıyoruz. Kullandığımız tüm eşyalarda boya vardır. Her malzemeyi havayla püskürterek boyuyorlar. Yaş veya toz boya ile püskürtme işlemi yapıyorlar. Paintro markamızı taşıyan makinemiz, nitrojen ile boya püskürtüyor. Paintro ile havayı, yüzde 99,95 oranında nitrojene çevirmiş oluyoruz. Bunu da boya uygulamasında kullanarak ciddi tasarruflar sağlıyor” şeklinde konuştu.

1-20220622180145.jpg

MİNİMUM YÜZDE 10 TASARRUF SAĞLIYOR

Paintro’nun firmalara minimum yüzde 10 tasarruf sağladığını aktaran Tarkan Ecerkale, “Paintro’nun temel mantığı, hava yerine boyayı nitrojen ile iletiyor. Bu şekilde boya uygulaması nitrojen ile yapılıyor. Bunun sayesinde de minimum yüzde 10 tasarruf sağlıyor. Seri üretim yapan, büyük firmalarda ciddi bir tasarruf imkanı veriyor. Boya artık çok pahalı bir ürün. Bu sebeple işletmelere ciddi avantajlar getiriyor. Paintro makinelerimizin kaynak dahil A’dan Z’ye tüm aşamalarını kendimiz üretiyoruz. Haftada yaklaşık 2 tane makine çıkarabiliyoruz. En küçük makinemiz şu anda ortalama 1 ton civarında geliyor. En büyük makinemiz ise 4 buçuk ton civarında geliyor. Kompresörden gelen hava cihazımıza giriyor, saf nitrojen oluşuyor ve boya ile buluşup çıkışı yapılıyor. Cezayir ve Romanya’ya ürün gönderdik. Rusya ile ilk sevkiyatı planladık. Yüzde yüz Türk markasını dünyaya duyurmaya başladık” dedi.

HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU / YENİ HABER GAZETESİ

3-20220622180145.jpg

4-940.jpg

5-533.jpg

6-361.jpg

7-298.jpg

8-239.jpg

9ff.jpg

10-102.jpg

10-a.jpg

11-129.jpg

12-090.jpg

13-056.jpg

14-048.jpg

15-047.jpg

HABERE YORUM KAT